مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

1 آذر 1364

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

1
آذر
1364

تاریخ قمری

9
ربیع‌الاول
1406

تاریخ میلادی

22
نوامبر
1985
خلاصه روز: 

346 در اولین جلسه امروز قرارگاه مرکزی سپاه پاسداران، اقدامات انجام‌شده برای فراهم‌شدن زمینه اجرای عملیات در جزیره ام‌الرصاص بررسی شد.

347 در دومین جلسه قرارگاه مرکزی سپاه، فعالیت‌های یگان‌های مأمور به اجرای عملیات در منطقه فاو برای آماده‌سازی زمینه اجرای عملیات بررسی شد و در این جلسه، فرمانده کل سپاه وظایف اصلی فرماندهان را "هدایت، مراقبت و هماهنگی" اعلام کرد.

348 در سومین جلسه قرارگاه مرکزی سپاه، مأموریت‌های قرارگاه‌های کربلای2، نوح و کربلای1 در عملیات گسترده آتی در منطقه فاو مشخص شد و بر ضرورت آماده‌سازی منطقه هور به‌منزله منطقه عملیات یدک تأکید گردید.

349 در آخرین جلسه امروز قرارگاه مرکزی سپاه، فرمانده کل سپاه به بیان تذکرات و نکاتی مهم پرداخت. ازجمله اینکه تلاش برای رسیدن به پیروزی سریع و پایان‌دادن به جنگ ضروری است. نظر امام بر سرعت‏ عمل و اعتمادداشتن به خداست؛ توجه به پیروزی در عملیات فتح‌المبین (در حالت ضعف) و عدم موفقیت در عملیات بدر (در وضعیتی قوی) عبرت‌آموز است.

دلیل فرمانده کل سپاه  برای عدم پذیرش تعویق عملیات فتح المبین و بیت المقدس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

350 ستاد مشترک ارتش با صدور اطلاعیه‌ای از بمباران یک کارخانه صنعتی و یک مرکز تجمع خودروهای دشمن در منطقه دربندیخان خبر داد و سخنگوی نظامی عراق ادعا کرد که نیرو‌های عراقی دو هواپیمای ایرانی را وادار به بازگشت کرده‌اند.

351 هواپیماهای میگ 23 و 25 عراقی چهار بمب به‌سمت اسکله آذرپاد (جزیره خارک) پرتاب کردند که در آب اصابت کرد و خسارتی نداشت.

352 نشریه لویدز لیست: درپی حمله هفته گذشته عراق به تأسیسات جزیره خارک، ذخیره نفت جزیره سیری به‌شدت کاهش یافته است؛ خبرگزاری جمهوری اسلامی: وضعیت جزیره خارک و صادرات نفت عادی است.

353 مجله مید در مقاله‌ای درباره حملات ماه‌های اخیر عراق به خارک و موفقیت برخی از این حملات، دو دلیل احتمالی برای موفقیت‌های عراق ذکر کرده است: خیانت نیروهای پدافندکننده، پیشرفت تکنولوژی هواپیماهای حمله‌کننده و ارتقای آموزش خلبانان آنها.

354 یک کشتی آلمانی پس از توقیف و بازرسی یک‏هفته‌ای به‏وسیله ارتش ایران، آزاد شد و یک کشتی قطری احتمالاً براثر اصابت یک موشک عراقی به آن یا برخورد با دکل حوزه نفتی آرامکو غرق شد.

355 هواپیماربایان قصد ربودن هواپیمای بوئینگ 747 مسافربری تهران ـ بندرعباس را داشتند که با مقاومت گارد امنیت پرواز روبه‌رو شدند و هواپیما در فرودگاه شیراز فرود آمد.

356 اجرای عملیات رزمندگان در منطقه پیرانشهر و تحرکات گروه‌های ضدانقلاب در کردستان.

357 استاندار کردستان در نامه‌ای به نخست‌وزیری آمار درگیری‌ها، شهیدان و مجروحان این استان را در مهر و آبان 1364 اعلام کرد.

358 عملیات‌های چریکی گروه‌های معارض عراقی علیه حکومت صدام و حمله ناموفق ارتش عراق به یکی از مناطق استقرار اتحادیه میهنی کردستان عراق.

359 عراق ادعا کرد که امروز یک حمله زمینی ایران را در جبهه میانی دفع کرده است.

360 ادامه تحرکات دیپلماتیک برای خاتمه جنگ و انتشار این ادعا که ایران تلاش‌های میانجیگرانه را پذیرفته است.

361 بررسی سیاست جدید شورای همکاری درمورد جنگ ایران و عراق در مقاله نشریه میدل ایست اینترنشنال.

362 محکومیت مدیر یک شرکت انگلیسی به‌دلیل صدور قطعات هواپیما و اتهام یک شرکت هلندی به فروش ماده شیمیایی به عراق.

363 حجت‌الاسلام باریک‌بین نماینده مجلس خبرگان، برای نخستین‌بار، انتخاب آیت‌الله منتظری را به جانشینی امام خمینی در نمازجمعه قزوین اعلام کرد.

364 دیدار هیئت اعزامی مجلس شورای اسلامی با رئیس‌جمهور نیکاراگوئه.

365 بررسی اقدام ایران برای احداث خط لوله نفت، آینده‌نگری و جلوگیری از قطع صادرات نفت در مقاله مجله مید.

366 وزیر نفت عراق موافقت‌نامه احداث دومین خط لوله نفت از عراق به ترکیه را با شرکت ایتالیایی سایپام امضا کرد.

367 قرارداد اعزام 8500 کارگر دیگر از مصر به عراق امضا شد.

368 ادامه جنگ میان شبه‌نظامیان دروزی و امل برای سلطه بر غرب بیروت.

ضمیمه گزارش346: گزارشی از شناسایی جزیره ام‌الرصاص

جلد - عنوان کتاب: 
39 - نخستین گام به سوی فتح فاو
فایل: