مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

12 آذر 1360

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

12
آذر
1360

تاریخ قمری

6
صفر
1402

تاریخ میلادی

3
دسامبر
1981
خلاصه روز: 

689 شنود چندین پیام بی‌سیمی بین رده‌های مختلف ارتش عراق از یک عملیات نظامی دشمن در منطقه عملیاتی طریق‌القدس حکایت می‌کند.

690 دو فروند هواپیمای عراقی که قصد بمباران اهواز را داشتند، مورد تعقیب جنگنده‌های نیروهای هوایی قرار گرفتند که یک فروند از آنها در شمال‌شرقی اهواز سرنگون گردید و خلبان آن نیز دستگیر شد.

691 در عملیات انهدامی نیروهای خودی به نام ضربت ذوالفقار، که در منطقه عمومی میمک اجرا شد، 400 نفر از نیروهای عراقی کشته یا زخمی شدند و تعدادی از تجهیزات نظامی آنها منهدم شد. از نیروهای خودی نیز 8 نفر شهید و 12 تن زخمی شدند.

692 درنتیجه تبادل آتش میان نیروهای خودی و عراقی در منطقه‌ی عمومی مهران و زیل، 4 تن از افراد خودی زخمی شدند. از نیروهای عراقی نیز 2 تن به هلاکت رسیدند و 3 سنگر آنها منهدم شد؛ در گلوله‌باران شهر دزفول، 2 تن از ساکنان شهر مجروح شدند.

693 امروز طرح مانور عملیات مطلع‌الفجر که طبق آن نیروهای سپاه و ارتش در مناطق کوهستانی حدفاصل سرپل ذهاب و گیلان‌غرب به نیروهای عراقی حمله می‌کنند، صادر شد.

694 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز طرح عملیات کربلای2 (منظور از این عملیات، همان عملیات فتح المبین است که در طرح چند مرحله ای کربلا، با عنوان کربلا 2 شناخته می شد) را به یگان‌های تحت ‌امر ابلاغ کرد. در بخش مأموریت این طرح، اجرای عملیات گسترده در منطقه غرب رودخانه کرخه و غرب شوش؛ انهدام دشمن و تصرف اهداف رادار، دوسلک، تنگه رقابیه، تپه‌های گره‌زد و عین‌خوش ذکر شده است.

695 در حمله نیروهای حزب دمکرات به یک دبیرستان و 3 پایگاه نیروهای خودی در سردشت و اطراف آن، یک معلم به شهادت رسید، معلمی دیگر به اسارت گرفته شد و 5 تن زخمی شدند؛ در حوالی شهر سقز 2 سرباز روی مین رفتند و زخمی شدند.

696 فرمانده سپاه سلماس در نامه‌ای به طرح و برنامه سپاه منطقه‌ی5، با دادن اطلاعات کلی درباره فئودال‌های منطقه و همکاری دوجانبه‌ی آنها با حزب دمکرات کردستان و سلطنت‌طلب‌ها، طرح پاک‌سازی این منطقه را پیشنهاد کرده است.

697 در یک عملیات مشترک امنیتی، نیروهای سپاه، دادستانی و کمیته انقلاب اسلامی یک انبار بزرگ تسلیحات سازمان مجاهدین خلق (منافقین) را در خیابان فرجام تهرانپارس شناسایی و تصرف کردند که درنتیجه آن 273 قبضه انواع سلاح و مقادیر فراوانی انواع فشنگ و مهمات به دست آمد؛ نیروهای امنیتی در شهر همدان 3 خانه تیمی را کشف و 2 تن از افراد سازمان را دستگیر کردند؛ در 3 عملیات ترور نیروهای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در شهرهای تهران، بابلسر و نوشهر، یک بسیجی به شهادت رسید.

698 نخست‌وزیر به‌همراه وزیر نفت برای بازدید از مناطق عملیاتی طریق‌القدس عازم استان خوزستان شد و با مردم اهواز دیدار کرد.

699 رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی اطلاعات، درباره‌ی عملیات طریق‌القدس، دستاوردهای نظامی آن، آزادشدن بخش‌هایی از خاک ایران در این عملیات، تلفات انسانی نیروهای دشمن، تأثیر این عملیات در آینده جنگ و راهبرد جنگی ایران مطالبی بیان کرد.

مصاحبه تیمسار قاسمعلی ظهیرنژاد با روزنامه اطلاعات درباره علیات طریق القدس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

700 درپی توجه رسانه‌های لبنان به پیروزی‌های نیروهای ایرانی در عملیات طریق‌القدس و آگاهی‌یافتن مردم این کشور، به‌خصوص شیعیان و ابراز شادمانی و اعلام حمایت آنها، امروز عده‌ای از وابستگان به دولت عراق با موشک و مسلسل به دفتر جنبش امل حمله و یک تن را زخمی کردند؛ خبرگزاری پارس اعلام کرد که یکی از اعضای برجسته‌ی حزب بعث عراق در شهر نبطیه در جنوب لبنان، به‏‌دست افراد ناشناس به قتل رسیده است.

ضمیمه‌ی گزارش689: جزئیات طرح اجرای پاتک گسترده دشمن در محور بستان.

ضمیمه‌ی گزارش693: شرح محورهای چهارگانه عملیات مطلع‌الفجر با تفکیک اهداف.

جلد - عنوان کتاب: 
16 - آزادسازی سرزمین‌های ایران
فایل: