مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

12 فروردین 1367

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

12
فروردین
1367

تاریخ قمری

13
شعبان
1408

تاریخ میلادی

1
آوریل
1988
خلاصه روز: 

382 آیت‌الله خامنه‌ای در بخشی از خطبه‌های نمازجمعه‌ی تهران عملیات والفجر10 را یکی از کارهای درجه یک نظامی خواند و اقدام عراق در بمب‌باران شیمیایی حلبچه را نشانه‌ی ناامید شدن رژیم بعث از مردم این کشور دانست.

 

صحبت درباره عملیات والفجر10 در نماز جمعه

 

 

 

 

 

 

383 به گزارش ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی، نیروی هوایی ارتش در 12 نوبت جداگانه مراکز تجمع نیروها و تجهیزات عراق را در مناطق عملیاتی استان سلیمانیه و العماره بمب‌باران کردند.
384 چند فروند شناور نظامی عراقی با هدف براورد میزان آمادگی نیروهای ایران به مواضع آبراه خور عبدالله نزدیک شدند که با اجرای آتش سنگین توپ‌خانه، 4 فروند قایق دشمن منهدم شد. تحرکات ارتش عراق در فاو افزایش یافته‌ است.
385 هفته‌نامه‌ی اکونومیست در مطلبی درباره‌ی عملیات والفجر10 نوشت: کارشناسان در بررسی تحلیلی این عملیات، دلیل پیشروی نیروهای ایران را اشتباه تاکتیکی صدام در نپذیرفتن توصیه‌های فرماندهان عراقی مبنی‌بر تخلیه‌ی منطقه تا ساحل غربی دریاچه‌ی دربندیخان عنوان می‌کنند. صدام توصیه‌ی فرماندهان خود را رد کرد و به دلیل این اشتباه تاکتیکی، قوای عراقی در حمله‌ی ایران به‌سرعت تار و مار شدند.
386 هفته‌نامه‌ی نظامی جینز دیفنس در نوشته‌یی به بررسی "دلایل انجام نشدن حمله‌ی بزرگ ایران که انتظار می‌رفت در زمستان شروع شود"، پرداخته و نوشته است: منابع معتبر معتقدند ایران در جذب نیروی رزمی برای عملیات نظامی با مشکلات رو به روست و به همین دلیل از عهده‌ی اجرای یک عملیات وسیع علیه عراق برنمی‌آید.
387 تیپ مهندسی45 جوادالائمه(ع) امروز نیاز این یگان را به نیروهای بسیجی به‌تفکیک به فرماندهی ناحیه‌ی مازندران اعلام کرد. در فهرست نیاز نیروی انسانی این تیپ ده‌ها تخصص‌ مختلف، جالب توجه و متنوع منظور شده که جزئیات آن در متن گزارش آمده است. 
388 استانداری کردستان تدابیر مقامات استان را برای مقابله با حملات شیمیایی عراق به مناطق مسکونی به فرمانداری‌های تابعه ابلاغ کرد. 
389 اتحادیه‌ی کشتی‌داران دانمارکی با ارسال نامه‌یی به نخست‌وزیر کشورشان، از وی خواستند این کشور چند فروند کشتی جنگی برای حراست از کشتی‌های بازرگانی دانمارکی به خلیج‌فارس اعزام کند. یک سخن‌گوی نظامی امریکا اعلام کرد ناوگان امریکا در خلیج‌فارس از زمان آغاز مأموریت مین‌روبی خود تا کنون موفق به کشف و انهدام 41 عدد مین دریایی شده است.
390 دبیرکل تاریخ جدید انجام شدن دور جدید مذاکرات درباره‌ی قطع‌نامه‌ی598 را برای نماینده‌ی ایران روزهای هجدهم و نوزدهم فروردین 1367 اعلام کرد.
391 در اولین روز سفر نخست‌وزیر ترکیه به عراق موضوعاتی از جمله درخواست تورگوت اوزال برای رعایت آتش‌بس موقت در جنگ شهرها بین ایران و عراق؛ مشکلات ترکیه در رعایت بی‌طرفی در جنگ و مسائل کردستان عراق؛ واکنش ترکیه در مقابل پیروزی‌های ایران در منطقه‌ی حلبچه و روابط اقتصادی آنکارا ـ بغداد مطرح شد.
392 تجاوز مکرر هواپیماهای عراقی به آسمان شهرهای تابعه‌ی استان زنجان؛ عزیمت نیروهای داوطلب مردمی به جبهه‌ها؛ ورود رزمندگان عملیات والفجر10 به زنجان و تشییع پیکرهای ده‌ها شهید در شهرها و روستاهای استان، مهم‌ترین رویدادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان زنجان است.
393 منابع امریکایی معتقدند: با استناد به بررسی انجام‌شده توسط مؤسسه‌ی استراتژیک و توسعه‌ی نیروی دریایی ایالات متحده‌ی امریکا، ایران در هفت سال و نیم اخیر معادل 85 میلیارد دلار و عراق 80 میلیارد دلار صرف هزینه‌های جنگی کرده‌اند و تعداد تلفات انسانی دو کشور در این مدت بالغ بر یک میلیون نفر می‌باشد و جنگ ایران و عراق پس از دو جنگ جهانی اول و دوم، گران‌ترین جنگ در قرن بیستم است.
394 توضیحات مدیر عامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران درباره‌ی دلایل فروش بلیط پروازهای خارجی ایران ایر به صورت ارزی و کاهش صید ماهی به وسیله‌ی ناوگان صید صنعتی در آب‌های جنوب کشور از جمله اخبار اقتصادی منتشرشده‌ی امروز است که تا حدود زیادی به محدودیت‌های ارزی دولت ارتباط دارد.
395 روزنامه‌ی الاتحاد چاپ امارات عربی متحده امروز گزارش داد: چین و کره‌ی شمالی موشک‌های زیادی از جمله موشک‌های کرم ابریشم در اختیار ایران قرار داده‌اند.
396 با آغاز فصل بهار و مساعد شدن اوضاع جوی، میزان تردد عناصر گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی در برخی نقاط مرزی ایران و عراق افزایش یافته است.

جلد - عنوان کتاب: 
54- عملیات والفجر10، بمباران شیمیایی حلبچه
فایل: