مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

13 فروردین 1362

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

13
فروردین
1362

تاریخ قمری

18
جمادی‌الثانی
1403

تاریخ میلادی

2
آوریل
1983
خلاصه روز: 

520 جلسه بررسی مانور قرارگاه عملیاتی کربلای2 با حضور فرماندهان قرارگاه خاتم(ص). 9 گردان این مانور را در منطقه‏‌ای به عرض 3 و عمق 7 کیلومتر در بخشی از ارتفاعات حمرین اجرا خواهند کرد. مهم‌ترین مشکل این قرارگاه عملیاتی کمبود نیرو است؛ همچنین مانور آزمایشی یگان‌های قرارگاه کربلای3 در زمینی مشابه منطقه عملیاتی در عقبه منطقه خودی و در حضور700 تن از فرماندهان و مسئولان عملیاتی یگان‌ها و قرارگاه‌های شرکت‌کننده در عملیات والفجر1 اجرا شد؛ ابلاغ زمان تمرین مانور با اجرای آتش در شب توسط قرارگاه خاتم‏الانبیا(ص) به یگان‌های شرکت‌کننده در عملیات والفجر1؛‌ اعلام زمان و مکان تشکیل جلسات قرارگاه‌های فرعی به‏منظور توضیح مانور یگان‌هایشان در حضور فرماندهان و اعضای ستاد قرارگاه خاتم‏الانبیا(ص)؛ جلسه بررسی مانور قرارگاه‌های عملیاتی نجف4 و نجف3.

521 آتش‌سوزی در برخی نقاط شهر آبادان درپی گلوله‌باران این شهر؛ انهدام 6 سنگر نفرات و 4 سنگر دید‌بانی دشمن در عملیات نیروهای سپاه و بسیج با پشتیبانی نیروهای ارتش در منطقه مهران.

522 ارسال 40 دستگاه خودرو و کامیون حامل انواع مهمات و جنگ‌افزار و 60 دستگاه نفربر و 40 دستگاه تانک ازسوی عربستان و قطر به عراق در روزهای اخیر.

523 تصرف ارتفاعات والیو و خارستان در جریان پاک‌سازی محور سردشت - مهاباد و انهدام پایگاه‌های افراد مسلح غیرقانونی در روستاهای ممه‌زینه، جباران (جبیرند) و ورگل در شمال‏شرقی سردشت؛ 2 تن از افراد خودی در منطقه صلوات‌آباد در جاده سنندج - قروه، به اسارت عناصر مسلح ضدانقلاب درآمدند؛ کشف جنازه 2 بسیجی در نزدیکی سنندج؛ برخورد یک کمپرسی 10 تنی با مین در نزدیکی روستای کانی‌سانان از توابع مریوان؛ تسلیم‏شدن یکی از عناصر رده‌بالای حزب دمکرات در مهاباد؛ درخواست امان‌نامه یکی از افراد این حزب از نیروهای سپاه در روستای سانخود در جنوب‏شرقی صائین‌دژ.

524 سفیر ایران در کویت: میرزا طاهری مسئول سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در نشست رؤسا و مدیران محیط زیست کشورهای حاشیه خلیج‏فارس برای بررسی آلودگی نفتی و یافتن راهکاری برای پایان بحران نشت نفت شرکت خواهد کرد.

بمباران سکوی نفتی نوروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

525 سفر طارق عزیز به اردن و تسلیم پیام صدام حسین به شاه اردن.

526 گزارش خبرگزاری فرانسه درباره روابط اقتصادی عراق و فرانسه در شرایط نامساعد مالی دولت عراق، تسهیلات دولت فرانسه برای بازپرداخت بدهی‌های سنگین عراق به آن دولت و اشاره به بخشی از خریدهای نظامی عراق از فرانسه.

527 روزنامه پاکستانی مسلم درپی اعلام آمادگی شوروی برای فروش مجدد اسلحه به عراق، مواضع دو کشور امریکا و شوروی را در برافروخته نگاه‏داشتن آتش جنگ و حمایت از تجاوزگری عراق، نکوهش کرد.

جلد - عنوان کتاب: 
24- عملیات والفجر1
فایل: