مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

13 فروردین 1367

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

13
فروردین
1367

تاریخ قمری

14
شعبان
1408

تاریخ میلادی

2
آوریل
1988
خلاصه روز: 

397 امروز آرامش نسبی در منطقه‌ی حلبچه حاکم است و رزمندگان در حال تحکیم خطوط دفاعی مناطق عملیاتی والفجر10 و بیت‌المقدس4 هستند. ارتش عراق ضمن بمب‌باران این مناطق، تخریب ساختمان‌های شهر سیدصادق را آغاز کرده است. هواپیماهای ایران مواضع دشمن را در منطقه‌ی عملیاتی العماره بمب‌باران کردند.
398 چگونگی استفاده از امکانات مردمی، دولتی و نظامی منطقه‌ی حلبچه، اعلام شد. سپاه پاسداران به مردم منطقه برای انتقال اموال آنان به اردوگاه‌های داخل ایران و مناطق مورد نظر آوارگان در استان سلیمانیه کمک می‌کند. اجازه‌ی استفاده از دو انبار لوازم یدکی خودرو در حلبچه با رعایت شرایطی به یگان‌ها داده شد.
399 تحرکات نظامی ارتش عراق در جبهه‌های جنوب به‌ویژه در منطقه‌ی فاو نسبت به روزهای قبل افزایش چشمگیری یافته است. بنا به گفته‌های افسران ارشد عراقی که در عملیات والفجر10 اسیر شده‌اند، عراق درصدد به دست آوردن فرصت برای حمله به فاو است.
400 ستاد کل نیروهای مسلح عراق در اطلاعیه‌یی اعلام کرد نیروهای نظامی این کشور در عملیات انفال2، منطقه‌ی قره‌داغ را از کنترل معارضان کرد عراقی خارج کرده‌اند. 
401 در بمب‌باران امروز چند روستای مرزی پاوه و مریوان به وسیله‌ی هواپیماهای عراقی 13 نفر مجروح شدند. حمله‌ی هوایی دشمن به جزیره‌ی لاوان ناکام ماند.
402 نخست‌وزیری دو نامه درباره‌ی شیوه‌ی توزیع تجهیزات مقابله با حملات شیمیایی دشمن و هماهنگی برای مهیا کردن مکان‌های مناسب به عنوان نقاهتگاه و تجهیز آن‌ها در استان‌های در معرض حمله‌ی عراق به وزارت‌خانه‌ها ابلاغ کرد.
403 پیام میرحسین موسوی نخست‌وزیر ایران درباره‌ی ادعای مقامات کویتی مبنی‌بر تیراندازی قایق‌های ایرانی به جزیره‌ی بوبیان کویت تسلیم نخست‌وزیر کویت و امیر قطر شد. ایران این ادعا را تکذیب کرده است. 
404 نماینده‌ی ایران در سازمان ملل متحد از دبیرکل این سازمان خواست تا حکومت عراق را برای قطع حمله به مناطق مسکونی ایران تحت فشار قرار دهد. سلطان قابوس پادشاه عمان از رهبران امریکا و شوروی خواست تا در ملاقات قریب‌الوقوع خود جنگ خلیج‌فارس را به بحث بگذارند و آن را پایان دهند.
405 نخست‌وزیر ترکیه در دومین روز اقامتش در بغداد امروز با صدام حسین دیدار کرد و درباره‌ی موضوعات گوناگون از جمله جنگ ایران و عراق با وی به گفت‌‌و‌گو پرداخت. ترک‌ها اعلام کردند اوزال در این دیدار پیشنهاد به‌خصوصی درباره‌ی صلح مطرح نکرده است. 
406 یک افسر خلبان اسیر عراقی اعتراف کرد که حکومت عراق آنان را به‌شدت از خشونت نیروهای جمهوری اسلامی ترسانده است و ارتش عراق به دلیل ناتوانی برای رویارویی در صحنه‌ی نبرد، از سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌کند.
407 چند تن از کارشناسان رژیم صهیونیستی در میزگرد مرکز مطالعات استراتژیک دانشگاه تل‌آویو، درباره‌ی جنگ ایران و عراق؛ دلایل استفاده‌ی حکومت بغداد از سلاح‌های شیمیایی و تأثیر جنگ شهرها در سرنوشت جنگ گفت‌و‌گو کردند.
408 شیرین ‌هانتر معاون بخش خاورمیانه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی واشنگتن، موضع امریکا و نقش شوروی را در جنگ ایران و عراق بررسی کرده و معتقد است در حالی که سیاست تنفر از ایران در امریکا راه پایان دادن به جنگ را سد کرده است، شوروی به عنوان تأمین‌کننده‌ی اصلی سلاح‌های مورد نیاز عراق، از نفوذ خود فقط برای رسیدن به اهدافش استفاده می‌کند.‌‌ هانتر از مقامات امریکایی می‌خواهد که سیاست خود را در برابر ایران اصلاح کند.
409 استفاده‌ی حکومت عراق از سلاح‌های شیمیایی به‌ویژه پس از بمب‌باران حلبچه و هم‌کاری کردهای عراقی با ایران، در مطبوعات امروز پاریس از جمله لیبراسیون، لوفیگارو و لوموند بازتاب داشت.
410 خبرگزاری فرانسه در گزارشی به بررسی زندگی مردم تهران در دوره‌ی جنگ شهرها پرداخته و به جنبه‌های منفی آن توجه کرده است. در عین حال، وضعیت آن دسته از مردم مرفه که برای فرار از آسیب اصابت موشک‌ها به هتل‌های مستحکم پایتخت پناه می‌برند در گزارش آمده است. 
411 سایر خبرهای امروز: توپ‌خانه‌ی ساحلی تیپ42 یونس روی اسکله‌های الامیه و البکر اجرای آتش کرد. نزدیک شدن دو بال‌گرد امریکایی به سکوی نفتی سلمان با تیراندازی پدافند این سکو خنثی شد. هشدار ناو امریکایی به هواپیمای گشت دریایی ایران. انهدام یک خودرو نظامی عراقی در بارزان استان سلیمانیه‌ی عراق. تجمع منافقین در اطراف منطقه‌ی قلعه‌دیزه‌ی عراق. ورود تعدادی از عناصر ضدانقلاب به هم‌راه نظامیان عراق به خاک ایران به قصد شناسایی. محکوم شدن صدام حسین توسط نمایندگان مجلس عوام انگلیس به دلیل کاربرد سلاح‌های شیمیایی. گزارش رادیو امریکا درباره‌ی آماده شدن مردم تهران برای مقابله با حملات شیمیایی.

 

جلد - عنوان کتاب: 
54- عملیات والفجر10، بمباران شیمیایی حلبچه
فایل: