مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

14 آبان 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

14
آبان
1361

تاریخ قمری

18
محرم
1403

تاریخ میلادی

5
نوامبر
1982
خلاصه روز: 

222 عملیات موفق دو تیپ 17 علی‌بن‌ابیطالب(ع) و 14 امام حسین(ع) در محدوده‌ ارتفاعات حمرین برای تصرف چند ارتفاع در مقابل پاسگاه‌های مرزی شرهانی و زبیدات و انهدام 32 تانک و نفربر و 20 دستگاه خودرو نظامی عراق در این عملیات؛ 3 تانک عراقی نیز به‌دلیل فرار خدمه‌ آن در منطقه‌ میان نیروهای خودی و دشمن باقی ماند؛ 4 پاتک بی‌نتیجه نیروهای عراقی در 500 متری جنوب جاده‌ چم‌سری.

عملیات محرم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

223 ابلاغیه‌ قرارگاه مرکزی قائم پیرو دستور قرارگاه مرکزی کربلا جهت اجرای تک در منطقه‌ چم‌سری در ادامه‌ عملیات محرم به یگان‌های تحت امر. در جلسه‌ مشترک فرماندهان سپاه و ارتش و تیپ‌های شرکت‌کننده در عملیات، مقرر شد که به‌دلیل خستگی نیروها و ضعف شناسایی،‌ عملیات با یک روز تأخیر انجام شود.

224 افزایش فعالیت ‌توپخانه‌های‌ ارتش عراق در منطقه‌ مرزی عین‌خوش و اجرای آتش سنگین در محورهای بیات، موسیان و محورهای جنوبی این منطقه؛ به‌اسارت‌درآمدن 4 نفر از نیروهای دشمن در 2 حمله به مواضع نیروهای عراقی در محدوده‌ عملیاتی مسلم‌بن‌عقیل؛ سرنگون‌شدن یک هواپیمای عراقی در آب‌های خلیج‌فارس؛ ادعای عراق درمورد سرنگونی یک هواپیمای ایرانی در منطقه‌ خور موسی؛ یک کشتی تجاری ایران که حامل روغن نباتی و سیمان بود، در دهانه‌ کانال خور موسی هدف قرار گرفت، در این حمله 3 نفر شهید و 17 نفر مجروح شدند. یک فروند یدک‌کش سپاه که برای نجات سرنشینان کشتی به منطقه عزیمت کرده بود، براثر اصابت موشک غرق شد و درنتیجه‌ 7 نفر شهید شدند؛ رادیو صوت‌الجماهیر به نقل از بیانیه‌ نظامی عراق: 2 هدف دریایی در کانال خور موسی هدف قرار گرفت که هر دو منفجر شدند.

225 شهادت تعدادی از افراد سپاه و پیش‌مرگان کردستان به‌دست عناصر حزب دمکرات کردستان در جاده‌ کامیاران ـ باختران؛ در درگیری نیروهای مسلح غیر‌قانونی و نیروهای قرارگاه حمزه در شمال‌غربی سقز، 15 نفر از مهاجمان کشته و 13 نفر از نیروهای خودی شهید یا مجروح شدند؛ درگیری نیروهای بسیج و عناصر غیر‌قانونی در مریوان 3 شهید و یک مجروح برجای گذاشت؛ براثر برخورد تراکتور با مین کارگذاشته‌شده در محور کامیاران ـ مریوان، 5 روستایی شهید یا مجروح شدند؛ برجای‌ماندن یک شهید و 2 مجروح در حمله‌ عناصر غیر‌قانونی در تکاب؛ غارت اموال شرکت تعاونی به‌دست عناصر مسلح غیر‌قانونی در روستای آب‌گرم سلماس؛ 9 تن از اعضای حزب دمکرات و کومه‌له با تحویل سلاح‌هایشان، ‌تسلیم نیروهای سپاه پاسداران سنندج و بوکان شدند.

226 شناسایی دو خانه‌ تیمی عناصر سازمان مجاهدین خلق در تهران و دستگیری 3 نفر از افراد سازمان در این خانه؛ دستگیری یک نفر از افراد سازمان در اصفهان در حمله به بسیج این شهر؛ گزارش روابط عمومی ستاد مرکزی کمیته‌ انقلاب اسلامی از دستگیری 6 تن از اعضای سازمان مجاهدین در دو روز اخیر و تحویل آنان به مقامات قضایی؛ ناکامی مهاجمان در ترور یکی از افراد سپاه در قزوین.

227 سخنان آیت‌الله موسوی اردبیلی در نمازجمعه درباره‌ دستاوردهای عملیات محرم و رشادت‌های جوانان و اظهارتأسف وی از برخورد گزینشی مجامع بین‌المللی و سیاستمداران با مفاهیم سیاسی همچون متجاوز و...

228 گفت‌وگوی اختصاصی فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی با روزنامه‌ کیهان درخصوص اهداف و نتایج به‌دست‌آمده در عملیات محرم.

229 خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی درباره‌ کسالت قلبی امام، نتایج عملیات محرم و تشکیل تیپ‌ها و لشکرهای جدید سپاه.

230 رادیو بی‌بی‌سی در تحلیلی به جنگ دوساله‌ ایران و عراق و تأثیر آن در سیاست خارجی و وضعیت روابط اقتصادی ایران پرداخت و اعلام کرد که ایران در وضعیت فعلی، سیاست واقع‌بینانه و متعادلی را درپیش گرفته است. بی‌بی‌سی همچنین روابط تجاری ایران و ژاپن و کشورهای غربی را بررسی کرد.

231 درپی قطعی‌شدن برگزاری جلسه‌ آینده‌ سران جنبش عدم‌تعهد در دهلی‌نو به‌جای بغداد، یک هیئت 5 نفری هندی برای خرید وسایل و لوازم تالار برگزاری هفتمین نشست سران جنبش عدم‌تعهد عازم عراق شد.

232 درخواست شاه حسین اردنی از حزب کارگر اسرائیل برای انعقاد قرارداد امنیتی با رژیم صهیونیسیتی. یونایتدپرس: حسین شاه اردن، از سازمان آزادی‌بخش فلسطین خواسته است اسرائیل را به‌رسمیت بشناسد. بی‌بی‌سی به نقل از حسین شاه اردن: اگر سازمان آزادی‌بخش فلسطین اسرائیل را به رسمیت بشناسد پیشرفت بسیاری خواهد کرد.

233 مشاور عالی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی شهادت داد که آریل شارون به ارتش این کشور دستور داده است که از ورود فالانژیست‌ها به ارودگاه‌های صبرا و شتیلا جلوگیری نکنند.

Fatal error: require_once(): Failed opening required './sites/all/modules/backup_migrate/includes/filters.compression.inc' (include_path='.;C:\php\pear') in C:\_MyWebsites\defamoghaddas\sites\all\modules\backup_migrate\includes\filters.inc on line 20

شرح روز: 

Fatal error: require_once(): Failed opening required './sites/all/modules/backup_migrate/includes/filters.compression.inc' (include_path='.;C:\php\pear') in C:\_MyWebsites\defamoghaddas\sites\all\modules\backup_migrate\includes\filters.inc on line 20

جلد - عنوان کتاب: 
22- عملیات محرم، بهبود شرایط امنیتی و اقتصادی کشور
فایل: