مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

16 فروردین 1367

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

16
فروردین
1367

تاریخ قمری

17
شعبان
1408

تاریخ میلادی

5
آوریل
1988
خلاصه روز: 

452 بررسی وضعیت خط دفاعی در جناح شمالی عملیات والفجر10 و اتخاذ تصمیماتی از جمله احداث خاکریز؛ پرکردن فاصله‌ی بین یگان‌ها و فرستادن نیروهای کمین به جلو خط از جمله تدابیر فرمانده کل سپاه برای تقویت این خط است. پی‌گیری تقویت خط دفاعی جناح جنوبی عملیات در ارتفاع شاخ شمیران هم در حال انجام است. 
453 شلیک گلوله‌های منور و تانک و اجرای آتش سنگین توپ‌خانه روی ارتفاعات منطقه از بالا بودن میزان حساسیت ارتش عراق در منطقه‌ی عملیاتی بیت‌المقدس 3 حکایت می‌کند. 
454 ارتش عراق در فاو، جلوتر از سنگر کمین در سه‌راهی کارخانه‌ی نمک و تقاطع ضلع کارخانه‌ی نمک با جمع‌آوری سیم‌خاردار مقابل خود معبر باز کرده و در چندین نقطه سنگر کمین احداث کرده است. یک دیپلمات ژاپنی در مسکو اعلام کرد عراق از خاک کویت به فاو حمله خواهد کرد. فرمانده ششم خوزستان در نامه‌یی به قرارگاه کربلا خواستار تقویت منطقه‌ی مأموریت این سپاه از نظر نیروی انسانی، یگان‌های احتیاط و آتش پشتیبانی شده است.
455 برادر اسدالله احمدی راوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در قرارگاه خاتم(ص) در یادداشتی یادآور شده است امروز منطقه‌ی عملیاتی والفجر10 و بیت‌المقدس4 از آرامش برخوردار است. اکثر فرماندهان به مرخصی رفته‌اند و فقط فرمانده کل سپاه در منطقه حضور دارد و برخی مسائل جاری منطقه را پی‌گیری می‌کند. 
456 شرکت بیمه‌ی دریایی لویدز اعلام کرد نفت‌کش ایرانی آوج که 18 روز قبل به وسیله‌ی هواپیماهای عراقی بمب‌باران شد، پس از پر شدن آب در اتاق موتورخانه و فرورفتن قسمت عقب کشتی، در حال غرق شدن است. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز جزئیاتی از آلوده شدن آب‌های ساحلی بوشهر را اعلام کرد. 
457 امروز شهرهای تهران، قم و اصفهان هدف اصابت 5 موشک عراق قرار گرفت و هواپیماهای دشمن نیز به همدان و دزفول حمله کردند. در این حملات 54 نفر شهید و 399 نفر مجروح شدند و خسارات فراوانی به بار آمد. آقای هاشمی‌ رفسنجانی نیز دستور مقابله به مثل صادر کرد.

اصابت موشک به کوچه شهید حسین ریاضی

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
458 به منظور پاسخ‌گویی به حملات عراق به شهرهای ایران، در ساعات 20:15 و 20:20، دو فروند موشک به سوی بغداد شلیک شد. به بصره و زبیر نیز حمله‌ی موشکی شد. 
459 وزیر امور خارجه‌ی ایران در نامه‌یی به دبیرکل سازمان ملل، ادعای حکومت عراق را درباره‌ی استفاده‌ی ایران از گلوله‌های شیمیایی علیه نظامیان عراقی در منطقه‌ی حلبچه رد کرد، اما منابع دبیرخانه اعلام کردند دبیرکل سازمان ملل عصر امروز تصمیم گرفت گروهی متشکل از چند کارشناس را برای تحقیق در این باره به بغداد اعزام کند.
460 دو تن از پزشکان عضو هیئت سوئیسی و کانادایی صبح امروز در یک مصاحبه‌ی مطبوعاتی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کردند که آثار گازهای سمی خردل در بدن مجروحان مشاهده شده است و آنان تصمیم دارند در بازگشت به کشورهای‌شان سیاست‌مداران را متقاعد کنند که در مقابل این گونه اقدامات حکومت عراق واکنش نشان دهند. 
461 با درخواست گروه پزشکی بیمارستان سنت جان امریکا و موافقت مشروط دفتر نمایندگی ایران، سه تن از پزشکان نظامی امریکا برای معاینه‌ی مصدومان شیمیایی بستری در بیمارستان سنت جان، وارد نیویورک شدند.
462 سمینار مسئولان و فرماندهان مناطق و نواحی سپاه پاسداران سراسر کشور با هدف برنامه‌ریزی بهتر و مناسب‌تر برای حضور وسیع نیروهای رزمی در یگان‌های سپاه پاسداران با حضور آقای‌ هاشمی‌ رفسنجانی فرمانده عالی جنگ، امروز در تهران آغاز به کار کرد. 
463 درخواست اعزام هیئت کارشناسی سازمان ملل به بغداد برای بررسی ادعای حکومت عراق مبنی‌بر استفاده‌ی ایران از سلاح‌های شیمیایی علیه نظامیان آن کشور در منطقه‌ی حلبچه امروز در رادیوهای گوناگون از جمله رادیو بی‌بی‌سی، رادیو مونت کارلو، رادیو دوبی، رادیو اسرائیل، رادیو امریکا و رادیو ریاض بازتاب نسبتاً گسترده‌یی داشت. 
464 روزنامه‌ی کویتی القبس به نقل از یک مقام حکومت عراق نوشت: بغداد هیچ قانونی را در زمان جنگ محترم نمی‌شمارد و برای پیروزی در جنگ باید از هر وسیله‌ی ممکن از جمله راه انداختن جنگ میکروبی و بمب‌های هسته‌یی استفاده کرد. سپاه پاسداران هم بر اتخاذ تدابیری برای کاستن از آثار مخرب حملات احتمالی حکومت عراق هشدار داد و بر ضرورت کسب آمادگی‌ها و آموزش مردم تأکید کرد.
465 دفتر سیاسی اتحادیه‌ی میهنی کردستان در نامه‌یی به معمر قذافی و حافظ اسد رهبران حکومت‌های لیبی و سوریه از آنان خواست اقدام عراق در بمب‌باران شیمیایی مناطق کردنشین عراق را محکوم کنند.
466 دو نشریه‌ی امریکایی واشنگتن پست و نیوزویک امروز موضوع بمب‌باران شیمیایی حلبچه توسط عراق را بررسی و به استفاده‌ی مکرر عراق از سلاح‌های شیمیایی تأکید کردند.
467 سه هفته پس از کاربرد وسیع عراق از سلاح‌های شیمیایی در حلبچه، دولت پاکستان در بیانیه‌یی مبهم درباره‌ی استفاده از این سلاح‌ها در جنگ ایران و عراق ابراز نگرانی کرد. 
468 شورای تأمین استان کردستان موضوعاتی از جمله ضربات واردشده به گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی در جریان عملیات والفجر10؛ بمب‌باران مقرهای گروه کومه‌له در عمق خاک عراق؛ موضوعات مربوط به بمب‌باران‌های شیمیایی مناطق مرزی استان؛ شیوه‌ی پدافند شیمیایی و پذیرش آوارگان کرد عراقی در اردوگاه‌های استان را بررسی کرد. 
469 نشریه‌ی مید چاپ لندن، وضع اقتصادی ایران را در سال مالی 1988 ـ 1987 ارزیابی کرده، و آن را در مقایسه با دو سال گذشته رو به بهبود و ثبات‌یافته توصیف کرد. رادیو بی‌بی‌سی نیز گزارشی درباره‌ی تدابیر جمهوری اسلامی ایران برای جبران کسری بودجه و محدودیت‌های ارزی در بودجه‌ی سال 1367 دولت پخش کرد. 
470 وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی درباره‌ی احتمال عملیات نظامی سازمان مجاهدین خلق در جبهه‌های میانی و جنوب به‌خصوص در فکه به ستاد فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) هشدار داد. 
471 در پی اظهارات محمود عطایی رئیس ستاد ارتش به اصطلاح آزادی‌بخش ملی (منافقین) درباره‌ی عملیات نظامی قریب‌الوقوع سازمان علیه ایران، وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران از تحرکات و فعالیت‌های عناصر مسلح منافقین در برخی نقاط تماس خطوط دفاعی یگان‌های ارتش و سپاه پاسداران با یگان‌های ارتش عراق خبر دادند. 
472 دریافت اخبار پراکنده‌یی از دست‌گیری عناصر گروه‌های مسلح در مناطق کردنشین شمال غرب که در بین آوارگان عراقی مخفی شده بودند.
473 یک هواپیمای747 مسافربری کویت با 99 مسافر و 16 خدمه که از بانکوک عازم کویت بود، پس از ربوده شدن بدون اجازه‌ی مقامات وارد آسمان ایران شد و در ساعت 7:30 صبح در فرودگاه مشهد به زمین نشست. جمهوری اسلامی اعلام کرد مایل به پذیرفتن هواپیما در ایران نیست و رسماً این اقدام را محکوم کرد. ربایندگان خواستار آزادی 17 زندانی شیعه‌ی کویتی شدند. حضور تعدادی از اعضای خانواده‌ی سلطنتی کویت در هواپیما بر حساسیت ماجرا افزوده است. 
474 نهضت آزادی با انتشار اطلاعیه‌یی با عنوان "انتخابات انحصاری و محرومیت ملت از مشارکت در آن" اعلام کرد به دلیل انحصاری، غیر قانونی و ناسالم بودن انتخابات در آن شرکت نخواهد کرد.
475 خبرگزاری‌ها با گمانه‌زنی از آزادی قریب‌الوقوع چند گروگان فرانسوی در لبنان و ازسرگیری روابط دیپلماتیک ایران و فرانسه در آینده‌ی نزدیک خبر دادند.
476 سایر خبرهای امروز: عملیات نیروهای ویژه‌ی تیپ65 هجرت سپاه پاسداران در شهر نظامی سوریا از توابع استان دهوک عراق.
جلد - عنوان کتاب: 
54- عملیات والفجر10، بمباران شیمیایی حلبچه
فایل: