مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

17 شهریور 1362

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

17
شهریور
1362

تاریخ قمری

30
ذی‌القعده
1403

تاریخ میلادی

8
سپتامبر
1983
خلاصه روز: 

264 درپی اقدام ارتش عراق به تخلیه تدریجی ارتفاعات سرآسمان‌بین و تخته‌نادر در منطقه شمالی دهانه شیلر، فرماندهان قرارگاه مقدم حمزه به بررسی تغییرات پدافندی دشمن در منطقه پرداختند؛ تقویت نیروهای عراق در منطقه پنجوین پس از انتشار شایعه احتمال حمله نیروهای ایرانی از منطقه مرزی بانه.

265 جلسه فرماندهان قرارگاه‌های خاتم‌الانبیا(ص) و مقدم حمزه در پادگان مریوان به‌منظور بررسی طرح مانور، خط حد و سازمان رزم قرارگاه‌های تاکتیکی عملیات دهانه شیلر. در طرح عملیات قرارگاه مقدم حمزه کل منطقه به شش هدف (قرارگاه تاکتیکی) تقسیم شد. غلامعلی رشید جاده را اصلی‌ترین مشکل عملیات در مناطق غرب عنوان کرد. در این جلسات فرماندهان به حضور یگان‌های ارتش برای شکستن خط محورهای عملیاتی ابراز بی‌اعتمادی کردند.

266 بررسی طرح مانور، تعداد قرارگاه‌های تاکتیکی، تأمین پوشش هوایی، تعیین مکان استقرار موشک هاگ و کمبود نیرو در منطقه عملیاتی والفجر5 (دربندیخان) در جلسات فرماندهان قرارگاه نجف.

267 سرنگونی بالگرد عراقی در پیرانشهر؛ بمباران اطراف مریوان و بوکان توسط جنگنده‌های عراقی؛ تجاوز هواپیماهای میگ عراقی به حریم هوایی رزاب سنندج؛ تخلیه کامل منازل مسکونی و تعطیلی برخی ادارات مریوان درپی بمباران‌های اخیر این شهر؛ گلوله‌باران سردشت.

268 در طول هفته اخیر براثر آتش دشمن 59 نفر در آبادان و 47 نفر در خرمشهر زخمی شدند.

269 عملیات شهید حسینی که از 13 شهریور در محور مهاباد - سردشت زیرنظر قرارگاه حمزه سیدالشهدا آغاز شده بود، امروز با آزادسازی کانون عملیاتی - نظامی کومه‌له و 32 روستا به پایان رسید؛ تلفات ضدانقلاب در این عملیات 90 نفر اعلام شد.

270 اجرای عملیات‌های پاک‌سازی در هزارکانیان و بوبکتان سقز و روستای افراسیاب دیواندره؛ به‌هلاکت‌رسیدن چند نفر از مسئولان حزب دمکرات کردستان در عملیات نفوذی سه نفر از پیشمرگان کرد؛ شهادت 13 نفر از نیروهای خودی در عملیات کمین عناصر ضدانقلاب در محور گرده‌بن پیرانشهر؛ تسلیم‌شدن عده‌ای از عناصر ضدانقلاب در بوکان و اشنویه.

271 کشته‌شدن 2 نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در آستارا؛ در خلخال هم یکی از اعضای این سازمان با نارنجک به زندگی خود پایان داد و یک نفر دیگر هم دستگیر شد.

272 رئیس‌جمهور در سفر به تبریز به‌طور جداگانه با نیروهای پایگاه دوم شکاری تبریز، علما و روحانیون آذربایجان‌شرقی و مردم تبریز دیدار کرد.

بازدید آیت الله خامنه ای از پایگاه دوم شکاری تبریز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

273 مصاحبه روزنامه اطلاعات با فرماندهی کل سپاه و مسئول واحد بسیج مستضعفین سپاه پاسداران آذربایجان‌شرقی راجع به مراحل اجرای طرح "لبیک یا خمینی" و استقبال از این طرح؛ تشکیل دفتر پشتیبانی جبهه‌های جنگ در دانشگاه‌ها به‌منظور استفاده از تخصص دانشجویان در بازسازی مناطق جنگ‌زده.

274 دیدار وزیر امور خارجه بنین با رئیس مجلس شورای اسلامی؛ بولتن وزارت امور خارجه در شماره امروز خود سفر و دیدارهای وزیر امور خارجه بنین را تشریح کرد.

275 گزارش واشنگتن پست از محتوای مذاکرات عصمت کتانی با مقامات امریکایی؛ گمانه‌زنی رسانه‌های بین‌المللی درباره اهداف عراق از خرید 5 فروند هواپیمای سوپراتاندارد از فرانسه و رایزنی‌های برای ممانعت از تحویل این هواپیماها به عراق.

276 مشروح آخرین جلسه مناظرات زندانیان عضو سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در روزنامه کیهان. عملیات مهندسی یا عملیات شکنجه‌گری سازمان موضوع این جلسه بود.

277 صدور بیانیه وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تداوم درگیری‌های داخلی لبنان و مداخلات قدرت‌های غربی در این کشور؛ وزارت امور خارجه در اطلاعیه دیگری به‌رسمیت‌شناختن تلویحی رژیم صهیونیستی در بیانیه پایانی اجلاس جهانی سازمان ملل درمورد فلسطین را غیرقابل‌قبول خواند؛ روزنامه افتون بلادت (چاپ سوئد) درگیری‌های داخلی و عملکرد شیعیان این کشور را حاکی‌از هویت‌یابی شیعیان دانست.

278 انتشار بخش سوم و پایانی گزارش "گشت‌وگذار در لبنان و نگاهی به عملکرد نیروهای ایرانی" در روزنامه جمهوری اسلامی.

جلد - عنوان کتاب: 
27 - آماده سازی عملیات والفجر4
فایل: