مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

18 فروردین 1362

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

18
فروردین
1362

تاریخ قمری

23
جمادی‌الثانی
1403

تاریخ میلادی

7
آوریل
1983
خلاصه روز: 

578 ابلاغ "طرح عملیاتی تجدیدنظر شده‌" عملیات والفجر1؛ اضافه‌شدن سه قرارگاه عملیاتی کربلای4، کربلای5 و کربلای6 به سازمان رزم قرارگاه کربلا و تعیین مأموریت هریک از این سه قرارگاه. کربلای4 مأمور تأمین جناح راست (شمال) عملیات و کربلای5 مسئول تأمین جناح چپ (جنوب) خط حد قرارگاه کربلا شدند، کربلای6 نیز با 4 تیپ به‌عنوان احتیاط قرارگاه کربلا در عملیات والفجر1 قرار گرفت.

579 تخریب بخش دیگری از گمرک شهر آبادان براثر گلوله‌باران این شهر.

580 هدایا و کمک‌های نقدی و جنسی مردم اقصی‏نقاط کشور به جبهه‌های جنگ.

581 گزارش روزنامه اطلاعات از بازسازی مناطق آسیب‌دیده شهر ایلام.

582 سه شهید در درگیری بین نیروهای خودی و عناصر مسلح غیرقانونی در منطقه خیاره در جنوب‌شرقی سنندج؛ عملیات کمین عوامل حزب دمکرات علیه نیروهای ژاندارمری در شمال سردشت؛ شهادت 2 سرباز در تیراندازی افراد مسلح ضدانقلاب به پایگاه جبرائیل‌آباد در شرق ‌اشنویه؛ در روستای براسبی در جنوب‌غربی سلماس یک تراکتور حامل نفت روی مین رفت و آسیب دید؛ شهادت صاحب یک تراکتور براثر انفجار مین در روستای قره‌قصاب در شرق نقده؛ برخورد یک خودرو نظامی با مین در تمرچین در جنوب‌غربی پیرانشهر.

583 تصرف ارتفاعات عیسی‌کندی به‌دست نیروهای خودی در عملیات پاک‌سازی محور بوکان - مهاباد؛ به‌هلاکت‌رسیدن تعدادی از عناصر مسلح غیرقانونی در عملیات پاک‌سازی لاچین در جنوب‌شرقی مهاباد.

584 کمین ناموفق افراد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در گردنه قوشچی در محور ارومیه - سلماس؛ سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در بیانیه‏ای اغراق‌آمیز این تحرک ناکام را درحد یک حماسه سازمانی نظامی جلوه داد.

585 دستگیری 6 نفر از وابستگان سازمان مجاهدین‌ خلق (منافقین) در تهران؛ در باختران مسئول تدارکات سازمان کمونیستی پیکار در راه آزادی طبقه کارگر خود را به نیروهای سپاه معرفی کرد.

586 زمینه‌های گسترش روابط اقتصادی با سوریه، تأثیر حضور نیروهای ایرانی در لبنان و تأثیر اجلاس سه‌جانبه ایران، لیبی و سوریه در جلوگیری از حمله اسرائیل به سوریه، راهبرد کلی رفتار نظامی اسرائیل در منطقه و عضویت ایران در جبهه پایداری مهم‌ترین موضوعات مصاحبه اختصاصی سفیر ایران در سوریه با خبرنگار روزنامه اطلاعات است؛ رادیو بی‌بی‌سی در برنامه‌ای به بررسی روابط سیاسی و اقتصادی ایران و سوریه، اقدام سوریه در بستن خط لوله صدور نفت عراق و اهمیت کمک‌های متقابل ایران و سوریه در ابعاد سیاسی، نظامی و اقتصادی پرداخت.

587 درپی سفر مدیرکل خاورمیانه وزارت خارجه شوروی به تهران، رادیو بی‌بی‌سی در تفسیری به بررسی روابط ایران و شوروی، جنبه‌های هم‌گرایی و واگرایی دو کشور، تأثیر عواملی چون حمله شوروی به افغانستان، کمک آن کشور به عراق و دستگیری سران حزب توده در ایران بر روابط دو کشور پرداخت.

588 آغاز جلسه فوق‌العاده شورای عالی سازمان منطقه‏ای حفاظت از محیط زیست دریایی پس از یک روز تأخیر. درخواست عراق برای توقف نشست تا هفته آینده و پذیرفته‌نشدن شرایط این کشور مبنی‌بر اجرای آتش‌بس میان دو کشور از مطالب مطرح‌شده در این جلسه بود؛ خبرگزاری کویت به نقل از سفیر ایران در کویت: اگر عراقی‌ها خواهان راه‌حلی برای جنگی هستند که خود به وجود آورده‌اند، رسیدن به آن ازطریق آلوده‌کردن آب و کشتن ماهی‌ها ممکن نیست؛ رادیو کلن: دولت ایران در این اجلاس درخواست کرد عراق امنیت کارشناسانی که آماده‌اند تا چاه‌های بمباران‌شده را مسدود سازند، تأمین کند؛ آسوشیتدپرس: دیه‌گو کوردوز معاون دبیرکل سازمان ملل متحد از اظهارنظر درمورد چشم‌انداز دستیابی به یک توافق سریع درمورد طرح‌های مهار نشت نفت از چاه‌ها و پاک‌سازی ناحیه خودداری کرد و گفت: چند هفته طول خواهد کشید تا بتوان این مشکل را از بین برد؛ روزنامه السیاسه از اختصاص یک بودجه یک میلیارد دلاری برای مبارزه با نشت نفت ازسوی کشورهای منطقه خلیج‌فارس خبر داد.

589 گزارش خبرگزاری کویت از ادامه اقدامات دیپلماتیک جدید کویت در جلب نظر 5 کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل برای پایان‌دادن به جنگ ایران و عراق؛ رادیو صوت‌الجماهیر از پایان سفر کفیل وزارت خارجه کویت به مسکو و ورود او به لندن خبر داد و افزود که وی قرار است پس از لندن رهسپار امریکا شود.

جلد - عنوان کتاب: 
24- عملیات والفجر1
فایل: