مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

19 آذر 1360

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

19
آذر
1360

تاریخ قمری

13
صفر
1402

تاریخ میلادی

10
دسامبر
1981
خلاصه روز: 

777 در برنامه‌ریزی‌های اولیه برای اجرای عملیات مطلع‌الفجر، به‌منظور آزادسازی چند ارتفاع مهم از ارتفاعات حدفاصل سرپل ذهاب و گیلان‌غرب و نزدیک‌شدن به شهر اشغال‌شده‌ی قصرشیرین، مقرر شد که نیروهای شرکت‌کننده در محور جنوبی، ساعت 08:00 صبح امروز از عقبه‌ی منطقه‌ی داربلوط به‌طرف چغالوند حرکت کنند و پس از دریافت مهمات، از ساعت 04:00 بعدازظهر، به‌سمت اهداف عملیات گسیل شوند، ولی اجرای این برنامه با تأخیر مواجه شد.

778 یازده روز پس از عملیات طریق‌القدس که به آزادسازی بستان و دستیابی به قسمت‌هایی از مرزهای بین‌المللی در بخش‌‌های شمالی هورالعظیم انجامید، سپاه پاسداران طرحی را برای ادامه‌ی عملیات در جنوب منطقه‌ی آزادشده و تصرف زمین‌های بین رودخانه‌های سابله و نیسان ارائه کرد.

779 در بمباران شهرهای دزفول و سوسنگرد، 20 تن از مردم شهید و 114 تن زخمی شدند و 120 منزل مسکونی و مغازه ویران شد.

780 به‌دنبال حمله روز گذشته هواپیماهای عراقی به ایلام و واردآمدن تلفات و خسارت‌های فراوان به این شهر، در بررسی‌های اولیه‌ی استاندار و مسئولان نظامی منطقه درباره‌ی چگونگی نفوذ هواپیماهای دشمن به حریم فضایی شهر و عملکرد پدافند هوایی، یک تن از مسئولان پدافند هوایی شهر به‌دلیل سهل‌انگاری مقصر شناخته و توبیخ شد؛ ستاد منطقه8 سپاه کشوری در نامه‌ای به فرماندهی کل سپاه، با یادآوری حملات روزانه هواپیماهای عراقی به آبادان، از محدودیت تسلیحاتی پدافند هوایی در این شهر خبر داد و خواهان تقویت پدافند هوایی این شهر شد.

781 در اقدامات افراد وابسته به گروه‌های غیرقانونی و درگیری‌های پیش‌آمده در شهرهای بوکان، کامیاران، مهاباد، سردشت و برخی روستاهای شمال‌غرب ایران، 11 تن از نیروهای خودی به شهادت رسیدند و 26 نفر زخمی شدند. از ضدانقلاب نیز 10 نفر کشته و عده‌ای مجروح شدند؛ با کشف یک خانه تیمی در مهاباد، یک تن از وابستگان به سازمان چریک‌های فدایی خلق دستگیر شد و تعدادی کتاب، مدارک سازمانی و... به دست آمد.

782 باوجود اینکه عملیات پاک‌سازی بخشی از محور بانه ـ سردشت، روز گذشته با موفقیت نیروهای خودی و تصرف ارتفاعات مشرف بر منطقه زروار پایان یافت، رادیو کردستان بدون اشاره به این موضوع، همچنان از ادامه درگیری‌ها و تلفات واردشده به نیروهای جمهوری اسلامی خبر می‌دهد.

783 آسوشیتدپرس خبر داد: رهبر سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، نیروهای نظامی ایران را تهدید کرده است که از درگیری با نیروهای مسلح کرد در منطقه کردستان پرهیز کنند. این خبرگزاری همچنین جریان شکل‌گیری شورای ملی مقاومت ـ که حزب دمکرات به‌تازگی به آن پیوسته ـ و کلیاتی از عملکرد حزب دمکرات کردستان را بازگو کرد.

784 وزیر نفت در مهمانی رئیس امارات متحده‌ی عربی، پیام رئیس‌جمهور کشورمان را درباره‌ی روابط دوجانبه و موضوعات مورد علاقه دو کشور به وی تقدیم کرد.

785 دولت عراق تاکنون بیش از 14 میلیارد دلار وام بدون بهره از کشورهای کویت، عربستان و سایر کشورهای منطقه دریافت کرده است و درخواست‌های این کشور برای گرفتن وام‌های جدید همچنان ادامه دارد.

جلد - عنوان کتاب: 
16 - آزادسازی سرزمین‌های ایران
فایل: