مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

19 دی 1364

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

19
دی
1364

تاریخ قمری

27
ربیع‌الثانی
1406

تاریخ میلادی

9
ژانویه
1986
خلاصه روز: 

538 فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) به فرمانده نیروی زمینی ارتش دستور داد که برای عملیات، 15 گردان انواع توپ دوربرد به نیروی زمینی سپاه واگذار کند.

539 جلسه مشترک فرماندهان رده اول سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی، بخش اول: بیان مبانی تداوم جنگ، انتخاب مناطق عملیاتی، طرح‌ریزی عملیات‌ها و مناطق انتخاب‌شده برای عملیات سال‌های 1364 و 1365 از زبان فرمانده نیروی زمینی سپاه.

540 بخش دوم جلسه مشترک: مسئول اطلاعات نیروی زمینی سپاه وضعیت دشمن را از چزابه تا رأس‌البیشه تشریح کرد.

541 بخش سوم جلسه مشترک: گزارش مسئولان و فرماندهان قرارگاه‌های نجف و کربلای سپاه پاسداران از مأموریت‌‌ها، نتایج شناسایی‌ها، وضعیت دشمن، طرح مانور و آماده‌سازی عملیات در مناطق ام‌الرصاص و فاو.

542 بخش چهارم جلسه مشترک: گزارش قرارگاه نوح(ع) سپاه پاسداران از مأموریت‌های این قرارگاه، وضعیت و اقدامات دشمن، آماده‌سازی و طرح‌ مانور این قرارگاه برای عملیات در منطقه فاو و سکوی العمیه.

543 بخش پنجم جلسه مشترک: گزارش فرمانده توپخانه سپاه پاسداران درباره اهمیت آتش در موفقیت‌ عملیات فاو، برآورد توپ‌های مورد نیاز برای این منطقه و مأموریت توپخانه.

544 بخش ششم جلسه مشترک: مسئول مهندسی نیروی زمینی سپاه چگونگی عبور از اروند و انتقال تجهیزات سنگین مهندسی و نظامی، ابزار مورد نیاز و اهمیت آن را در موفقیت عملیات بیان کرد.

545 آخرین بخش جلسه مشترک: رئیس ستاد مشترک ارتش ضمن بیان اهمیت عملیات در منطقه فاو، آن را از مشکل‌ترین عملیات‌ها خواند و بر ضرورت توجه‌ به اصول جنگ در طرح‌ریزی و اجرا تأکید کرد.

سرهنگ اسماعیل سهرابی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

546 فرمانده قرارگاه مهندسی خاتم‌الانبیا(ص) تلاش‌های مهندسی در منطقه عملیاتی فدک، آثار حضور دولت در جنگ، آثار حکم امام برای تشکیل سه نیرو در سپاه و تأثیر انتصاب آقای هاشمی به جانشینی فرمانده کل قوا را تشریح کرد.

547 فرمانده قرارگاه نوح مأموریت ناوتیپ امیرالمؤمنین(ع) را در عملیات آتی، احتیاط لشکر19 فجر اعلام کرد.

548 جلسه قرارگاه نجف سپاه پاسداران: شرح اقدامات آماده‌سازی و طرح مانور تیپ سیدالشهدا برای اجرای عملیات در جزیره ‌ام‌الرصاص.

549 هواپیماهای عراقی تأسیسات نفتی جزیره خارک و پالایشگاه آبادان را بمباران و به چند شهر و منطقه عملیاتی دیگر حمله یا تجاوز کردند.

550 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی یک کشتی آلمانی عازم کویت را برای بازرسی از دریای عمان به یکی از بنادر جنوب ایران هدایت کرد.

551 گزارش رویتر از بازدید خبرنگاران از جزیره مجنون جنوبی همراه با فرماندهان عراقی.

552 حمله عناصر ضدانقلاب به یک واحد تأمین و یک واحد مهندسی در بانه و مریوان.

553 گزارش‌هایی از عملیات‌های گروه‌های معارض عراقی علیه پایگاه‌ها و نیروهای نظامی عراق. اقدامات ارتش عراق علیه بخش‌هایی از مردم و مناطق سلیمانیه عراق.

554 فرمانده عالی جنگ اقدامات نظامی و اعزام گسترده جوانان به جبهه‌ها را زمینه‌ساز شرایط سیاسی و موجب کاهش حمایت از حکومت عراق اعلام کرد.

555 نخست‌وزیر در جمع کاروان‌ راهیان کربلا، تأثیر خون شهیدان را در تحولات جهان عظیم‌ توصیف کرد و دعوت ایران را به سازش نشانه درک غلط از حق خواند و ضمن اعلام اینکه دولت در خدمت جنگ است، بر ضرورت تداوم جنگ تا ریشه‌کنی ظلم و تجاوز تأکید کرد.

556 سخنرانی فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی زمینی ارتش در گردهمایی "از خراسان تا کربلا" و تأکید بر اهمیت مقاومت در جنگ و اعزام کاروان‌های راهیان کربلا.

557 سردرگمی تحلیل‌گران غربی درمورد عملیات بزرگ ایران و تحلیل‌های ضدونقیض دراین‌باره.

558 خبرگزاری جمهوری اسلامی اهداف صدام را از ادعاهای صلح‌طلبی اعلام کرد.

559 ادامه حمایت‌ حکومت مصر از رژیم عراق با آموزش افسران عراقی و اعزام افسران مصری به عراق.

560 گزارش چهارمین روز اجلاس وزیران خارجه کشورهای کنفرانس اسلامی، بحث مشروح درباره جنگ ایران و عراق، مصاحبه‌های نمایندگان ایران و عراق.

561 شاه عمان خواستار کمک اروپا به توقف جنگ ایران و عراق شد.

562 اعلام آمادگی قذافی برای میانجیگری در جنگ ایران و عراق. شوروی نزدیکی اردن و سوریه را در جنگ مؤثر خواند.

ضمیمه گزارش546: خلاصه مصاحبه‌ راوی مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ با فرمانده قرارگاه مهندسی خاتم‌الانبیا(ص).

 

جلد - عنوان کتاب: 
39 - 2 - تشدید تلاش ها برای فتح فاو
فایل: