مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

21 آذر 1364

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

21
آذر
1364

تاریخ قمری

29
ربیع‌الاول
1406

تاریخ میلادی

12
دسامبر
1985
خلاصه روز: 

852 فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در اولین جلسه امروز قرارگاه مرکزی سپاه که برای آماده‌سازی زمینه اجرای عملیات آتی تشکیل شده بود، درباره وضعیت کنونی جنگ هشدار داد و از نگرش مقطعی به جنگ و حقیرشمردن دشمن انتقاد کرد و بر ضرورت تشدید فعالیت‌ها و تحرک دائمی در جنگ تأکید کرد.

853 در ادامه اولین جلسه امروز قرارگاه مرکزی سپاه، اوضاع کنونی جبهه‌ها و جنگ و پیشرفت کار در منطقه هور بررسی شد.

854 در دومین جلسه امروز قرارگاه مرکزی سپاه درباره ساخت شناورهای مخصوص استقرار توپ‌های دوربرد و سلاح‌های پدافند هوایی، ساخت شناورهای طارق و سکوهای شناور برای منطقه هور و اقدامات مهندسی در این منطقه گزارش‌هایی داده شد و چگونگی مقابله با حملات هوایی دشمن در این منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

855 فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه در نامه‌ای از فرمانده قرارگاه کربلای1 خواست تا اقدامات مشخص‌شده برای آماده‌سازی منطقه هور را انجام داده و نتیجه را تا 25 آذر 1364 اعلام کند. ستاد نیروی زمینی سپاه نیز از معاونت مهندسی این نیرو خواست تا اقدامات خود را تا 30 دی‌ماه 1364 به پایان برساند.

856 قرارگاه کربلای2 گزارشی از خط حد و چگونگی استقرار چهار لشکر سپاه پاسداران را در منطقه هور، برای قرارگاه نیروی زمینی سپاه ارسال کرد.

857 فرمانده توپخانه قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه، توپ‌های موردنیاز برای منطقه عملیاتی شلمچه را 30 گردان اعلام کرد و فرمانده واحد ادوات این قرارگاه نیز در نامه‌ای به فرماندهی قرارگاه، سلاح‌ها و مهمات موردنیاز را که لازم است تا پایان اجرای عملیات از ارتش به واحد ادوات مأمور شود، اعلام کرد.

858 ستاد سپاه پاسداران منطقه5 ثامن‌الائمه(ع) دستورالعملی را درباره پدافند شیمیایی و تشکیل یک گروه پدافند شیمیایی در هر گردان به نواحی تابعه ابلاغ کرد.

859 حملات پیش‌ازظهر و بعدازظهر امروز نیروهای عراقی به مواضع تیپ المهدی در منطقه هور، با واکنش به‌موقع نیروهای این تیپ دفع شد.

860 حملات هوایی امروز عراق به جزیره خارک خسارتی نداشت.

861 براثر حملات هوایی ارتش عراق به مناطق عملیاتی سرپل ذهاب، گیلان‌غرب، جزایر خیبر، چنانه، شط علی، پادگان حمید و حسینیه تعدادی شهید یا مجروح شدند و خساراتی به بار آمد.

862 فرمانده کل سپاه در نامه‌ای به جانشین فرمانده کل قوا با اعلام تشدید حملات هوایی دشمن به‌ویژه در منطقه هور و گزارشی از حملات هوایی امروز دشمن و خسارات آن، پیشنهاد کرده است که فرماندهی پدافند منطقه جنوب فعال شود، سایت وحدت و سایت فولی‌آباد عملیاتی شود و حداقل 50 توپ ضدهوایی در منطقه مستقر گردد.

863 درپی درخواست ایران، هیئت اعزامی سازمان ملل و خبرنگاران از مناطق بمباران‌شده هویزه و اطراف آن بازدید کردند.

بازدید گروه اعزامی سازمان ملل و خبرنگاران خارجی از مناطق مسکونی بمباران شده شهر هویزه

864 درگیری میان نیروهای خودی و افراد کومه‌له در منطقه بوکان و بانه؛ ادامه درگیری دو گروه دمکرات و کومه‌له در اطراف سقز.

865 7500 تن از نیروهای داوطلب استان زنجان پس از راه‌پیمایی در تهران و سخنرانی آقای هاشمی و مهندس موسوی در جمع آنان، همراه با 25 کامیون و تریلی از کمک‌های مردمی قزوین عازم جبهه‌های نبرد شدند.

866 ستاد مرکزی سپاه از نیروهای متخصص و کارمندان دولت دعوت کرد برای اعزام به جبهه ثبت‌نام کنند.

867 گزارش و تحلیل روزنامه گاردین، رادیو اسرائیل، روزنامه الانبا و رادیو کلن درباره اعزام کاروان‌های کربلا و عملیات آتی ایران.

868 هشدار وزیر فرهنگ و اطلاعات عراق درباره حمله آتی ایران و تأکید بر ادامه تهاجم عراق به خارک و اهداف اقتصادی و نظامی.

869 آقای هاشمی با تقدیر از خدمات جهاد سازندگی در پشتیبانی از جنگ، اهمیت این خدمات را فقط برای آشنایان با جنگ قابل‌درک دانست.

870 روزنامه واشنگتن تایمز ضمن تأیید تولید سلاح شیمیایی در عراق و استفاده ارتش عراق از آن، به نقل از منابع جاسوسی ادعا کرد که سوریه با ارسال سلاح شیمیایی به ایران مواقفت کرده بود، اما این موافقت‌نامه اجرا نشده است.

871 کنگره امریکا با فروش 45 بالگرد به عراق موافقت کرد. یک شرکت ایتالیایی برای همکاری در عملیات خرابکاری در تأسیسات دریایی، با عراق قرارداد بست.

872 گزارش خبرگزاری تانیوگ از بغداد درباره توانایی نیروی هوایی عراق و گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از افزایش قدرت تخریب و کشندگی بمب‌های عراق.

873 نماینده ایران در سازمان ملل شایعه تغییر در صحنه سیاسی ایران را رد کرد و اندکی بی‌طرفی در شورای امنیت را شرط صرف‌نظرکردن ایران از تحریم این شورا اعلام کرد.

874 بی‌بی‌سی: دیدار آقای ولایتی از عربستان بی‌ثمر نبود و ایران توانست روابطش را با برخی از همسایگان جنوبی‌اش را بهبود بخشد؛ رادیو عربستان سفر وزیر خارجه ایران به عربستان را نشانه تعدیل موضع ایران دانست؛ عراق از اقدام سعودی‌ها به‌شدت عصبانی شد.

875 دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس، جنگ ایران و عراق را عامل بی‌ثباتی منطقه ذکر کرد و خواستار پایان فوری خصومت‌ها میان دو کشور شد.

876  رادیو مسکو حضور نظامی امریکا را در خلیج‌فارس خطری جهانی خواند و راه نجات از بحران را اجرای پیشنهاد صلح شوروی در جنگ ایران و عراق اعلام کرد.

877 نخست‌وزیر ایران در دیدار با وزیر اطلاعات و مطبوعات نیکاراگوئه، برای محدودکردن امریکا در جنگ‌افروزی، هماهنگی جبهه‌های مختلف مبارزه با امریکا را ضروری خواند.

878 بشارتی قائم‌مقام وزارت خارجه جمهوری اسلامی، پیام رئیس‌جمهور ایران را تقدیم موگابه نخست‌وزیر زیمبابوه کرد.

879 سوریه و اردن پس از دیدار هیئت سوری از اردن، با انتشار اعلامیه‌ای مشترک خواستار برپایی کنفرانس صلح خاورمیانه شدند. گفته می‌شود که دو کشور بر سر جنگ ایران و عراق و سازمان آزادی‌بخش فلسطین موضع مشترک ندارند.

880 به نوشته اکونومیست، چین از تلاش دیپلماتیک در خاورمیانه دو هدف دارد: افزایش نفوذ دیپلماتیک خود در منطقه و توسعه روابط تجاری.

881 به گفته معاون وزیر خارجه مجارستان، رهبران افغانستان مایل‌اند روابط عادی با ایران داشته باشند. وی سفر مورفی به منطقه را درجهت تقویت جناح یاسر عرفات و تضعیف سوریه اعلام کرد.

جلد - عنوان کتاب: 
39 - نخستین گام به سوی فتح فاو
فایل: