مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

21 فروردین 1362

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

21
فروردین
1362

تاریخ قمری

26
جمادی‌الثانی
1403

تاریخ میلادی

10
آوریل
1983
خلاصه روز: 

616 ابلاغ رمز عملیات والفجر1 به قرارگاه‌های کربلا، نجف و قرارگاه‌های عملیاتی فرعی؛ ‌بازدید تعدادی از فرماندهان قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) از برخی یگان‌های شرکت‌کننده در شب اول عملیات ازجمله لشکر27 حضرت رسول(ص)، لشکر31 عاشورا و قرارگاه نجف.

عملیات والفجر1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

617 در حدفاصل سه‌راهی زبیدات تا پیچ‌انگیزه در منطقه‏ای به عرض 40 کیلومتر، دو قرارگاه کربلا و نجف با مجموع 8 قرارگاه عملیاتی، حدود 40 گردان نیرو را در نزدیکی خط دشمن برای آغاز عملیات والفجر1 مستقر کردند. نیروهای تخریب مشغول پاک‌سازی موانع و گشودن معابر شدند. پس از اعلام رمز عملیات در ساعت 23، در محدوده قرارگاه کربلا، 5 قرارگاه عملیاتی وارد عمل و تا قبل از نیمه‌شب عموماً با عناصر کمین دشمن درگیر شدند. در برخی مناطق ازجمله در محدوده قرارگاه‏های کربلای2 و کربلای5 به‏علت هوشیاری و مقاومت دشمن، در شکستن خط مشکلاتی پیش آمد. در محدوده قرارگاه نجف نیز نیروهای قرارگاه‌های نجف1 و 2 مشغول پاک‌سازی موانع بودند و نیروهای نجف4 (تیپ10 سیدالشهدا(ع)) یک گروهان دشمن را در پیچ‌انگیزه محاصره کردند.

618 اعزام نیروهای داوطلب مردمی از شهرهای بوشهر، شاهرود، راور، یاسوج، دامغان و جهرم به جبهه‌های جنگ؛ کمک‌های نقدی و جنسی مردم شهرهای مختلف کشور به جبهه‌های نبرد.

619 گزارش ستاد بازسازی و نوسازی کشاورزی مناطق جنگ‌زده درباره اهم اقدامات این ستاد تا پایان بهمن‌ماه سال گذشته.

620 عناصر حزب دمکرات پایگاه دوبره در منطقه موانا در غرب ارومیه را به تصرف خود درآوردند، با تلاش نیروهای قرارگاه حمزه‌ این پایگاه چند ساعت بعد آزاد شد. در این ماجرا 28 تن از نیروهای خودی شهید یا زخمی شدند؛ حمله ناموفق عوامل حزب دمکرات به شهر سقز و شهادت 15 تن از نیروهای سپاه و ژاندارمری و مردم شهر؛ کشته‏شدن 2 تن از افراد حزب دمکرات در عملیات کمین علیه نیروهای خودی در حوالی پاسگاه شهید عابدی سردشت؛ پرتاب 3 نارنجک به منزل یکی از اهالی اشنویه توسط افراد مسلح غیرقانونی؛ در پاک‌سازی روستاهای دشتی و پارستان در شمال سردشت، 10 تن از افراد مسلح ضدانقلاب دستگیر شدند.

621 دستور دفتر سیاسی حزب دمکرات به تمام رده‌های نظامی خود درمورد دستگیری و ترور آن دسته از افراد این حزب که خود را تسلیم سپاه کرده‌اند؛ نامه شهربانی استان کردستان به استانداری درباره رواج فساد اخلاقی در میان افراد وابسته به گروه‏های نیروهای مسلح غیرقانونی؛ آزادشدن 4 تن از گروگان‌های حزب دمکرات در حوالی سردشت.

622 برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای حادثه هجوم عوامل کومه‌له به محله حاجی‌آباد سنندج در نخستین سالگرد این واقعه، گزارش روزنامه جمهوری اسلامی درباره این حادثه. مصاحبه ماموستا صلاح‌الدین حسامی امام‌جمعه موقت سنندج، با این روزنامه درباره واقعه مذکور.

623 دستگیری یک نفر از افراد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در درگیری عوامل این سازمان با افراد سپاه در اصفهان؛ در مشهد یکی از افراد سازمان کمونیستی پیکار در راه آزادی طبقه کارگر دستگیر شد؛ دستگیری یکی از رابطان چریک‌های فدایی خلق (گروه اشرف دهقان) شاخه جنگل، در شهرستان نور؛ دیروز نیز 7 نفر از اعضای گرو‏ه‏های معارض چپ‏گرا در شهرهای شیراز، تهران، ایذه، بوشهر، فیروزکوه و درگز دستگیر شدند.

624 دیدار وزیر کشور و جمعی از مسئولان و اعضای کمیته‌های مرکزی انقلاب با امام خمینی؛ تأکید بر جاری‏بودن وضعیت دفاعی در کشور، توصیه به همدلی و اتحاد بین نیروهای دفاعی و اقشار مختلف و ایستادگی در مقابل هرنوع تجاوز علیه تمامیت ارضی و نوامیس کشور، وارونه‏شدن حقایق سیاسی و اجتماعی با ترفند رسانه‌های جمعی و به نفع قدرت‌های بزرگ و صدام و... از محورهای اصلی بیانات امام خمینی در این دیدار بود.

625 دستور نخست‌وزیر به نهادهای مسئول برای تأمین آب آشامیدنی کشورهای عربی حاشیه خلیج‏فارس و گزارش معاون نخست‌وزیر از جلسات اخیر وزرای عضو کنوانسیون کویت از مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده در جلسه امروز هیئت دولت بود.

626 گزارش روند جلسات کنوانسیون کویت برای جلوگیری از نشت نفت؛ بیان مواضع غیررسمی برخی نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در این جلسات؛ تشریح کارشکنی‌های عراق برای مهار فوران نفت و درک متقابل کشورهای عربی از مواضع مثبت ایران برای جلوگیری از نشت نفت از موضوعات مطرح‌شده در مصاحبه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با مطبوعات داخلی در بازگشت از کویت بود.

627 امضای پروتکل ادامه گسترش همکاری دوجانبه درزمینه اقتصاد و بازرگانی بین چکسلواکی و عراق.

628 وزیر خارجه انگلستان که در عربستان سعودی به سر می‌برد در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت که مذاکرات سازنده‏ای درخصوص جنگ اعراب و اسرائیل، ‌جنگ ایران و عراق و روابط دوجانبه با رهبران سعودی داشته است.

ضمیمه گزارش617: شرح کامل عملکرد یگان‏های قرارگاه‏های کربلا و نجف در شب اول عملیات والفجر1.

ضمیمه گزارش622: گزارش روزنامه جمهوری اسلامی از ماجرای حمله عناصر کومه‏له به محله حاجی‏آباد سنندج

جلد - عنوان کتاب: 
24- عملیات والفجر1
فایل: