مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

21 مهر 1360

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

21
مهر
1360

تاریخ قمری

14
ذی‌الحجه
1401

تاریخ میلادی

13
اکتبر
1981
خلاصه روز: 

90 افزایش تدریجی میزان اقدامات و تحرکات ارتش عراق در جبهه جنوب به‏‌ویژه در مناطق عمومی غرب شوش و اهواز؛ گزارش‏‌های عناصر اطلاعاتی سپاه پاسداران دراین‏‌باره.

91 درحالی‌که سپاه پاسداران مشغول تکمیل شناسایی‌ها از دشمن و وضعیت زمین منطقه‌ی بستان برای اجرای عملیات آزادسازی این منطقه است، فرماندهی نیروی زمینی ارتش، پیش‌نویس طرح پیشنهادی ارتش را در این منطقه ارائه کرد.

92 نیروهای سپاه در منطقه‌ی ریجاب و میش‏‌رنگین، با نیروهای عراقی درگیر شدند و ضرباتی به آنها وارد آوردند. و در دهلران نیز با نفوذ به خاک عراق، اقدام به مین‌گذاری کردند که براثر آن یک تریلر نظامی عراق منهدم و 10 تن از نیروهای عراقی کشته یا زخمی شدند.

93 نشریه کانادایی کرسنت اینترنشنال: اواسط ماه سپتامبر، نیروهای بعثی عراق در جست‌وجوی گروهی از مجاهدین مسلمان عراقی، دهکده‌ای در محدود بغداد را بمباران کردند و به آتش کشیدند و همه اهالی آن را به قتل رساندند.

94 تصرف مجدد ارتفاع 2525 در محور روانسر ـ کامیاران به‌دست نیروهای ایران ناکامی افراد حزب دمکرات در تصرف شهر اشنویه؛ بی‌نتیجه‌بودن حمله افراد حزب دمکرات به نیروهای سپاه و ارتش؛ ادعای کذب رادیو صدای کردستان مبنی‌بر تصرف دوساعته شهر نقده به‌دست ضدانقلاب؛ به‌دام‌افتادن تعدادی از نیروهای سپاه هنگام مذاکره با صنار مامدی از رهبران سابق حزب دمکرات.

95 اقدام افراد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در ترور یک مغازه‌دار در گلستان که به زخمی‏‌شدن این شخص و 2 فرد دیگر حاضر در مغازه‌ی وی انجامید؛ دستگیری عاملان پرتاب نارنجک (افراد سازمان مجاهدین) به یک مغازه خشک‌شویی در قزوین؛ کشف یک بمب‌ دست‌ساز از داخل ساعت دیواری اتاق مدیر مدرسه یک دبیرستان دخترانه در منطقه نظام‌آباد تهران که به‌دست یکی از معلمان هوادار سازمان کار گذاشته شده بود؛ دستگیری مسئول امور مالی سازمان در تبریز؛ کشف یک خانه تیمی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در رشت و دستگیری 2 نفر از فعالان سازمان در این خانه؛ حمله عناصر سازمان چریک‌های فدایی خلق (شاخه اقلیت) به دکل فرستنده رادیو و تلویزیون سوردار شهرستان نور و واردآوردن آسیب به آن.

96 امام خمینی در حکمی حجت‌الاسلام رفسنجانی را به‌ِسمَت نمایندگی خود در شورای عالی دفاع منصوب کردند.

97 رئیس‌جمهور منتخب مردم در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، دربرابر نمایندگان مردم در مجلس و سران کشور، مراسم تحلیف را به جای آورد.

مراسم تحلیف آیت الله خامنه ای

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

98 پیام تبریک امام خمینی به سران کشورهای قطر، دوبی و فُجیره به مناسبت عید قربان و افشاگری ایشان درمورد توطئه‌ی امریکا در بمباران تأسیسات نفتی کویت.

99 روزنامه‌ی کرسنت اینترنشنال روابط هانی‌الحسن، یکی از افراد بانفوذ سازمان آزادی‌بخش فلسطین و اولین سفیر این سازمان در تهران، با رجوی و بنی‌صدر را بررسی کرد و از بی‌صداقتی رهبران سازمان فتح دراین‌باره و اصل رابطه ساف با اشخاص و گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

100 روزنامه وال استریت ژورنال در مقاله‌ای با فرض صحیح‌بودن ادعاهای منابع غربی مبنی‌بر بمباران تأسیسات نفتی کویت به‌وسیله هواپیماهای ایرانی، موقعیت جغرافیایی و اقتصادی این کشور را عاملی برای تحت‌فشار قرارگرفتن ازطرف عراق و ایران ذکر کرد.

ضمیمه‌ی گزارش91: توضیحات سردار علایی درباره انتخاب منطقه عملیاتی طریق‌القدس و اختلاف دیدگاه‌های فرماندهان ارتش و سپاه.

ضمیمه‌ی گزارش94: شرح دیدار دو تن از نیروهای سپاه و عبدالرحمن کریمی با صنار مامدی از رهبران سابق حزب دمکرات.

جلد - عنوان کتاب: 
16 - آزادسازی سرزمین‌های ایران
فایل: