مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

22 آذر 1364

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

22
آذر
1364

تاریخ قمری

30
ربیع‌الاول
1406

تاریخ میلادی

13
دسامبر
1985
خلاصه روز: 

882 فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) سپاه، سازمان رزم قرارگاه کربلای 2 را اعلام و سپاه پاسداران شمال را مأمور طراحی عملیاتی در منطقه سومار ـ قصرشیرین کرد.

883 یک پل دشمن در غرب اروندرود با آتش خودی منهدم شد؛ مدافعان لشکر25 کربلا تک عراق به جزیره جنوبی مجنون را دفع کردند؛ ارتش عراق در منطقه هورالهویزه اعلام آماده‌باش کرد.

884 جزیره خارک دو بار هدف هواپیماهای عراقی قرار گرفت که خسارت چندانی ندید.

885 نفتکش قبرسی ولکان که از سیری عازم جزیره خارک بود، هدف موشک دشمن قرار گرفت و دچار آتش‌سوزی شد. این حریق مهار شد.

886 درگیری‌های نیروهای خودی و افراد ضدانقلاب در مناطق مهاباد، سردشت و بانه، یک شهید و 8 مجروح به ‌جای گذاشت.

887 آقای هاشمی رفسنجانی جانشین فرمانده کل قوا، در خطبه دوم نمازجمعه تهران مطالب مهمی بیان کرد، از جمله: پرتحرکی رزمندگان، پندارهای غلط دشمن در حمله به خارک، مانور نیروهای واکنش سریع امریکا در منطقه، برنامه‌های نظامی ایران، غیرممکن‌کردن استفاده از خلیج‌فارس درصورت قطع نفت ایران، آسیب‌پذیری کشورهای منطقه، اعلام آمادگی به مردم درصورت ضرورت مواجه‌شدن با امریکا و ابرقدرت‌ها در خلیج‌فارس، انتخاب جانشینی رهبری، ادعاهایی علیه ایران درباره حقوق بشر و... .

888 رسانه‌های خارجی در بازتاب سخنان آقای هاشمی بیشتر به موضوعات اجرانشدن عملیات آتی درصورت توقف جنایات صدام، شرایط ایران برای خاتمه جنگ، بستن تنگه هرمز، نقض حقوق بشر و... پرداختند.

889 غرب و امریکا با ادامه ارسال تجهیزات پیشرفته نظامی به عراق ازجمله هاورکرافت امریکایی و موشک ای.اس.پی. فرانسوی، علاوه‌بر تقویت ارتش عراق درصدد تشدید فشار روانی بر ایران است.

890 درحالی‌که نخست‌وزیر مالزی از میانجیگری در جنگ ایران و عراق منصرف شده، چین خواهان ایفای نقش عمده‌ای در یافتن راه‌حلی برای این جنگ است.

891 طه یاسین رمضان عضو شورای فرماندهی انقلاب عراق، گفت که تا وقتی ایران اصرار بر ادامه جنگ دارد، عراقی‌ها به دفاع خود ادامه می‌دهند.

892 نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان به نقض حقوق بین‌المللی بشردوستانه در حملات هوایی عراق به مناطق غیرنظامی استان باختران در 17 آذر 1364 اعتراض کرد.

893 نماینده ایران در سازمان ملل، قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل را درباره وضعیت حقوق بشر در ایران ـ که امروز تصویب شد ـ محکوم کرد. وی با اعلام ضعف حقوقی قطعنامه و اینکه تقریباً یک‌سوم اعضای سازمان از آن حمایت کرده‌اند، درخصوص تأثیر این قطعنامه در تشدید اقدامات تروریستی در ایران و رویکرد سیاسی و رفتار تبعیض‌آمیز سازمان ملل مطالبی بیان کرد.

سعید رجایی خراسانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

894 وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در سخنرانی قبل از خطبه‌های نمازجمعه شیراز به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل واکنش نشان داد.

895 حجت‌الاسلام ری‌شهری وزیر اطلاعات در مصاحبه‌ای با خبرنگاران در شیراز، به موضوعات متعددی پرداخت ازجمله: حقوق بشر در ایران و قطعنامه سازمان ملل، توابین گروه‌های ضدانقلاب، حرکت انحرافی مبارزه با بدحجابی و... .

896 هیئتی به سرپرستی وزیر ارشاد اسلامی امروز عازم سوریه می‌شود.

897 هیئت پارلمانی فرانسه شامل دو نماینده حزب حاکم و یک نماینده مخالف دولت فرانسه وارد تهران شد؛ اعلام شرایط ایران برای بهبود روابط با فرانسه؛ گزارش رسانه‌های فرانسه دراین‌باره.

898 توافق کویت و عراق درخصوص اجازه‌دادن به اداره استخبارات عراق برای فعالیت و استخدام عوامل نفوذی به‌منظور کسب اطلاعات ازطریق کسانی که میان کویت و ایران تردد می‌کنند.

899 یک هواپیمای حامل نظامیان امریکایی مستقر در صحرای سینا پس از پرواز از فرودگاهی در کانادا به مقصد امریکا سقوط کرد و همه 250 نظامی و خدمه هواپیما کشته شدند. علت سقوط هنوز مشخص نشده و برخی رسانه‌ها مدعی شدند که سازمان‌های لبنانی و سازمان آزادی مصر مسئولیت انفجار را به ‌عهده گرفته‌اند.

900 شیخ سعید شعبان از ایران به‌دلیل پشتیبانی از لبنان و تلاش برای توقف درگیری‌های طرابلس تشکر کرد.

901 سازمان چریک‌های فدایی خلق (اقلیت) در اطلاعیه‌ای تهدید به افشاگری علیه حزب دمکرات کردستان کرد.

جلد - عنوان کتاب: 
39 - نخستین گام به سوی فتح فاو
فایل: