مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

22 فروردین 1362

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

22
فروردین
1362

تاریخ قمری

27
جمادی‌الثانی
1403

تاریخ میلادی

11
آوریل
1983
خلاصه روز: 

629 درگیری نیروهای موج اول همه‌ یگان‌های شرکت‌کننده در مرحله‌ اول عملیات والفجر1 با دشمن از نخستین ساعات امروز. نتایج عملکرد یگان‌های تحت امر قرارگاه کربلا به‌ترتیب از شمال به جنوب: در محدوده‌ قرارگاه عملیاتی کربلای4، سه گردان لشکر14 امام حسین(ع) و یک گردان تلفیقی با ارتش ارتفاع135 را تصرف کردند، اما در الحاق با یگان سمت چپ خود موفق نبودند، وسایل مهندسی نیز به‌علت عرض کم معبر وارد منطقه‌ نشد؛ نیروهای قرارگاه‌ کربلای1 تاحدودی پیشروی کردند، اما موفق به پاک‌سازی اهداف و الحاق با یگان‌های مجاور خود نشدند؛ یگان‌های قرارگاه کربلای2 نیز توفیقی در تصرف ارتفاع175 نیافتند، عقب‌آمدن نیروهای تیپ2 لشکر حمزه‌ ارتش مشکل‌آفرین گردید و نیروهای لشکر7 ولی‌عصر(عج) در خطر محاصره‌ دشمن قرار گرفتند؛ در محدوده قرارگاه‌ کربلای3 به‌علت بازنشدن یکی از معابر، 4 گردان از یک معبر وارد منطقه شدند و عراق این معبر را نیز تهدید کرد؛ در محدوده قرارگاه‌ کربلای5 نیز گم‌شدن نیروها در شیارهای منطقه و وجود میادین مین متعدد و آتش زیاد موجب سردرگمی آنها شد. در چنین وضعیتی فرمانده قرارگاه کربلا برای عقب‌آوردن یگان‌ها از قرارگاه خاتم کسب تکلیف کرد. در محدوده‌ قرارگاه نجف در جنوب شیار بجلیه نیز یگان‌های نجف1، ارتفاع143 را تصرف کردند، اما در تصرف ارتفاع145 ناکام ماندند؛ یگان‌های نجف2، ارتفاع 103 و 110 را تصرف کردند، اما در تصرف ارتفاع112 ناموفق بودند. تیپ10 سیدالشهدا(ع) (از یگان‌های تحت امر قرارگاه نجف4) برخلاف 7 قرارگاه عملیاتی دیگر با بهره‌گیری از موقعیت زمین و با اجرای یک مانور احاطه‌‌ای پس از محاصره‌ یک گروهان از دشمن، منطقه‌‌ای به عرض 8 و عمق 9 کیلومتر را پاک‌سازی و تأمین کرد. به‌علت مشکلات یگان‌های قرارگاه کربلا ازجمله تصرف‌نشدن قسمت‌های مهمی از اهداف، نبود الحاق، آتش زیاد دشمن و تلفات فراوان، فرمانده کل سپاه در ساعت 5:05 دستور عقب‌نشینی صادر کرد و بدین‌ترتیب نیروهای 5 قرارگاه عملیاتی فرعی تحت امر قرارگاه کربلا به مواضع قبلی خود بازگشتند. اما در محدوده‌ قرارگاه نجف که تمامی اهداف نجف4 و بخش‌هایی از اهداف نجف1 و 2 به تصرف درآمده بود یگان‌ها به تحکیم مواضع خود پرداختند.

عملیات والفجر1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

630 شرح پیروزی‌های نسبی در محدوده‌ قرارگاه نجف و تصمیمات قرارگاه خاتم برای ادامه‌ عملیات؛ مسئولان امر به‌رغم خواسته‌های خود نتایج عملیات را که هنوز در مراحل مقدماتی بود، اعلام کردند.

631 تداوم گلوله‌باران‌ شهر آبادان در سه روز اخیر، موجب آتش‌سوزی در یک اسکله‌ نفتی، تخریب ساختمان‌ها و انبارهای مراکز نفت، آتش‌سوزی در برخی نخلستان‌های اطراف شهر، ویرانی 10 واحد مسکونی و تجاری و تخریب بخشی از ساختمان گمرک آبادان شد.

632 اعزام نیروهای داوطلب بسیجی از شهرهای مختلف کشور به جبهه‌های جنگ؛ اعزام نیروهای فنی و مهندسی از شهرهای رامسر و نور برای بازسازی شهر سوسنگرد.

633 ارسال کمک‌های مردمی از اقصی‏نقاط کشور به جبهه‌های جنگ.

634 خبرگزاری آلمان به نقل از روزنامه‌ رسمی الاهرام: عراق با تطمیع و حتی تهدید کارگران مصری شاغل در عراق آنها را به شرکت در جنگ با ایران مجبور می‌سازد.

635 اقدام ایران به تحویل یک‌جانبه‌ اسرای معلول به عراق به‌محض اعلام آمادگی این کشور برای پذیرش این افراد.

636 عملیات ناموفق افراد حزب دمکرات و سازمان مجاهدین خلق (منافقین) برای تصرف پایگاه کاکوسان در جنوب سردشت. در تلاش برای شکستن محاصره و آزادسازی این پایگاه 8 تن از نیروهای خودی شهید و 9 نفر زخمی شدند؛ در حمله‌ عوامل حزب دمکرات به نیروهای خودی در منطقه‌ کشکمیر در شمال‌شرقی کامیاران، 23 تن از نیروهای خودی شهید و 10 تن اسیر شدند؛ یک شهید و یک مجروح براثر تخریب یک منزل مسکونی در درگیری افراد حزب دمکرات و نیروهای خودی در روستای بادین‌آباد در جنوب پیرانشهر؛ حمله‌ ناموفق عناصر حزب دمکرات به روستای شیخ‌معروف در جنوب‌شرقی نقده با هدف خلع سلاح نیروهای بسیج مردمی؛ شهید یا زخمی‌شدن 4 تن از نیروهای خودی براثر برخورد با مین در روستای زروار در شمال‌غربی بانه؛ انهدام یک خودرو گروه کومه‌له در برخورد با مین در روستای سیدآباد در شرق اشنویه؛ 14 تن از افراد وابسته به گروه‌های مسلح غیرقانونی خود را به ژاندارمری ممکان در شمال‌غربی ارومیه معرفی و درخواست امان‌نامه کردند؛ در مریوان 3 تن از وابستگان به گروه کومه‌له خود را به سپاه معرفی و اطلاعاتی درباره‌ مناطق عملیاتی آتی این سازمان ارائه کردند.

637 سرقت مسلحانۀ افراد سازمان مجاهدین خلق(منافقین) از یک فروشگاه لوازم صوتی و تصویری در خیابان ولی‌عصر(عج) تهران؛ دستگیری یکی از افراد رده‌بالای سازمان مزبور در تهران؛ دستگیری مجدد یکی از افراد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در رشت.

638 درپی مشاهده‌ لکه‌های نفتی در سواحل شرقی عربستان، پادشاه این کشور دستور تعطیلی کارخانه‌ آب شیرین‌کن منطقه‌ شرم‌الجبار را صادر کرد.

639 مقاله‌ واشنگتن پست درباره‌ روابط اقتصادی ایران و امریکا؛ بررسی مکانیزم‌های صادرات کالاهای امریکایی به ایران و علل بی‌میلی شرکت‌های امریکایی به معامله با ایران از موضوعات اصلی این مقاله است.

640 "جنگ عقرب‌وار ایران و عراق" عنوان مقاله‌‌ای در روزنامه‌ واشنگتن پست است که مهم‌ترین محورهای آن عبارت‌اند از: بررسی تأثیرات سیاسی جنگ ایران و عراق در منطقه‌، محدودشدن انقلاب ایران در چارچوب مرزهای جغرافیایی، پیروزی نسبی امریکا و متضررشدن شوروی از این جنگ.

ضمیمه‌ گزارش629: مشروح عملیات یگان‌های تحت امر قرارگاه‌های کربلا و نجف در روز اول عملیات.

ضمیمه‌ گزارش630: متن اولین اطلاعیه‌ مشترک سپاه و ارتش درباره‌ اجرای عملیات والفجر1 و نتایج به‌دست‌آمده در شب اول.

جلد - عنوان کتاب: 
24- عملیات والفجر1
فایل: