مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

26 آذر 1360

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

26
آذر
1360

تاریخ قمری

20
صفر
1402

تاریخ میلادی

17
دسامبر
1981
خلاصه روز: 

872 سنگین‌ترین پاتک یگان‌های ارتش عراق برای تصرف ارتفاع شیاکو و حملات آنها در جبهه‌ی دشت گیلان‌غرب موفقیتی درپی نداشت و نیروهای عراقی مجبور به عقب‌نشینی از این محور شدند؛ در گلوله‌باران مناطق مسکونی آبادان یک مغازه تخریب شد؛ در جبهه‌ی ایلام، براثر انفجار 2 دستگاه خودرو جهاد سازندگی و ژاندارمری در برخورد با مین 2 تن از نیروهای خودی زخمی شدند.

873 در عملیات نیروهای سپاه و بسیج ریجاب و جوانرود با نام مولای متقیان، که در نوار مرزی غرب جوانرود انجام شد، نیروهای خودی موفق شدند تپه‌های میش‌رنگین، دار زنگنه و بخشی از ارتفاعات بمو را تصرف و 100 روستا را آزاد کنند. در این عملیات 500 تن از نیروهای عراقی کشته یا مجروح شدند و غنائم زیادی از دشمن به دست آمد.

874 قرارگاه مقدم نیروی زمینی ارتش: سازمان استخبارات ارتش عراق به‌منظور جلوگیری از فرار نظامیان این کشور، با اعزام نیروهای خود در قالب سربازان عادی به جبهه‌های جنگ مبادرت به کشتن افرادی می‌کند که قصد فرار یا پناهنده‌شدن به ایران را دارند.

875 ورود 38 دستگاه خودرو نظامی حامل مهمات سبک و سنگین از کشور اردن به عراق در روز جاری و 87 خودرو حامل مهمات از کشورهای عربستان، اردن و کویت به این کشور در روز گذشته.

876 در حمله افراد وابسته به گروه‌های مسلح غیرقانونی به اجتماع مردم و چند مرکز آموزشی، فرهنگی و نظامی در شهرهای سردشت، بانه و شاهین‌دژ، 2 تن شهید و 62 نفر زخمی شدند؛ ارتش عراق اخیراً تعدادی سلاح و مقادیری مهمات در‌اختیار گروه‌های مسلح غیرقانونی قرار داده است.

877 ترور و شهادت یک پاسدار در شهر همدان؛ سرقت سلاح و مهمات از پادگان ارتش در باختران به‌دست افراد وابسته به گروه‌های مسلح برانداز؛ دستگیری 8 تن از وابستگان به این گروه‌ها در شهرهای نوشهر، گرگان و صومعه‌سرا؛ شناسایی و تصرف یک خانه تیمی با تلاش نیروهای سپاه منطقه3 کشوری.

878 باوجود اعلام آمادگی ایران برای سرمایه‌گذاری در طرح مشترک پتروشیمی ایران و ژاپن، رئیس ژاپنی "شرکت توسعه شیمیایی ایران" در مصاحبه‌ای، با به‌کاربردن تعابیری دوپهلو و موضع‌گیری‌های غیرشفاف، از اظهارنظر صریح درباره‌ی تکمیل این پروژه خودداری کرد.

879 نشریه بررسی‌های اقتصادی خاورمیانه در مقاله‌ای درخصوص وضعیت اقتصادی ایران، با اشاره به دستور بانک مرکزی در گشایش اعتبارات ارزی و بررسی ذخایر ایران، مشکلاتی فرضی را مطرح کرده که علت آن کمبود شدید ارز در اقتصاد ایران و سایر منابع مالی و همچنین دسترسی‌نداشتن به سرمایه‌های خارجی و املاک و مستغلات موجود در خارج از ایران بیان شده است.

880 رادیو بی‌بی‌سی در مقاله‌ای با دستاویز قراردادن حوادث اخیر بحرین به بررسی این واقعه و پیامدهای آن پرداخت. اثبات‌نشدن اتهام ایران در دست‌داشتن در کودتای بحرین، آسیب‌پذیری کشورهای عربی به‌دلیل برخوردارنبودن از پشتیبانی‌های مردمی و نقش شورای همکاری خلیج‌فارس در برقراری امنیت، مهم‌ترین محورهای این مقاله است.

881 امضای قرارداد یک موافقت‌نامه همکاری فنی بین یک هیئت عراقی و وزارت هماهنگی طرح‌ها و برنامه‌های یونان به‌منظور توسعه‌ی روابط درزمینه اقتصادی، بازرگانی، فنی و علمی.

882 خبرگزاری فرانسه: رئیس‌جمهور یمن جنوبی در گفت‌وگوی تلفنی با صدام حسین، وقوع انفجار در سفارت عراق را محکوم کرد و با ارسال تلگرافی به رئیس‌جمهور لبنان، ضمن محکوم‌کردن این اقدام، خواستار تحقیقات بیشتر برای آشکارشدن هویت عاملان این حادثه شد؛ رادیو مونت کارلو با اعلام ادامه آواربرداری سفارت مخروبه عراق در بیروت فرضیاتی را از قول کارشناسان درباره شدت انفجار نقل کرد.

ضمیمه‌ی گزارش873: مشخصات نظامی و موقعیت ارتفاعات بمو.

جلد - عنوان کتاب: 
16 - آزادسازی سرزمین‌های ایران
فایل: