مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

26 مهر 1360

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

26
مهر
1360

تاریخ قمری

19
ذی‌الحجه
1401

تاریخ میلادی

18
اکتبر
1981
خلاصه روز: 

141 ادامه‌ی تبادل آتش در محور غربی مناطق دزفول، شوش، بستان و کارون؛ گلوله‌باران مناطق مسکونی آبادان و روستای کانی‌میران مریوان تلفات و خساراتی را درپی داشت؛ پناهنده‌شدن 9 نظامی عراقی و یک غیرنظامی به نیروهای مرزی در سردشت.

142 حملات معارضین عراقی به مراکز امنیتی و نظامی شهرهای سیدصادق، سیروان و شانه‌دری در روزهای اخیر و ترور رئیس اداره مهندسی سلیمانیه.

143 گزارش اجمالی نشریه میدل ایست اکونومیک سروی از چگونگی صدور نفت و وضعیت پایانه‌های نفتی ایران با تکیه بر ادعاهای عراق درباره‌ی میزان خسارات واردشده به مبادی صدور نفت ایران.

144 طبق گزارش نیویورک تایمز درخصوص معاملات تسلیحاتی منطقه‌ی خاورمیانه از سال 1357 تا 1360، عراق مقادیر زیادی تسلیحات مختلف از کشورهای فرانسه، ایتالیا، سوئیس، شوروی و یوگسلاوی خریداری کرده است؛ طی روزهای اخیر نیز چندین محموله‌ حاوی تجهیزات و تسلیحات نظامی ازطریق اردن، کویت و عربستان وارد عراق شده است.

145 در محور سقز و بانه، 10 نفر از افراد وابسته به گروه‌های ضدانقلاب کشته یا زخمی شدند و یک نفر از نیروهای سپاه به شهادت رسید.

146 در ادامه عملیات‌های تروریستی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در مشهد، نوشهر، نیشابور، تنکابن و بابل، 5 نفر از افراد سپاه و بسیج به شهادت رسیدند و یک نفر از افراد سازمان کشته شد؛ دستگیری 25 نفر و کشته‌شدن یک تن از اعضای گروه‌های تروریستی در تهران و زنجان؛ به گزارش ستاد منطقه 3 سپاه کشوری، در چند روز اخیر، 10 نفر از افراد این سازمان در قائم‌شهر دستگیر شدند و 7 نفر از وابستگان به منافقان که به اعدام محکوم شده بودند، با معرفی خود به دادگاه و اظهار پشیمانی، با تخفیف به 5 تا 10 سال زندان محکوم شدند.

147 امام‌خمینی در سخنانی در جمع عده‌ای از خانواده‌های شهدا با اشاره به رشادت‌های بی‌نظیر جوانان کشور به افشای ماهیت سازمان عفو بین‌المللی به‌عنوان یک ارگان خدمتگزار به قدرت‌های بزرگ و تلاش آنها برای شکست‌دادن نظام جمهوری اسلامی پرداختند. ایشان همچنین ضمن اعجاز‌خواندن انقلاب اسلامی بر اهمیت تربیت اسلامی کودکان و جوانان تأکید کردند.

148 حمایت جامعه مدرسین حوزه‌ی علمیه قم و علمای آذربایجان از حکم امام در واگذاری بخشی از اختیارات ولایت فقیه به مجلس، برای وضع قوانین و اعلام آمادگی آنها برای نظارت بر چگونگی اعمال آن.

149 تشکیل چهارمین جلسه‌ی فرماندهان مناطق ده‌گانه سپاه و مسئولان عملیات و اطلاعات این مناطق با حضور فرمانده کل سپاه.

سید یحیی (رحیم) صفوی مسئول طرح و عملیات ستاد مرکزی سپاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

150 به‌دنبال سوء‌قصد مسلحانه و ناموفق وابستگان سفارت عراق علیه کاردار ایران در بیروت، گروهی از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی این شهر، وزارت امور خارجه لبنان، جبهه‌ی دمکراتیک خلق برای آزادی فلسطین و سفیران واتیکان و ترکیه این اقدام را محکوم کردند.

151 شاه اردن، پس از دیداری یک‌روزه از عراق به کویت رفت تا با امیر کویت درخصوص تحولات اخیر جهان عرب گفت‌وگو کند.

ضمیمه‌ی اول گزارش149: شرح اقدامات سپاه برای ادامه جنگ و بیرون‌راندن دشمن از مناطق اشغالی.

ضمیمه‌ی دوم گزارش149: توضیحات سردار علایی درباره توسعه سازمان رزم سپاه.

جلد - عنوان کتاب: 
16 - آزادسازی سرزمین‌های ایران
فایل: