مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

27 شهریور 1359

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

27
شهریور
1359

تاریخ قمری

8
ذی‌القعده
1400

تاریخ میلادی

18
سپتامبر
1980
خلاصه روز: 

664 افزایش فعالیت‌ها و تحرکات سیاسی و دیپلماتیک عراق در منطقه عربی درپی لغو یک‌جانبه قرارداد 1975 الجزایر ازسوی صدام حسین: احضار سفرای کشورهای عربی خلیج‌فارس به‌ وزارت خارجه عراق؛ سفر نورالفیصل، وزیر اوقاف عراق، به الجزایر و تونس و تسلیم نامه‌ی صدام حسین به مقامات این دو کشور؛ عزیمت برهان‌الدین عبدالرحمن، فرستاده ویژه صدام، به موریتانی و مغرب به‌منظور ابلاغ پیام رئیس‌جمهور عراق درباره‌ی اوضاع منطقه و تشریح تصمیم شورای فرماندهی عراق درمورد لغو قرارداد 1975؛ اعلام حمایت پادشاه اردن از عراق در مبارزه علیه ایران.

665 لغو یک‏‌جانبه قرارداد مرزی 1975 میان ایران و عراق ازسوی صدام حسین در شب گذشته و بررسی اجمالی بازتاب گسترده‌ی آن در رسانه‌های گروهی جهان که تاحدودی پرده از نیات رهبری رژیم بعث عراق درباره جنگ با جمهوری اسلامی ایران برمی‌دارد. (ضمیمه دارد)

666 گسترش دامنه درگیری‌های مرزی میان قوای مسلح ایران و عراق از غرب تا دهانه اروندرود؛ گزارش‌های متعدد مبنی‌بر تقویت بیشتر قوای عراق در مرزهای ایلام و کرمانشاه و احتمال حملات زمینی‌ و هوایی ارتش عراق در روزهای آتی به مناطق هلامه ـ سومار ـ خسروی تا کرمانشاه؛ وخیم‌شدن وضعیت پاسگاه‌های تابع گروهان سومار؛ آتشباری عراق روی آبادی‌های اطراف سومار و پاسگاه‌های میان‏تنگ، سانواپا، گیسکه و سلمان‌کشته؛ حملات توپخانه‌ای عراق به پاسگاه خسروی؛ درگیری پراکنده در منطقه‌ی عمومی قصرشیرین؛ حمایت عراق و شوروی از ارتشیان فراری ایرانی.

667 تحرکات چشمگیر عراق در قالب تقویت و جابه‌جایی نیرو، تجهیزات مکانیزه و زرهی و پیشروی به‌سمت نقاط مشرف در مناطق هم‌جوار استان ایلام ازجمله دراطراف تپه شینو و پاسگاه انجیره؛ آماده‌شدن ارتش عراق برای حملات زمینی و هوایی به مناطق مهران، دهلران، ایلام و سومار در 28 و 29 شهریورماه؛ عدم پرواز هواپیماهای عراقی در مناطق ایلام و خوزستان در روز جاری و احتمال آماده‌شدن نیروی هوایی عراق برای حملات شدید در روزهای آتی؛ پشتیبانی نیروی هوایی ایران از واحدهای زمینی درگیر در دو استان ایلام و خوزستان با اعزام 6 جنگنده‌ی اف5.

668 ادامه اعزام نیرو و ارسال کمک‌های جنسی، دارویی و پزشکی به مناطق درگیر جنگ با عراق ازجمله: اعلام آمادگی مجدد مردم استان لرستان و عشایر عرب و نیز مردم و عشایر بختیاری رامهرمز خوزستان برای مقابله با مهاجمان عراقی؛ کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم اسدآباد همدان و سنقر؛ اعزام اکیپ از خرم‌آباد به مناطق غرب کشور و... .

668 ادامه اعزام نیرو و ارسال کمک‌های جنسی، دارویی و پزشکی به مناطق درگیر جنگ با عراق ازجمله: اعلام آمادگی مجدد مردم استان لرستان و عشایر عرب و نیز مردم و عشایر بختیاری رامهرمز خوزستان برای مقابله با مهاجمان عراقی؛ کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم اسدآباد همدان و سنقر؛ اعزام اکیپ از خرم‌آباد به مناطق غرب کشور و... .

 

671 گزارش مرزبان خرمشهر به مرزبانی کل کشور درمورد برخورد مرزبان بصره به اعتراضات رسمی مرزبانی خرمشهر به حملات و تجاوزات مأموران عراقی در منطقه مرزی شلمچه و پاسگاه‌های مؤمنی و خین.

672 تحرکات نظامی و حملات عراق درچند روز گذشته از یک‌سو و تشدید دیپلماسی عراق در میان کشورهای میانه‌رو عرب منطقه از سوی دیگر، حاکی‏‌از حمله همه‌جانبه و قریب‌الوقوع عراق به مناطق خوزستان و ایلام است: گزارش‌های متعددی از منابع نظامی و انتظامی مبنی‌بر حمله‌ی حتمی عراق به خوزستان. (ضمیمه دارد)

673 نبردهای شدید در مناطق مرزی خوزستان به‌دنبال افزایش تحرکات عراق در این مناطق: درگیری‌های خونین در پاسگاه‌های فکه و دویرج ایران؛ حملات توپخانه‌ای عراق به پاسگاه سوبله و پاسخ متقابل نیروهای خودی؛ تیراندازی‌های پراکنده میان قوای ایران و عراق در پاسگاه سعیدیه؛ انهدام بخشی از تأسیسات نفتی منطقه شیب عراق براثر آتش توپخانه‌ی ایران؛ تخریب ساختمان پاسگاه‌های دویرج ـ صفریه ـ طاوسیه و سوبله ایران در حملات ارتش عراق؛ گزارشی از فعالیت‌های امروز هواپیماهای خودی؛ استقرار 15 تانک عراقی در مقابل پاسگاه دویرج.

674 تحرکات چشمگیر عوامل داخلی وابسته به عراق و جاسوسان در مناطق و شهرهای هم‌جوار مرزی: اعزام 6 جاسوس عراقی به ایران برای خرابکاری؛ مسلح‌ساختن عشایر هورنشین عراقی در منطقه هورالعظیم؛ رواج شایعات در شهرهای مرزی ازجمله احتمال بمباران نوار مرزی استان خوزستان؛ حمله‌ی عناصر ضدانقلاب وابسته به عراق به خودرو ژاندارمری در جزیره‌ی مینو.

675 همکاری گروه‌هایی از عوامل بعث عراق با دمکرات‌ها در منطقه اورامانات با هدف اجرای عملیات جدید در این منطقه؛ کمک‌های مالی و نظامی عراق به حزب رستگاری برای انجام اقدامات خرابکارانه؛ درگیری‌های شدید میان قوای خودی و گروه‌های مسلح غیرقانونی در منطقه باینگان؛ اطلاعیه ستاد عملیات مشترک غرب کشور و مهلت 24 ساعته به گروه‌های مسلح ضدانقلاب برای تحویل سلاح‌هایشان.

676 ادامه درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در مناطق کردنشین ازجمله: درگیری و تیراندازی بین نیروهای خودی و گروه‌های مسلح ضدانقلاب در مهاباد و شاهین‌دژ؛ رسیدن ستون اعزامی از بوکان، به شهر سردشت؛ گزارش ستاد مشترک ارتش درباره اوضاع بی‌ثبات و بحرانی سردشت و درخواست تشکیل هرچه سریع‌تر مقر سپاه در این شهر؛ ناامن بودن اوضاع شهر سقز به‌رغم حضور نیروهای خودی در شهر؛ آزادی 3 تن از علمای اهل سنت دیواندره که چهار روز پیش به‌دست گروه‌های مسلح ضدانقلاب گروگان گرفته شده بودند؛ ادامه‌ی پیشروی نیروهای مسلح خودی در منطقه‌ی دیواندره باوجود تداوم درگیری‌ها در این منطقه؛ دستور مرکز فرماندهی سپاه به کلیه واحدهای سپاه در غرب کشور مبنی‏‌بر اینکه صرفاً زیر نظر ستاد عملیاتی مشترک غرب کشور عمل کنند؛ تجمع افراد مسلح ضدانقلاب در روستای آویهنگ؛ برخورد یک خودرو ارتش با مین در منطقه تکاب. (ضمیمه دارد)

677 تداوم ناآرامی‌ها از نقده تا شمالی‌ترین بخش‌های آذربایجان‌غربی: حمله‌ی عناصر ضدانقلاب به ستون نظامی ژاندارمری در حوالی کوسه‌کهریز؛ حمله‌ی مهاجمان مسلح ضدانقلاب به کمیته کارخانه قند ارومیه و نیز پاسگاه ژاندارمری در امام‌کندی؛ اقدام عوامل وابسته به گروه‌های مسلح غیرقانونی به بستن جاده ماکو ـ بازرگان؛ توضیحات استاندار آذربایجان‌غربی درمورد علت بازبودن قسمتی از مرز شوروی و ایران در منطقه ماکو.

678 نمونه‌هایی از تحرکات گروه‌های سیاسی و غیرسیاسی مسلح معاند با نظام در مناطق مختلف کشور که با بهره‌برداری فرصت‌طلبانه از وضعیت دوگانه نهادی ـ انقلابی، به اوضاع ناامن و متشنج کشور دامن می‌زنند: حمله به کتاب‌فروشی مجاهدین خلق (منافقین) در اصفهان؛ حمله به ساختمان جاما؛ ممنوعیت فعالیت گروه‌های سیاسی در زنجان و بابل؛ اطلاعیه‌ی دفتر ریاست‌جمهوری مبنی‌بر پیگرد قانونی کسانی که به نام رئیس‌جمهور یا دفتر وی دست به اقدامات خودسرانه بزنند؛ تلگرام خانواده‌های زندانیان وقایع دانشگاه اهواز به رئیس‌جمهور؛ دستگیری 5 مهره‌ی خطرناک رژیم پهلوی ازجمله پرویز آموزگار و گزارش محرمانه سپاه درباره احتمال اغتشاش در زندان‌ها توسط عوامل ضدانقلاب.

679 واکنش برخی سازمان‌های حقوقی و سیاسی خارج از کشور و طرف‌داری آنها از محمدرضا سعادتی درپی تبلیغات و عملیات روانی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در داخل و خارج از کشور؛ صدور اطلاعیه‌ای ازسوی روابط عمومی دادستان کل انقلاب و احضار اکبر طریقی (سارق پرونده مقربی، جاسوس روسیه) به جلسه دادگاه سعادتی در روز 29 شهریور برای ادای برخی توضیحات؛ مصاحبه رئیس زندان اوین درباره وضعیت رفاهی و تعداد زندانیان این زندان و تبلیغات مسموم برخی گروه‌ها علیه این ارگان و... (ضمیمه دارد)

680 جلسه مجلس شورای اسلامی و ادامه بحث درباره مسئله گروگان‌های امریکایی؛ اظهارات ولایتی، نماینده مردم تهران، در انتقاد از دولت موقت و رفتار نرم آن با سردمداران امریکا و پاسخ ابراهیم یزدی و تذکرات مهندس بازرگان دراین‌باره.

دفاع مهندس بازرگان از سیاست خارجی دولت موقت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

681 اظهارات کارتر، رئیس‌جمهور امریکا، درباره مسئله گروگان‌های امریکایی.

ضمیمه گزارش665: تفسیر رادیو بی‌بی‌سی درباره موقعیت شط‌‌العرب و اختلافات مرزی ایران و عراق و چگونگی عقد قرارداد 1975 الجزایر.

ضمیمه گزارش672: نظریه تخصصی فرماندهی ناحیه ژاندارمری خوزستان درباره شیوه جنگ عراق و حتمی‌بودن حمله به خوزستان.

ضمیمه گزارش676: مرور درگیری‌های مهاباد به روایت یکی از مراکز سپاه.

ضمیمه گزارش679: بخش‌هایی از گزارش خبرنگار روزنامه انقلاب اسلامی در بازدید امروز خود از قسمت‌های مختلف زندان اوین.

جلد - عنوان کتاب: 
9 - تصمیم صدام به جنگ علیه ایران
فایل: