مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

28 آبان 1364

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

28
آبان
1364

تاریخ قمری

6
ربیع‌الاول
1406

تاریخ میلادی

19
نوامبر
1985
خلاصه روز: 

274 در جلسه امروز قرارگاه مرکزی سپاه پاسداران طرح‌های فریب و پشتیبانی بررسی شد و عملیات در جزیره ام‌الرصاص برای فریب دشمن تصویب و قرارگاه نجف مأمور اجرای آن شد. قرارگاه‌های کربلا و نوح نیز مأمور فراهم‌کردن مقدمات اجرای عملیات در منطقه فاو شدند.

275 نامه فرمانده لشکر26 ارتش عراق به تاریخ امروز که برای فرمانده واحد مأمور پدافند‌کننده در منطقه فاو فرستاده، نشان‌دهنده آگاهی دشمن از اقدامات مهندسی و دیگر تلاش‌های آماده‌سازی نیروهای خودی به‌منظور آمادگی برای عملیات در منطقه فاو است.

276 ارتش عراق اعلام کرد که در ساعت 14:30 امروز با هواپیماهای جنگی غول‌پیکر به یک هدف بسیار بزرگ دریایی در نزدیکی سواحل ایران حمله کرده است.

277 فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اعلام دوباره محدوده حریم دریایی و امنیتی ایران در خلیج‌فارس، تأکید کرد که هر کشتی که بدون اجازه وارد این حریم امنیتی شود، توقیف و احتمالاً منهدم خواهد شد.

278 گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رویتر درباره فعالیت‌های نیروی دریایی ایران در توقیف و بازرسی کشتی‌ها و توقیف یدک‌کش آمستردام.

279 مقاله روزنامه تایمز (چاپ لندن) درباره تلاش امریکا برای جلب موافقت شوروی به‌منظور حمله به ایران در خلیج‌فارس، توافق سران شورای همکاری برای تشکیل سپر حفاظتی در خلیج‌فارس، پیش‌بینی بسته‌شدن تنگه هرمز درصورت تشدید فشار بر ایران، اختلافات جناح‌های داخلی ایران و...

280 فعالیت گروه‌های ضدانقلاب در نقاط گوناگون کردستان (درگیری و اقدامات ایذایی).

281 چند گزارش از اقدامات چریکی گروه‌های معارض عراقی در مناطق کردنشین عراق علیه حکومت این کشور.

282 بازدید هیئت سیاسی سودان از یکی از اردوگاه‌های اسیران جنگی در ایران و گفت‌وگو با اسیران سودانی.

283 ایران در آینده‌ای نزدیک تعداد دیگری از اسیران بیمار و معلول عراقی را آزاد می‌کند.

284 برنامه اعزام کاروان نیروهای آموزش‌دیده از آذربایجان‌شرقی، اعزام‌های دو روز گذشته، اعلام آمادگی گروهی از جانبازان برای اعزام مجدد.

285 پیش‌بینی رسانه‌ها درباره عملیات آتی ایران.

286 پایتخت عمان بعد از نشست اخیر سران شورای همکاری، کانون نشر اخبار دیپلماتیک جنگ ایران و عراق شده است.

287 رئیس‌جمهور امریکا و رهبر شوروی نخستین دور مذاکرات خود را در ژنو آغاز کردند. کشورهای عربی خواستار گنجاندن موضوع جنگ ایران و عراق در مذاکرات دو ابرقدرت شدند و وزارت خارجه ایران این درخواست را محکوم کرد.

288 ادعاهای سوبر معاون سابق وزیر خارجه امریکا: جنگ ناشی از خصومت شخصی رهبران دو کشور است. جنگ با نابودی جزیره خارک توسط عراق و مسدودشدن بزرگ‌راه بصره ـ بغداد توسط ایران تمام خواهد شد.

289 وزیر خارجه ایران که برای تحکیم روابط به سوریه و لیبی سفر کرده است، امروز از لیبی عازم الجزایر شد.

290 وزیر خارجه لیبی آمادگی این کشور را برای ازسرگیری روابط با عراق اعلام کرد و صدام به انتقاد از سوریه و لیبی برای کمک‌های نظام و سیاسی به ایران پرداخت.

291 دستگیری دو تاجر ایرانی در امریکا به‌اتهام امضای قرارداد با یک کارخانه الکترونیکی در لوس‌آنجلس برای ارسال 2000 رادیوی نظامی و لوازم یدکی به ایران.

292 ادعای مجله جینز دیفنس ویکلی درباره همکاری‌های نظامی ایران و شوروی.

293 امام خمینی در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی آنان را از بیان موضوعاتی که با مصالح کشور مغایرت دارد و نسبت‌دادن مطالب ناروا و دروغ به دولت و مأیوس‌کردن مردم برحذر داشتند.

نامه امام خمینی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

294 پاسخ امام خمینی به استفتای کمیسیون امور قضایی و حقوقی مجلس درباره ایجاد وحدت رویه قضایی در مسائل تعزیرات.

295 سخنان رئیس‌جمهور در هم‌اندیشی مسئولان عقیدتی ـ سیاسی ژاندارمری درباره رویاروی جمهوری اسلامی با استکبار جهانی، تهدیدات و توطئه‌های قدرت‌های بزرگ برای مقابله با اسلام، بیداری اسلامی در میان ملت‌های مسلمان، استقبال از دست‌هایی که به‌قصد دوستی دراز می‌شود.

296 مصاحبه نخست‌وزیر درباره روابط دولت و ملت، ادامه جنگ، جنگ آینده و اعزام کاروان‌های کربلا.

297 سخنان آقایان خلخالی و شجاعی کیاسری درباره اجلاس سران امریکا و شوروی، انتخابات و مسئله مالکیت در بخش پیش از دستور مجلس.

298 بررسی برقراری روابط سیاسی میان شوروی با عمان و امارات در نشریه گزارش.

299 بررسی تحولات اخیر جنگ ایران و عراق در مجله انگلیسی ساوت.

300 گزارشی با ادعای نقض حقوق بشر در ایران، تسلیم مجمع عمومی سازمان ملل شد.

301 گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی با عنوان "پناهگاه‌های عمومی، مسئله روز در کویت".

302 گزارش روزنامه لبنانی الجمهوریه، خبرگزاری کویت و خبرگزاری فرانسه درباره تلاش برای تعیین سرنوشت گروگان‌های غربی در لبنان.

303 سه عامل بمب‌گذاری در نمازجمعه تهران، اعدام شدند. اعلام اتهامات اعدام‌شدگان.

304 اجرای عملیات‌های روانی به‌دست عوامل سازمان مجاهدین خلق (منافقین) برای تضعیف روحیه مردم به‌ویژه خانواده‌های شهیدان و اسرای جنگ تحمیلی.

جلد - عنوان کتاب: 
39 - نخستین گام به سوی فتح فاو
فایل: