مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

28 آبان 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

28
آبان
1366

تاریخ قمری

26
ربیع‌الاول
1408

تاریخ میلادی

19
نوامبر
1987
خلاصه روز: 

1 جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه هدف‏‌های تعیین شده سپاه در منطقه شمال غرب را مشخص کرد: ارتفاعات ازمر،‌ سد دوکان و غرب ازمر، منطقه عمومی سد دربندیخان و حلبچه.

2 توجیه خلبانان هوانیروز ارتش به مأموریت‏‌های محوله برای عملیات نصر8. بررسی مسئله عبور از رودخانه قلعه‏ چولان و نحوه احداث پل روی آن درجلسه قرارگاه نجف سپاه.

3 دستور فرمانده قرارگاه نجف‏ و حرکت رزمندگان یگان‌‏های عمل‏ کننده به‏ سوی نقطه رهایی برای اجرای عملیات نصر8.

4 اجرای عملیات نامنظم ظفر4 در استان دهوک‏ عراق به‏ دست نیروهای قرارگاه رمضان سپاه و حزب دمکرات کردستان عراق. ادامه عملیات ظفر3 در استان کرکوک عراق به‏ دست نیروهای لشکر9 بدر و اتحادیه میهنی کردستان عراق. تفسیر رسانه‏‌های ترکیه درباره عملیات‏‌های مشترک ایران و بارزانی‏‌ها در شمال عراق.

5 بررسی راه‏کارهای نبرد در جنوب از جمله فاو و به‏‌کارگیری سیستم موشکی ضدهوایی در این منطقه، در جلسه فرمانده کل سپاه با فرماندهان نیروی زمینی و نیروی هوایی سپاه.

سیستم موشکی ضدهوایی سام2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 حمله هوایی عراق به شهر‏های اهواز، آغاجاری، بوشهر و منطقه عمومی خرمشهر. حمله تلافی‏‏‏‏ جویانه جنگنده‏‌های خودی به هدف‌‏های نظامی در جبهه شمال غرب و سقوط یک هواپیمای اف‏‏5 خودی در این جبهه.

7 حمله هواپیماهای عراقی به سه کشتی مربوط به ایران در خلیج‌فارس. اقدامات مین‏‌یابی نیروی دریایی انگلستان در خلیج‏‌فارس. اقدامات ایران برای کاهش تأثیر حملات عراق به نفت‏کش‏‌ها.

8 حمایت مردم شهرهای مختلف کشور از دستورالعمل شورای عالی پشتیبانی جنگ در خصوص حضور در جبهه و جهاد مالی. تأکید آیت‏ الله خزعلی بر ضرورت حضور طلاب در جبهه‏‌ها. بیانات امام‏ خمینی در دیدار با جمعی از نیروهای تیپ 83 امام جعفر صادق(ع).

9 تأکید فرمانده نیروی دریایی سپاه بر ضرورت افزایش نیرو و توسعه سازمان رزم سپاه. برنامه‏‌ریزی سپاه برای بیرون ‏راندن امریکایی‏‌ها از خلیج‌‌‏فارس.

10 تحلیل رادیو بی.‏بی‏.سی. و روزنامه کریستین ساینس مانیتور درباره بسیج عمومی و آمادگی ایران برای حمله جدید علیه عراقی‌‏ها.

11 سخنان نخست ‏وزیر دربارة جنگ، آتش‏‌بس، مواضع کشورهای عرب و دخالت امریکا در منطقه. مصاحبه نماینده ایران در سازمان ملل درباره توطئه‏‌های امریکا در خلیج‌فارس و نحوه همکاری ایران با سازمان ملل برای تنبیه متجاوز.

12 گفت‏ و‏گوی وزیر خارجه آلمان غربی با همتای عراقی خود در بغداد درباره مسائل اقتصادی، گروگان‏ آلمانی در عراق، اوضاع منطقه و جهان و راه‏ حل صلح‏ آمیز جنگ.

13 تلاش شاه اردن برای نزدیک کردن سوریه و عراق. خشنودی وزیر خارجه اسرائیل از تحکیم صفوف اعراب در برابر ایران. تفسیر رادیو لندن از نرم‏ شدن مواضع عراق و اسرائیل نسبت به یکدیگر.

14 اعتراض دولت‌های انگلیس و سوئیس به فعالیت ایرانی‏‌ها در این دو کشور جهت خرید تسلیحات.

15 در پی بمباران نیروگاه اتمی بوشهر، سرپرست سازمان انرژی اتمی ایران خطاب به آژانس بین‏ المللی انرژی اتمی، مسئولیت آزاد شدن رادیواکتیو را متوجه رژیم عراق دانست. روزنامه‏ های کویت از بمباران نیروگاه مزبور ابراز رضایت کردند.

16 سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و رادیو زحمت‏کشان، مردم ایران را به پرهیز از رفتن به جبهه‏‌ها و مخالفت با جنگ ترغیب کردند.

جلد - عنوان کتاب: 
52- تکاپوی جهانی برای توقف جنگ
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: