مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

28 اسفند 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

28
اسفند
1361

تاریخ قمری

4
جمادی‌الثانی
1403

تاریخ میلادی

19
مارس
1983
خلاصه روز: 

359 امروز فرماندهان ارشد ارتش و سپاه پاسداران در سه جلسه پی‏‌درپی در قرارگاه عملیاتی خاتم‌الانبیا(ص) در عین‌خوش، چند موضوع مهم ازجمله راهبرد عملیاتی نیروهای مسلح ایران، اولویت‌های عملیاتی و جایگاه شهرهای عراقی بصره و العماره در راهبرد نظامی ایران و دلایل انتخاب منطقه عملیاتی والفجر1 و... را بررسی کردند. فرماندهان قرارگاه‌های نجف و کربلا و یگان‌های عمل‌کننده مشکلات مربوط به شناسایی‌های خود و هوشیاری دشمن را بازگو کردند. در ادامه این جلسه درباره چگونگی انتقال یگان‌ها از جنوب (خوزستان) به منطقه عملیاتی والفجر1 برای جبران کمبود نیرو دستورهایی صادر شد.

360 پرتاب سه موشک عراقی به‏‌سمت سکوی نفتی نوروز خسارتی به بار نیاورد؛ جنگنده‏‌های عراقی به‏‌اشتباه مواضع یگان‏‌های خود را در منطقه مریوان بمباران کردند؛ هواپیماهای عراقی که قصد نفوذ به منطقه سقز را داشتند براثر آتش پدافند هوایی ایران متواری شدند؛ حملات توپخانه‏‌ای ارتش عراق به آبادان.

361 پاک‌سازی چند روستا در شمال ارومیه در عملیات مشترک نیروهای سپاه و حزب دمکرات کردستان عراق و انهدام یک مقر حزب دمکرات کردستان ایران؛ حمله عوامل مسلح غیرقانونی به چند مقرِ نیروهای خودی در فرودگاه، منبع آب و پلیس راه سنندج؛ افراد مسلح غیرقانونی با پرتاب نارنجک به‏‌سمت یک فرد بومی در مریوان او را زخمی کردند؛ دستگیری 8 تن از افراد حزب دمکرات کردستان در مهاباد.

362 محاصره یکی از مقرهای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در جنگل‌های سرخ‌کلاه سوادکوه به‏‌همت نیروهای سپاه؛ دستگیری یک عضو فعال سازمان چریک‌های فدایی خلق (اشرف دهقان) و 2 تن از فعالان گروه کمونیستی کو‌مه‌له در تهران.

363 دیدار رئیس مجلس با نماینده سازمان ملل در ایران و سفرای دانمارک و کره شمالی. هاشمی رفسنجانی در دیدار با نماینده سازمان ملل: اگر سازمان ملل بخواهد یک ارگان کاملاً سالم باشد و در برنامه‏‌های خود موفق باشد و اعتماد مردم دنیا را فراهم کند باید تلاش کند که عیوب خود را برطرف نماید و از نفوذ قدرت‏‌های بزرگ در امان باشد.

جلد - عنوان کتاب: 
24- عملیات والفجر1
فایل: