مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

28 شهریور 1362

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

28
شهریور
1362

تاریخ قمری

11
ذی‌الحجه
1403

تاریخ میلادی

19
سپتامبر
1983
خلاصه روز: 

437 مخالفت برخی از فرماندهان با اجرای عملیات در منطقه دربندیخان به‎دلیل نبود جاده، عقبه نامناسب، ضعف تأمین هوایی و... ؛ درنهایت در جلسات فرماندهان قرارگاه نجف مقرر شد فرماندهی کل سپاه و فرمانده نیروی زمینی ارتش دراین‌باره تصمیم‎گیری کنند.

438 جلسه فرماندهان ارتش و سپاه قرارگاه مقدم حمزه برای تکمیل مانور عملیات والفجر4. در این جلسه ضمن بررسی وضعیت سازمان رزم، استعداد توپخانه و... مقرر شد عملیات در دهانه شیلر با پنج قرارگاه تاکتیکی و در دو مرحله اجرا شود؛ وضعیت پدافند هوایی منطقه عملیاتی هم باتوجه‌به اهداف جدید معیّن شد.

439 گزارش‌های نوبه‌ای - اطلاعاتی یگان‌های مستقر در جبهه شمال‌غرب از اقدامات دشمن در منطقه بانه تا مریوان در چهار روز اخیر. تحکیم و تثبیت مواضع پدافندی عراق در پنجوین افزایش اعزام نیرو به سیدصادق و افزایش شناسایی هوایی در محدوده قرارگاه حمزه و نجف حاکی‌از آمادگی و هوشیاری دشمن است.

440 به‎منظور اجرای عملیات دریایی در شمال خلیج‎فارس، فرماندهان سپاه و ارتش نشست مشترکی در قرارگاه کربلا برگزار و راجع به وضعیت کلی مناطق جنوب و اجرای عملیات در ساحل غربی اروند بحث و گفت‎وگو کردند.

441 نیروهای دشمن با ایجاد خاکریز و حفر کانال سرپوشیده، به تقویت استحکامات مهندسی خود در منطقه شلمچه (شرق بصره) پرداختند.

442 انعکاس پیشروی دو روز قبل نیروهای ایران در منطقه عمومی دشت شیلر و حمله به یگان‎های درحال عقب‎نشینی دشمن در رسانه‌های بین‌المللی.

443 اجرای عملیات مین‎گذاری در عمق 25 کیلومتری جاده نظامی شیندروی - حلبچه؛ انفجار این مین‎ها تلفات و خساراتی به نیروهای دشمن وارد کرد.

444 در حملات و کمین‎های عناصر ضدانقلاب در مناطق غرب و شمال‎غرب کشور 17 نفر از نیروهای خودی شهید و عده‎ای هم زخمی شدند.

445 امام خمینی در جمع اعضای کمیته برگزاری مراسم سومین سالگرد جنگ، ضمن اینکه جنگ را موجب خیر و برکات فراوان دانست، اظهار امیدواری کرد جنگ در سال جاری پایان یابد؛ تلاش قدرت‎های بزرگ برای حفظ صدام، ضداسلامی‎بودن حزب بعث و کمک‎های تسلیحاتی قدرت‎ها به عراق از دیگر محورهای سخنرانی امام خمینی بود.

446 رئیس مجلس شورای اسلامی در پنجمین روز سفر به سه استان‎ جنوبی کشور در جمع مردم رفسنجان درباره وضعیت جبهه‎ها، سازماندهی اقتصادی کشور و استفاده از متخصصان داخلی سخنانی ایراد کرد.

447 وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه با کانال 2 تلویزیون این کشور به توجیه و دفاع از تصمیم فرانسه برای تحویل هواپیماهای سوپراتاندارد و کمک‎های نظامی به عراق پرداخت.

448 درپی تعویق زمان تحویل هواپیماهای سوپراتاندارد به عراق، رسانه‎های بین‎المللی ضمن یادآوری تهدیدات ایران برای بستن تنگه هرمز، به نگرانی دول غربی از گسترش جنگ و به‌خطرافتادن مهم‌ترین منبع انرژی اشاره کردند.

449 مؤسسه تحقیقاتی کنگره ایالات متحده اعلام کرد در سال‎های آینده اتکای دولت امریکا به نفت وارداتی بیشتر خواهد شد و قطع صدور نفت خلیج‎فارس اقتصاد امریکا را متضرر خواهد کرد؛ در این گزارش سیاست‎های دولت ریگان نقد شد.

450 سازمان مجاهدین عراقی با انتشار بیانیه‎ای تصمیم دولت فرانسه برای تحویل هواپیماهای سوپراتاندارد به عراق را محکوم کرد.

451 بیانیه وزارت امور خارجه ایران به ‎مناسبت سالگرد کشتار صبرا و شتیلا، در این بیانیه‎ دخالت قدرت‎های بین‎المللی در لبنان محکوم شده است؛ یک سخنگوی سفارت امریکا دیروز در بیروت تأیید کرد که ناوگان جنگی امریکا موضع توپخانه نیروهای مسلمان در منطقه کوهستانی مرکز لبنان را گلوله‎باران کرده است؛ خبرگزاری رسمی شوروی اقدام ناوگان امریکا را گام تازه‎ای درجهت افزایش مداخله در لبنان دانست؛ رئیس‎جمهور لبنان ایران را به دخالت نظامی در این کشور متهم کرد.

امین جمیل رئیس جمهور لبنان

 

 

 

 

 

 

 

 

ضمیمه گزارش 437: مشروح جلسات فرماندهان قرارگاه نجف راجع به عملیات‎های والفجر4 و 5.

جلد - عنوان کتاب: 
27 - آماده سازی عملیات والفجر4
فایل: