مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

29 آبان 1364

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

29
آبان
1364

تاریخ قمری

7
ربیع‌الاول
1406

تاریخ میلادی

20
نوامبر
1985
خلاصه روز: 

305 باوجود قطعی‌شدن اجرای عملیات گسترده در منطقه فاو در جلسه روز گذشته قرارگاه مرکزی سپاه پاسداران، هنوز تعدادی از فرماندهان بااینکه برای آماده‌سازی منطقه عملیاتی می‌کوشند، اما اجرای عملیات را منوط به تأمین نیرو و امکانات لازم و رفع ابهامات می‌دانند.

306 امام خمینی در حکمی به دادستان کل کشور، فرمان تشکیل هیئتی را برای برخورد با افراد ضدانقلاب در خوزستان صادر کردند. در این حکم بر مسئولیت آقای هاشمی، به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا تصریح شده است.

تأکید بر مسئولیت آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان جانشین فرمانده کل قوا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

307 فرمانده قرارگاه کربلا برای تأمین حفاظت اطلاعات منطقه‌ای که برای عملیات گسترده آماده می‌شود، در نامه‌ای به فرماندهی قرارگاه عملیاتی جنوب درخواست کرد که همه واحدها غیر از سپاه پاسداران از منطقه خارج شوند.

308 اقدامات متعدد گروه‌های ضدانقلاب در مناطق غرب کشور علیه نیروهای جمهوری اسلامی.

309 گزارشی از اقدامات تروریستی، تبلیغاتی و جاسوسی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) علیه جمهوری اسلامی.

310 گزارش‌هایی از اقدامات گروه‌های عراقی مخالف حکومت صدام علیه پایگاه‌های این رژیم؛ اعدام عده‌ای از مبارزان عراقی؛ بمباران و نابودی یکی دیگر از روستاهای عراق.

311 فرار 11 اسیر ایرانی در عراق از چنگ دشمن؛ ادعای عراق درباره فشار ایران بر اسیران عراقی.

312 مصاحبه مسئول واحد بسیج سپاه پاسداران درباره برگزاری هفته بسیج، اهداف و برنامه‌های بسیج، نقش نیروهای بسیجی، مانور خندق و اعزام نیرو.

313 گزارشی از اعزام نیروهای داوطلب به جبهه در امروز و روزهای اخیر.

314 سخنان رئیس‌جمهور در اجتماع مردم زنجان درباره اجلاس سران امریکا و شوروی، زرادخانه دو ابرقدرت و تجاوز مشترک آنها به حقوق بشر و تشویق عراق در حمله به ایران، ایستادگی ایران درمقابل آنها، تلاش آنها برای تحمیل صلح به ایران و... .

315 وزیر خارجه ایران سفر امروز خود از لیبی به الجزایر و بازگشت مجدد به لیبی را تلاش برای نزدیک‌کردن مواضع لیبی و الجزایر و ایجاد همبستگی میان کشورهای پیشرو منطقه علیه ارتجاع و امپریالیسم توصیف کرد.

316 تفسیر رادیو بی‌بی‌سی درباره سفر وزیر خارجه ایران به سوریه، لیبی و الجزایر؛ گزارش روزنامه الانبا درباره شرایط بهبود روابط اعراب با ایران.

317 گزارش و تحلیل رادیو بی‌بی‌سی درباره سفر وزیر نفت عراق به شوروی؛ احتمال عقد قرارداد فروش نفت عراق دربرابر خرید تسلیحات و مهمات از شوروی و سیاست شوروی درقبال ایران و عراق.

318 سفرهای دیپلماتیک در منطقه درمورد مسائل خاورمیانه و جنگ ایران و عراق: سفر فرستاده ژاپن و وزیر خارجه کره جنوبی به کویت؛ سفر امیر قطر به پاریس؛ پایان سفر حاکم امارات به مالی؛ پایان سفر مبارک به عمان.

319 گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از سفر هیئت اعزای مجلس شورای اسلامی به نیکاراگوئه.

320 پایان نشست سران دو ابرقدرت در میان سکوت خبری. مذاکرات مشاوران بلندپایه و کارشناسان دو طرف درخصوص امور دفاعی و خارجی که تا پایان روز به نتیجه نرسیده بود، در طول شب نیز دنبال شد.

321 مقاله نشریه گزارش درباره نشست سران دو ابرقدرت.

322 کمیسیون حقوق بشر با استناد به ادعاهای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و برخی بهائیان، ایران را ناقض حقوق بشر اعلام کرد.

323 خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارشی به شیوه‌های جدید تبلیغات رسانه‌های غربی درمورد ایران پرداخته است.

324 مقاله روزنامه هرالد تریبیون با عنوان "احتمال برخورد مستقیم غرب و ایران در خلیج‌فارس".

جلد - عنوان کتاب: 
39 - نخستین گام به سوی فتح فاو
فایل: 

مطالب مرتبط