مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

29 اسفند 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

29
اسفند
1366

تاریخ قمری

30
رجب
1408

تاریخ میلادی

19
مارس
1988
خلاصه روز: 

113 در مرحله‌ی چهارم عملیات والفجر10 یگان‌های قرارگاه قدس قبل از روشنایی هوا تپه ریشن و یال میرسور را تصرف کردند. ضد حمله‌ی دشمن با اجرای آتش توپ‌خانه شکست خورد. عراق برای اولین بار به از دست دادن حلبچه اعتراف کرد. 
114 امروز دو استفتاء از امام‌خمینی و آیت‌الله منتظری درباره‌ی اقلام فاسدشدنی بدون صاحب در منطقه‌ی عمومی حلبچه و دفن زنان شهیده در حلبچه به فرماندهان اعلام شد. تا امروز حدود 5500 نفر از مردم حلبچه در اردوگاه‌های هرسین و سنقر اسکان یافته‌اند. 
115 صبح امروز فرماندهان نیروی زمینی سپاه در جلسات جداگانه، نتایج عملیات بیت‌المقدس3 در ارتفاع گوجار؛ نتیجه‌ی مرحله‌ی چهارم عملیات والفجر10 و مستحکم کردن خطوط دفاعی در جناح شمالی عملیات و حاشیه‌ی شرقی و جنوبی دریاچه‌ی دربندیخان را بررسی کردند. 
116 نورعلی شوشتری فرمانده قرارگاه نجف، با تشریح عملیات بیت‌المقدس3، عمده‌ترین مشکلات را نداشتن گردان‌های تازه‌نفس در خط دفاعی گوجار، وجود برف و یخ فراوان و سختی تدارکات نیروها عنوان کرد. 
117 نیروی زمینی سپاه پاسداران در دو جلسه پیشرفت کار برای اجرای عملیات بیت‌المقدس4 را بررسی کرد. احمد غلامپور فرمانده قرارگاه کربلا که از جنوب به حلبچه آمده است، فرمانده این عملیات معرفی شد. همچنین برای بهره‌گیری مناسب‌تر از امکانات موجود، احمد کاظمی فرمانده قرارگاه فتح در عملیات والفجر10، به عنوان جانشین غلامپور تعیین شد. زمان اجرای عملیات غروب روز سه شنبه 1367/2/1 اعلام شد. 
118 نیروهای تیپ65 هجرت قرارگاه رمضان با هم‌کاری گروه‌های معارض عراقی در 3 عملیات جداگانه در استان‌های اربیل، کردستان و دهوک تعدادی از نظامیان عراقی را کشته، عده‌یی را نیز اسیر کردند و مقادیری اسلحه و مهمات غنیمت گرفتند. 
119 دشمن یگان‌هایی را از جنوب به سوی منطقه‌ی عملیاتی والفجر10 منتقل کرده و این امر عدم تحرک احتمالی عراق در مناطق عملیاتی جنوب تلقی شده است. 
120 در نتیجه‌ی حمله‌ی 20 فروند جنگنده‌ی عراقی به پایانه‌ی نفتی خارک و سایت موشکی پایگاه هوایی بوشهر یک مخزن نفت و دو نفت‌کش ایرانی آوج و سنندج مورد اصابت قرار گرفته، دچار آتش‌سوزی وسیع شدند و بر اثر آن 2 ایرانی شهید و 45 نفر از کارکنان خارجی این دو نفت‌کش کشته شدند.

 

حمله‌ی 20 فروند جنگنده‌ی عراقی به پایانه‌ی نفتی خارک

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
121 رئیس شرکت نفت‌کش‌های کویت حضور ناوگان دریایی امریکا برای اسکورت نفت‌کش‌های این کشور در خلیج‌فارس را موفقیت‌آمیز خواند و خواهان ادامه‌ی اجرای آن شد. 
122 امروز تهران مورد اصابت یک فروند موشک قرار گرفت و چهار شهر کشور نیز بمب‌باران شدند. بر اثر این حملات 5 نفر شهید و حداقل 31 نفر مجروح شدند.
123 در پاسخ به حملات موشکی و هوایی عراق به مناطق مسکونی ایران، یگان موشکی سپاه یک موشک به بغداد و 12 فروند موشک به سوی ام‌القصر شلیک کرد. توپ‌خانه‌ی سپاه و ارتش مناطق نظامی و اقتصادی چند شهر عراق را گلوله‌باران کردند. 
124 اهداف عراق از شروع مجدد جنگ شهرها و تأثیر این اقدام به‌ویژه بر مردم تهران و بغداد و استفاده‌ی وسیع عراق از سلاح‌های شیمیایی در منطقه‌ی حلبچه از موضوعاتی است که برخی رسانه‌های بین‌المللی به آن پرداخته‌اند. 
125 حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی فرمانده عالی جنگ در مصاحبه‌یی دستاوردهای نظامی و سیاسی عملیات والفجر10 را تشریح کرد و به ادعاهای عراق درباره‌ی این که در زمان اجرای عملیات ایران نظامیان عراقی در حلبچه حضور نداشتند، پاسخ داد.
126 ستاد ش.م.ه. استان لرستان امروز تشکیل شد و درباره‌ی ایجاد آمادگی برای مقابله با حملات شیمیایی احتمالی عراق برای اجرای 3 مانور در 10 روز آینده تصمیم گرفت. 
127 امروز ایران یک نامه و عراق 4 نامه درباره‌ی موضوعات مربوط به جنگ تسلیم سازمان ملل متحد کردند. 
128 نمایندگان ایران و عراق در جلسه‌یی مقدماتی که به منظور تنظیم دستور کار اجلاس وزیران خارجه‌ی سازمان کنفرانس اسلامی در پایتخت اردن تشکیل شد، شرکت کردند. 
129 پس از صدور بیانیه‌ی اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره‌ی ضرورت پایان دادن به موشک‌باران و بمب‌باران شهرها، وزیر امور خارجه‌ی عراق از برخی اعضای شورای امنیت به دلیل نوع برخورد با موضوع جنگ انتقاد کرد.
130 جلال طالبانی در مصاحبه با روزنامه‌ی فرانسوی لوموند با رد هرگونه گفت‌‌و‌گو با حکومت عراق، خواستار خودمختاری در کردستان عراق شد. 
131 شیرین ‌هانتر، تحلیل‌گر دانشگاه جورج تاون امریکا پیشنهاد کرد: برای پایان دادن به جنگ با تغییر در بندهای قطع‌نامه‌ی598 شورای امنیت سازمان ملل ممکن است بتوان ایران را قانع کرد که از طریق مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک تا حدودی حقوق خود را احقاق کند و جنگ را خاتمه بدهد.
132 تعهد چین به دولت امریکا مبنی‌بر خودداری از تمدید قرارداد‌های جدید فروش موشک‌های ضد کشتی کرم ابریشم به ایران در روزنامه‌ی نیویورک تایمز و رادیو امریکا انعکاس یافت.
133 یکی از مسئولان سازمان چریک‌های فدایی خلق (اکثریت) در یادداشتی روند خروج مردم از شهرها در جریان حملات هوایی و موشکی عراق را بررسی و ناخشنودی خود را درباره‌ی ناراضی نشدن مردم ابراز کرده است.
134 یک روزنامه‌نگار با انتقاد از وابستگی مالی و سیاسی اپوزیسیون خارج از کشور به کشورهای بیگانه، موضع جمهوری اسلامی ایران در برابر قطع‌نامه‌ی598 شورای امنیت سازمان ملل و مقاومت مردم را ستوده است. 
ضمیمه‌ی گزارش116: مشکل پشتیبانی از نیروهای مستقر در ارتفاع گوجار.
جلد - عنوان کتاب: 
54- عملیات والفجر10، بمباران شیمیایی حلبچه
فایل: