مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

3 فروردین 1367

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

3
فروردین
1367

تاریخ قمری

4
شعبان
1408

تاریخ میلادی

23
مارس
1988
خلاصه روز: 

 

189ارتش عراق به تپه ریشن حمله و بخش‌هایی از آن را تصرف کرد، اما به دلیل اجرای آتش توپ‌خانه و ادوات ضدزره نیروهای خودی نتوانست به طور کامل در این تپه استقرار یابد. 
190 در آستانه‌ی عملیات بیت‌المقدس4، شناسایی لشکر10 سیدالشهدا(ع) به نتایج خوبی رسیده و قرار است یگان‌ها پس از شکسته شدن خط توسط غواص‌های لشکر سیدالشهدا(ع)، نیروهای خود را با قایق به آن سوی دریاچه انتقال دهند. لشکر حضرت رسول(ص) به دلیل عمق زیاد هدف (برددکان) دچار تردید است. بیمارستان‌های عقبه آماده شده‌اند. عراق امروز عقبه‌های منطقه را بمب‌باران شیمیایی کرد. احداث جاده‌های منطقه به عهده‌ی جهاد باختران، لرستان و آذربایجان غربی گذاشته شده است. 
191 فشار یگان‌های عراقی به مواضع اکراد عراقی تا ارتفاع شیخ‌محمد در منطقه‌ی ماووت ادامه یافت. هوانیروز چهار پرواز برای تدارک رزمندگان مستقر در ارتفاع گوجار انجام داده است. با پی‌گیری فرمانده قرارگاه نجف، 7 گردان از چند یگان سپاه به این قرارگاه مأمور شدند. 
192 حمله‌ی عراق به مواضع طالبانی‌ها و بارزانی‌ها در منطقه‌ی قره‌داغ و موکبه در استان سلیمانیه ادامه دارد و در بمب‌باران شیمیایی روستاهای این مناطق 67 زن و کودک شهید و صدها نفر مجروح شدند. این نیروها خواهان کمک یگان‌های سپاه از محور شمالی عملیات والفجر10 و محور سیدصادق شده‌اند.
193 فرمانده کل سپاه در یک برنامه‌ی تلویزیونی دستاوردهای عملیات والفجر10 را تشریح کرد.
194 قایق‌های توپدار به یک کشتی باری قبرسی که عازم کویت بود حمله کرده، آن را به آتش کشیدند. فرمانده ناو امریکایی رابرتس در خلیج‌فارس از تبادل اطلاعات بین هواپیماهای مهاجم عراقی با کشتی‌های امریکایی سخن گفت. 
195 هواپیمای عراقی دو روستا از توابع مریوان را بمب‌باران شیمیایی کردند، اما حمله‌ی آنان به جزیره‌ی لاوان ناکام ماند. 
196 حجت‌الاسلام‌ هاشمی‌ رفسنجانی در نامه‌یی به رؤسای مجالس کشورهای دنیا آنان را در خصوص ابعاد فاجعه‌ی بمب‌باران شیمیایی حلبچه آگاه کرد و با انتقاد از سکوت مجامع بین‌المللی در برابر این اقدام خواستار محکومیت آن از سوی رؤسای مجالس کشورها شد. جانشین نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل نیز تصاویری از حملات عراق علیه شهرهای ایران را به دبیرکل تسلیم کرد. 
197 سخنان وزیر خارجه‌ی عربستان در اجلاس وزیران خارجه‌ی عضو سازمان کنفرانس اسلامی در امان درباره‌ی کم کردن تعداد حجاج در مراسم حج سال آینده با واکنش رئیس هیئت ایرانی مواجه شد. 
198 بازتاب سخنان روز گذشته‌ی کمال خرازی رئیس ستاد تبلیغات جبهه و جنگ، درباره‌ی احتمال مقابله به مثل ایران در استفاده از سلاح‌های شیمیایی در رسانه‌های جهانی. 
199 پس از حضور نمایندگان رسانه‌های خارجی در منطقه‌ی عملیاتی والفجر10، اخبار مربوط به بمب‌باران شیمیایی حلبچه در رادیو، تلویزیون و مطبوعات کشورهای گوناگون انعکاس نسبتاً وسیعی یافت. صلیب سرخ جهانی و بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی و برخی محافل علمی و دانشگاهی نیز این کار عراق را نکوهش کردند. 
200 دو نشریه‌ی ایتالیایی با بزرگ‌نمایی موضوع تأثیر تهدید عراق درباره‌ی حمله‌ی شیمیایی به شهرهای ایران در زندگی مردم تهران، نوشتند اتباع خارجی به‌سرعت در حال ترک تهران هستند.

 

ساختمان بزرگ در حوالی میدان 7 تیر تهران به عنوان پناهگاه

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
201 وزیر خارجه‌ی کویت در سخنانی مسالمت‌جویانه مدعی تمایل مسئولان این کشور برای بهبود روابط با ایران شد. سفیر عمان در نیویورک نیز در ملاقاتی خصوصی با نماینده‌ی ایران در سازمان ملل از موضع مثبت مسئولان حکومت کشورش و برخی کشورهای دیگر حوزه‌ی خلیج‌فارس برای توسعه‌ی رابطه با ایران و مخالفت عربستان سعودی با این موضوع خبر داد. 
202 کارخانجات اسلحه‌سازی سازمان صنعتی عرب در مصر اکثر تولیدات خود را در سال‌های اخیر به عراق صادر کرده است. کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس سال گذشته 200 میلیون دلار برای توسعه‌ی این سازمان سرمایه‌گذاری کردند.
203 معمر قذافی با ارسال پیامی برای اجلاس وزیران خارجه‌ی سازمان کنفرانس اسلامی در اردن با غیراسلامی خواندن جنگ ایران و عراق متذکر شد که این جنگ وجهه‌ی مسلمانان را خدشه‌دار کرده است.
204 سایر خبرهای امروز: شلیک یک موشک به بغداد در صبح امروز. دیدار صدام حسین با فرماندهان سپاه هفتم و سپاه سوم و تعدادی از فرماندهان واحدهای نظامی ارتش. درگیری نیروهای لشکر81 باختران ارتش با یک ستون نظامی سازمان مجاهدین خلق. تسلیم شدن 13 نفر از عناصر گروه رزگاری و 2 نفر از عناصر حزب دمکرات؛ حزب دمکرات هم 19 زندانی خود را آزاد کرد. درخواست پادشاه اردن از رئیس‌جمهور پاکستان برای قانع کردن ایران جهت پایان دادن به جنگ با عراق. درخواست رئیس سازمان وحدت افریقا و رئیس‌جمهور زامبیا از ایران و عراق برای پایان دادن به جنگ.
ضمیمه‌ی گزارش196: نامه‌ی آقای ‌هاشمی ‌رفسنجانی به رؤسای مجالس جهان درباره‌ی بمب‌باران شیمیایی حلبچه.
جلد - عنوان کتاب: 
54- عملیات والفجر10، بمباران شیمیایی حلبچه
فایل: