مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

30 اسفند 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

30
اسفند
1366

تاریخ قمری

1
شعبان
1408

تاریخ میلادی

20
مارس
1988
خلاصه روز: 

135 ضد حمله‌ی صبح امروز ارتش عراق که به تصرف نقطه‌یی بین تپه ریشن و یال میرسور در شهر سیدصادق انجامید، پس از 2 ساعت توسط رزمندگان لشکر فجر با کمک نیروهای لشکر علی بن ابی‌طالب(ع) دفع گردید و این مناطق نیز پس گرفته شد. رزمندگان یگان‌های شرکت‌کننده در عملیات بیت‌المقدس4 وارد منطقه‌ی عمومی حلبچه شدند. 
136 جمع‌آوری و انتقال آخرین گروه‌ها از مردم حلبچه، همچنین تدفین جنازه‌ی شهدا و سامان‌دهی به اوضاع و اسکان مهاجرین کرد عراقی ادامه دارد. 
137 فریب و غافل‌گیری؛ مانور احاطه‌یی؛ سرعت؛ وضعیت طبیعی منطقه‌یی؛ تلفات کم؛ ضربه به ضد انقلاب؛ اسرا و غنائم بسیار از ویژگی‌های بارز عملیات والفجر10 است. آمار اسرا و غنائم عملیات والفجر10 در گزارش آمده است. 
138 نخست‌وزیر با حضور در حلبچه و پس از بازدید از منطقه در سنگر فرماندهی کل سپاه ضرورت حضور خبرنگاران رسانه‌های خارجی در حلبچه را یادآور شد. استاندار سابق باختران با کمک استاندار فعلی این استان و استاندار خراسان مأمور رسیدگی به وضعیت پناهندگان و مردم حلبچه شدند. امروز تعدادی خبرنگار و فیلم‌بردار خارجی از مناطق عملیاتی والفجر10 و تعدادی از مصدومان شیمیایی دیدن کردند. 
139 پس از عملیات والفجر10 و بیت‌المقدس3، تعداد 3285 نفر نیرو به سپاه‌های غرب کشور و تعدادی نیرو نیز از مازندران و خوزستان به یگان‌های سازمانی این استان‌ها اعزام شدند. 
140 فهرست اجناس اهدایی و وجوهات نقدی پرداخت‌شده در اسفندماه از سوی ستاد جذب و هدایت کمک‌های مردمی دزفول، اعلام شد. 
141 فعالیت‌های ارتش عراق در جبهه‌های جنوب همچنان حکایت از تحرکات عادی دشمن در این مناطق و اعزام ستون‌های نیرو و تجهیزات به سمت منطقه‌ی عملیاتی والفجر10 دارد. 
142 بر اثر اصابت یک فروند موشک به تهران و حمله‌ی هواپیماهای عراقی به شهرستان بروجرد، 27 نفر شهید و 56 نفر مجروح شدند. در عملیات مقابله به مثل نیز ایران دو موشک به سوی بغداد شلیک کرد. 
143 روزنامه‌ی کویتی الانبا نوشت: جنگ شهرها توسط عراق ممکن است در آینده‌ی نزدیک به حملات شیمیایی علیه مناطق مسکونی کشیده شود. 
144 در پی تهدید حکومت عراق مبنی بر استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه مناطق مسکونی ایران ستادهای دفاع شیمیایی در استان‌ها تشکیل شد. 
145 صدام حسین امروز با تعدادی از فرماندهان ارشد نظامی عراق در بغداد دیدار و درباره‌ی آخرین وضعیت جبهه‌های جنگ با آنان گفت‌ و گو کرد.
146 وزیر امور خارجه‌ی شوروی با اعلام موافقت اصولی این کشور با قطع‌نامه‌ی598، خواست ابتدا جنگ شهرها متوقف شود، سپس شورای امنیت به بررسی راه‌های اجرایی قطع‌نامه‌ی598 از جمله تحریم تسلیحاتی ایران اقدام کند.
147 خبرگزاری جمهوری اسلامی به گوشه‌هایی از عملیات والفجر10، بمب‌باران شیمیایی حلبچه، حمله‌ی هواپیماهای عراقی به پایانه‌ی نفتی جزیره‌ی خارک و تفسیرهای مرتبط به جنگ شهرها به روایت رسانه‌های بین‌المللی پرداخته است.

148 جایگاه چین در تأمین تسلیحات نظامی ایران و عراق موضوع گزارش خبرگزاری فرانسه است. چینی‌ها در سال گذشته یک میلیارد دلار تسلیحات به ایران صادر کرده‌اند. 
149 جمعیت دفاع از آزادی و حاکمیت مردم ایران سه دلیل عمده‌ی آغاز حملات موشکی عراق به ایران را "اوضاع داخلی ایران"؛ "قیام مردم فلسطین" و "فعالیت شورای امنیت سازمان ملل متحد" اعلام کرد و نوشت: پرتاب موشک از هر طرف قتل و جنایت است.
150 سایر خبرهای امروز: در عملیات واحدهایی از ارتش در منطقه‌ی عمومی قصرشیرین حدود 800 نفر نظامی عراقی کشته و 22 نفر اسیر شدند. حمله‌ی قایق‌های تندرو به یک نفت‌کش در بخش جنوبی خلیج فارس. گفت و گوی فرستاده‌ی شخصی رئیس‌جمهور امریکا با حسنی مبارک رئیس‌جمهور مصر درباره‌ی جنگ ایران و عراق. 
ضمیمه‌ی گزارش136: آثار اجتماعی درازمدت فاجعه‌ی بمب‌باران شیمیایی حلبچه.
ضمیمه‌ی1 گزارش137: دلایل غافل‌گیر شدن ارتش عراق در حلبچه به روایت سرلشکر ستاد علی‌حسین عوید العقاوی فرمانده لشکر43 پیاده‌ی عراق.
ضمیمه‌ی2 گزارش137: میزان خسارات واردشده به یگان‌های ارتش عراق در عملیات والفجر10.
ضمیمه‌ی گزارش138: گزارش فرمانده کل سپاه از عملیات والفجر10 به نخست‌وزیر.

جلد - عنوان کتاب: 
54- عملیات والفجر10، بمباران شیمیایی حلبچه
فایل: