مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

5 آذر 1360

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

5
آذر
1360

تاریخ قمری

29
محرم
1402

تاریخ میلادی

26
نوامبر
1981
خلاصه روز: 

601 براساس مباحث و آخرین شناسایی‌هایی که از منطقه تحت اشغال نیروهای عراقی انجام‌ شده بود، طرح مانور عملیات طریق‌القدس، با تغییراتی نسبت به طرح اولیه و براساس پیشنهاد سپاه برای استفاده از منطقه رملی چزابه و تصرف عقبه‌های دشمن، نهایی شد و مقرر گردید برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده ازجمله آزادسازی شهر بستان، عملیات در قالب دو تلاش اصلی و پشتیبانی در بامداد 1360/9/8 اجرا شود؛ تلاش اصلی در دو محور و با پیشروی در منطقه رملی غرب تپه‌های الله‌اکبر انجام می‌شد و در تلاش پشتیبانی هم یگان‌ها در 3 محور به اجرای مانور جبهه‌ای از جنوب کرخه تا شمال رودخانه نیسان می‌پرداختند.

602 در گلوله‌باران شهرهای دزفول و آبادان 7 نفر شهید و 32 نفر مجروح شدند و بمباران سوسنگرد تلفاتی نداشت؛ عراق برای پدافند از برخی مناطق از نیروهای ناراضی و فراری ایران استفاده می‌کند.

603 در حمله معارضین عراقی به نیروهای ارتش عراق در مناطق سلیمانیه و سد دربندیخان، 8 تن از نیروهای عراقی کشته یا زخمی و 7 نفر به گروگان گرفته شدند و چند دستگاه خودرو نظامی عراقی منهدم شد یا خسارت دید.

604 در درگیری میان نیروهای دولتی و گروه‌های ضد‌انقلاب و در عملیات‌های کمین و مین‌گذاری در محورهای میاندوآب، بوکان، اشنویه، سردشت، ارومیه و سلماس، 5 تن از افراد خودی شهید و 8 نفر زخمی شدند؛ پاک‌سازی چند روستا در غرب سنندج و دستگیری 2 نفر از افراد مسلح ضدانقلاب.

605 وابستگان به گروه‌های برانداز در 2 اقدام تروریستی در شهرهای قم و پاوه یک تن را شهید و 3 تن را زخمی کردند.

606 کشف 16 خانه تیمی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در مشهد و نیشابور در دو هفته اخیر؛ دستگیری یک تروریست سازمان در آستارا؛ کشف و خنثی‌سازی 2 بمب در تهران.

607 آقای هاشمی رفسنجانی در جلسه علنی مجلس به مناسبت اولین سالگرد تأسیس بسیج، درباره رشد و گسترش سازمان بسیج، تنوع مأموریت‌های محول‌شده به این نهاد، عملکرد مثبت بسیج و... مطالبی بیان کرد.

608 روزنامه فایننشال تایمز و رادیو لندن ضمن بررسی مسائل اقتصادی ایران مدعی بروز مشکلات ارزی در اقتصاد ایران شدند.

609 دوازدهمین اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در شهر فاس مراکش با شکست طرح هشت‌ماده‌ای فهد و برخورد وزیر خارجه سوریه با پادشاه مراکش (رئیس این اجلاس) بدون هیچ نتیجه‌ای خاتمه یافت؛ خبرگزاری فرانسه: عربستان و مغرب بازندگان اصلی این اجلاس بودند؛ روزنامه السفیر چاپ لبنان، طرح فهد را باعث ازهم‌پاشیدن اجلاس سران عرب و زمینه‌ساز قطب‌گرایی در میان اعراب دانست.

شاه حسن دوم پادشاه مراکش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

610 اظهارنظر برخی مسئولان و سران کشورهای عرب درباره شکست اجلاس فاس: وزیر روابط خارجی لیبی از اینکه اجلاس سران فاس به‌جای تصمیم بر لغو کنفرانس، رسماً طرح فهد را مردود اعلام نکرده است، اظهارتأسف کرد؛ امیر کویت به‌تعویق‌افتادن این اجلاس را برای ملت عرب مفید خواند؛ امیر بحرین دلیل تعویق اجلاس مزبور را فراهم‌آمدن امکان مشورت کشورها با یکدیگر و اتخاذ موضعی جدید دانست.

611 آیت‌الله منتظری و وزارت خارجه ایران از شکست اجلاس فاس در مراکش استقبال کردند و آن را نشانه شکست امریکا، رژیم صهیونیستی و سران مرتجع عرب و پیروزی امت اسلام و ملت فلسطین دانستند.

612 فهد، ولیعهد عربستان سعودی، پس از بازگشت از فاس، در جلسه‌ای که معاون نخست‌وزیر عراق و وزیران خارجه دو کشور حضور داشتند با نایب‏‌رئیس ‌شورای انقلاب عراق دیدار کرد.

613 خبرگزاری اوپکنا از همکاری کشورهای ایتالیا، آلمان و آرژانتین در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، فنی، عمرانی و پزشکی با عراق خبر داد.

ضمیمه اول گزارش601: دلایل انتخاب منطقه رملی غرب تپه‌های الله‌اکبر به‌عنوان محور اصلی عملیات طریق‌القدس.

ضمیمه دوم گزارش601: اهداف ایران از اجرای عملیات طریق‌القدس به نقل از سردار علایی.

جلد - عنوان کتاب: 
16 - آزادسازی سرزمین‌های ایران
فایل: