مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

6 اسفند 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

6
اسفند
1361

تاریخ قمری

11
جمادی‌الاول
1403

تاریخ میلادی

25
فوریه
1983
خلاصه روز: 

87 درپی ابلاغ طرح عملیات والفجر1 به قرارگاه‌های عملیاتی کربلا و نجف، فرماندهان قرارگاه کربلا خط حد واگذارشده به این قرارگاه را بین سه قرارگاه فرعی عملیاتی با نام‌های کربلای1، کربلای2 و کربلای3 تقسیم و مأموریت محوله را ابلاغ کردند. براساس این طرح مقرر شد در حدفاصل زبیدات تا شیار بجلیه (در سلسله‏‌جبال حمرین)، قرارگاه کربلای1 در شمال، کربلای2 در مرکز و کربلای3 در جنوب وارد عمل شده و اهداف واگذارشده در این ارتفاعات را تصرف کنند.

88 حمله هوایی ناموفق عراق در دو نوبت به شهر دهلران؛ زخمی‏‌شدن 2 نفر و تخریب 3 منزل مسکونی و یک مغازه در گلوله‌باران امروز شهر آبادان؛ زخمی‏‌شدن چند نفر از مردم و واردآمدن خساراتی در گلوله‏‌باران‏‌های دو روز گذشته در آبادان و خرمشهر.

89 پناهندگی 12 عراقی به ایران در این هفته.

90 حوزه علمیه مشهد به‏‌دلیل اعزام طلاب به جبهه‌ها ده روز تعطیل شد؛ دفتر مرکزی جهاد سازندگی در اطلاعیه‏‌ای نوع تخصص‌های ضروری و اقلام مورد نیاز جبهه‌ها را اعلام کرد.

91 آخوندی رئیس ستاد بازسازی مناطق جنگی: امسال بیش از 13 میلیارد تومان به امر بازسازی مناطق جنگی اختصاص یافت.

92 توضیحات کریمی نوری مسئول بنیاد امور مهاجرین جنگی درباره آمار فعلی افراد تحت پوشش این بنیاد، میزان هزینه سال جاری مهاجران و چگونگی سیاست کلی این بنیاد برای زیرپوشش‏‌گرفتن آنها و... .

93 زخمی‏‌شدن 5 تن از نیروهای ژاندارمری در مین‌گذاری نیروهای مسلح غیرقانونی در پایگاه گوگ‌تپه در شمال مهاباد؛ قطع برق منطقه سرو براثر انهدام تیر انتقال برق در شمال ارومیه؛ حمله عناصر مسلح غیرقانونی به 3 نفتکش در محور بانه - سردشت؛ آزادی 11 تن از سربازان تیپ3 که در درگیری 15 بهمن 1361 در پایگاه درمان به‏‌دست افراد کومه‌له گروگان گرفته شده بودند؛ تسلیم‏‌شدن یکی از وابستگان حزب دمکرات به نیروهای سپاه.

94 ترور ناموفق یکی از نیروهای کمیته انقلاب اسلامی در تهران به‏‌دست عوامل سازمان مجاهدین خلق (منافقین)؛ ربوده‏‌شدن یک خودرو در محور ایذه - اهواز توسط عوامل این سازمان؛ دستگیری 3 تن از عناصر سازمان مإکور در لاهیجان و رودسر در روز گذشته.

95 آقای هاشمی رفسنجانی در خطبه‌های نمازجمعه تهران درباره ابعاد مختلف سیاسی و عملیاتی جنگ باتوجه‏به هم‌زمانی مسائلی چون پایان عملیات والفجر مقدماتی و بازتاب‌های سیاسی آن در سطح بین‌المللی، نزدیک‏‌شدن نشست سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد‌ها و بحران قیمت‌گذاری نفت در اوپک مطالبی را بیان کرد.

سخنرانی آقای هاشمی رفسنجانی در خطبه‌های نمازجمعه تهران درباره ابعاد مختلف سیاسی و عملیاتی جنگ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

96 سخنان سرهنگ صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در نمازجمعه خرم‌آباد درباره دستاوردهای نظامی عملیات والفجر؛ وی در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ضمن تکذیب ادعای مقامات عراق درباره گلوله‌باران برخی شهرهای آن کشور، درباره عملکرد گردان‌های قدس توضیحاتی داد.

97 تمایل گاندی نخست‌وزیر هند، برای طرح موضوع جنگ ایران و عراق در اجلاس سران غیرمتعهد؛ گفتار رادیو بی بی سی درخصوص جنگ ایران و عراق.

98 گزارش خبرگزاری رویتر درباره تغییر عقیده مقامات امریکایی درباره جمهوری اسلامی ایران و اعتقاد آنها به ثبات و پایداری حکومت در ایران حتی درصورت نبود امام خمینی و ضعیف‏‌بودن احتمال کودتا در این کشور.

جلد - عنوان کتاب: 
24- عملیات والفجر1
فایل: