مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

جاده ماهشهر-آبادان

چاپلینک ثابت
سطح نبرد: 
محدود
سال: 
1359
نقشه انتخابی: 
نقشه عملیات جاده ماهشهر
شناسنامه عملیات : 

تاریخ عملیات : 3/ 8/ 1359

سازمان عمل کننده : مشترک

منطقه عملیات: جاده ماهشهر آبادان

شرح مختصر نبرد : 

شرایط حاکم بر جنگ به نحوی بود که فرماندهان نظامی را ملزم می کرد هرچه سریعتر اقدامی بکنند و واکنش مناسب در مقابل دشمن نشان بدهند تا شاید بتوانند او را از شرق کارون عقب برانند. طرح کلی حمله به اینصورت بود که گردان 144 پیاده با یک گروهان تانک از تیپ 37 زرهی بعنوان تلا‌ش اصلی در محور ماهشهر آبادان به خط دشمن حمله می کرد و سایر واحدهای عملیاتی در محورهای دارخوین و سه راهی آبادان بعنوان پشتیبان عملیات وارد می شدند.

عملیات در تاریخ 3/8/59 از سه محور انجام شد:

1- غرب جاده ماهشهر

در این محور 600 تن از نیروهای سپاهی و مردمی با سلاح سبک و دو قبضه خمپاره انداز به دشمن حمله کردند و او را که در فاصله دو کیلومتری شهر مستقر بود، حدود 10 کیلومتر عقب راندند.

2- جاده اهواز

در این محور نیروهای کمیته انقلاب اسلامی و سپاه پاسداران مجهز به سلاح‌های نیمه سنگین موفق شدند دشمن را عقب برانند.

3- شرق جاده ماهشهر

عملیات در این محور که به زرهی متکی بود با آتش ضدزره دشمن متوقف گردید و از 17 تانک که وارد عمل شده بودند 15 دستگاه منهدم گردید. طبق طرح قرار بود در جریان عملیات، هواپیماهای خودی مواضع دشمن را بمباران کنند، ولی فقط یک هواپیما آن هم برای مانور بر فراز منطقه عملیات به پرواز درآمد. در حالی که هواپیماهای دشمن طی یک ساعت 10 بار مواضع خودی را بمباران کردند.

با وجود موفقیت در دو محور، از آنجا که به دلیل توقف عملیات در محور سوم عمل ا‌لحاق نیروها صورت نگرفت، نیروهای دو محور نخست با به جای گذاشتن حدود 200 شهید و تعدادی مجروح در منطقه، که عمدتاً ناشی از بمباران‌های دشمن بودند، سریعاً عقب نشینی کردند. دشمن نیز مجددا به مواضع قبلی بازگشته، اجرای آتش خود را افزایش داد.

منبع: اطلس راهنما6-آبادان در جنگ- صفحات80-78

جبهه نبرد: 
شلمچه تا فاو

نبردهای مهم بر روی نقشه