مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 4 اسفند؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

ضربت ذوالفقار (خوارزم) (19 دی 1359)

چاپلینک ثابت
سطح نبرد: 
محدود
سال: 
1359
نقشه انتخابی: 
نقشه عملیات ضربت ذوالفقار
شناسنامه عملیات : 

زمان: 19/ 10/ 1359

منطقه عملیات: ارتفاعات میمک

فرماندهی: ارتش

سازمان رزم: مشترک:  ارتش (2 گردان از لشکر 81 زرهی؛ یک گردان از ستاد مشترک ) سپاه : (2 گردان افزایش یافته ؛ باضافه عشایر ایل خزل ) و ژاندارمری

(تذکر: عملیات دیگری هم با نام ضربت ذوالفقار در همین منطقه در تاریخ 12 آذر 1360 صورت گرفته است)

شرح مختصر نبرد : 

تاریخ عملیات: 19/ 10/ 1359

منطقه عملیات: ارتفاعات میمک

فرماندهی: ارتش

سازمان رزم: مشترک،ارتش (2 گردان از لشکر 81 زرهی؛ یک گردان از ستاد مشترک ) سپاه : (2 گردان افزایش یافته ؛ باضافه عشایر ایل خزل ) و ژاندارمری

بازپس گیری میمک، اولین عملیات مهم و نسبتا گسترده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مقابل عراق بود. این عملیات به فرماندهی ارتش و با شرکت دلاور مردان تیپ 1 لشکر 81 زرهی و هوانیروز ارتش، رزمندگان سپاه ایلام و بسیج عشایری، در تاریخ 1359/10/19 آغاز شد. حضور نیروهای سپاه، عشایر و وجود خلبانانی از هوانیروز همچون علی اکبر شیرودی و احمد کشوری، حماسه بزرگی خلق کرد که تا آن روز در جنگ بی سابقه بود.نیروهای عمل کننده به استعداد 8 گردان، متشکل از 4 گردان ارتش و 4 گردان سپاه، در اولین ساعات بامداد روز 19 دی ماه با اعلام کلمه رمز"یا الله: از دو محور عملیات خود را آغاز کردند.

رزمندگان اسلام در محور شمالی از تنگۀ "بینا" و در محور جنوبی "سرنی" به منظور آزادسازی ارتفاعات میمک وارد عمل شدند و پس از چند روز نبرد توانستند قله­ های اصلی آن را آزاد سازند. این پیروزی بزرگ، دشمن را به واکنشی شدید و طولانی واداشت. دولت بغداد بلافاصله پس از این شکست تشکیل جلسه داد و برای جبران موقعیت از دست رفته، با توانی بیش­تر و هجومی شدیدتر وارد عمل شد. لیکن مقاومت رزمندگان پدافند کننده، مخصوصا عملکرد تحسین­ برانگیز هوانیروز، موجب شد تلاش یک ماهه نیروهای دشمن به شکست بینجامد و نهایتاً آتش جنگ ­افزارهای آن­ها در 2 /11 /1359 فروکش کند. بدین ترتیب، آزادی ارتفاعات مهم کله قندی و قله ­های 620، 252 و 540 میمک تثبیت شد. در این عملیات همچنین 200کیلومتر مربع از سرزمین­های اشغالی آزاد شد.

منبع: اطلس راهنما-3  کتاب ایلام در جنگ صفحه 46


توضیح آن که: این منطقه جزو مناطق مورد ادعای صدام بود که قصد ضمیمه سازی آن به خاک عراق را داشت و حضور نیروهای عراقی در آن، یک حضور تاکتیکی محسوب نمی شد.

جبهه نبرد: 
صالح اباد-میمک

نبردهای مهم بر روی نقشه