مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

عاشورا 4 (1 آبان 1364)

چاپلینک ثابت
سطح نبرد: 
محدود
سال: 
1364
نقشه انتخابی: 
شناسنامه عملیات : 

زمان:1364/8/1

منطقه عملیات: دریاچه ام النعاج

سازمان عمل کننده: سپاه ( 9 بدر)

شرح مختصر نبرد : 

به دنبال عملیات قدس4 که نیمی از دریاچه ام النعاج، واقع در هورالهویزه، تصرف گردید، عملیات دیگری به منظور تصرف کامل این دریاچه، طراحی شد. این عملیات با بکارگیری مجاهدین عراقی در قالب تیپ بدر، در ساعت 2 بامداد 1 /8 /1364، با رمز مبارک “یا موسی الکاظم(ع)“ آغاز گردید و عاشورای 4  نامیده شد.

در محور شرقی عملیات، نیروهای خط شکن که با بلم به سمت اهداف خود در حرکت بودند، در سر راه خود با چند ردیف سیم خاردار - که نیروهای کمین در پشت آن مستقر بودند - رو به رو شدند، لیکن به سرعت دشمن را از جناح چپ زیر آتش قرار دادند و پس از بازشدن معبر، از میان موانع عبور کردند. نیروهای  کمین دشمن نیز بدون هیچ مقاومتی فرار کردند و به این ترتیب 15 کمین دشمن که از نیروهای فرسان الهور (نیروهای اطلا‌عاتی سپاه چهارم عراق در هور) بودند، سقوط کرد و پس از آن پیشروی به سمت پاسگاه های دشمن ادامه یافت و به تصرف آنها انجامید.

در محور غربی عملیات، با اجرای آتش مناسب و استفاده از مانور آتش و حرکت، نیروهای غواص با پرتاب نارنجک به طرف سنگرهای دشمن تهاجم خود را آغاز کردند و سپس با رسیدن نیروهای موج بعدی و استمرار تک، پاسگاه های دشمن یکی پس از دیگری سقوط کرد.

در ساعت 30:11 صبح روز اول عملیات اولین پاتک دشمن آغاز شد که با مقابله رزمندگانی که در میان نی ها کمین کرده بودند، خنثی گردید. پاتک دوم نیز که در ساعت 14 همان روز با 12 قایق و با پشتیبانی آتش توپخانه و حمایت هوایی شروع شد، با مقابله مجاهدین عراقی شکست خورد.

در روز دوم عملیات سه پاتک دیگر انجام شد که در هریک از آنها نیروهای دشمن با مقابله مجاهدین عراقی متواری شدند. در نتیجه، این عملیات با تصرف 110 کیلومترمربع از هور و سه پاسگاه دشمن به پایان رسید.

منبع: اطلس راهنما4 - کتاب دشت آزادگان در جنگ صفحه132

جبهه نبرد: 
سوسنگرد(طلائیه تا بستان)

نبردهای مهم بر روی نقشه