مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اعتراف نماینده عراق در سازمان ملل به تجاوزگری صدام و صلح طلبی ایران

چاپلینک ثابت
نوع سند: 
  • فیلم و صوت
  • مصاحبه

تاریخ تهیه

16
تیر
1384

مدت

25
36
چکیده: 

شبکه "الجزیره" در جولای سال 2003 میلادی، سلسله مصاحبه‌هایی را با صلاح عمر العلی، عضو سابق مجلس قیادة الثورة عراق انجام داده است. وی که در زمان آغاز تجاوز عراق به ایران در سمت نماینده عراق در سازمان ملل مشغول به کار بود، در بخشی از هشتمین قسمت این مصاحبه اعتراف کرده است که وزیر خارجه وقت ایران اقداماتی جدی را برای حل‌وفصل اختلاف با عراق انجام داد، ولی صدام با تأکید بر اینکه ممکن است چنین فرصتی دیگر برای عراق پیش نیاید، قصد خود را برای حمله به ایران به وی اعلام کرد. ( لینک کامل بخش هشتم مصاحبه الجزیره با عمر صلاح العلی به زبان عربی)

متن ترجمه فارسی این بخش از مصاحبه را پیش از این نشریه دوران (شماره 73) با عنوان "صدام به روایت یک عضو ارشد حزب بعث" ، در آذرماه 1390 منتشر و آقای محمد درودیان به مناسبت هفته دفاع مقدس و طرح ادعاهایی ازسوی آقای ابراهیم یزدی، وزیر خارجه اسبق ایران، مبنی بر گریزپذیردانستن جنگ! اقدام به بازنشر آن تحت عنوان "ضرورت بازبینی یک سند تاریخی- بخش دوم " کرده است.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس نیز به دلیل اهمیت این اظهارات، متن اصلی مصاحبه و فایل صوتی آن را (به نقل از سایت "الجزیره") به زبان عربی باز نشر می‌کند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده متن ترجمه فارسی به لینک‌های بالا مراجعه کنند.

همچنین صلاح عمر العلی در مصاحبه ای با روزنامه الحیات به همین موارد اشاره می کند. این مصاحبه نیز در فصلنامه نگین ایران (ویژه تابستان 91-  شماره 41) با عنوان «مصاحبه غسان شربل با صلاح عمرعلی سفیر عراق در سازمان ملل قبل از آغاز جنگ با ایران» منتشر شده است.

شخص اصلی مرتبط با این سند : 
نوع نوار: 
mp3
حجم حافظه: 
2.45 مگا بایت
فایل: 
Fatal error: require_once(): Failed opening required './sites/all/modules/backup_migrate/includes/filters.backup_restore.inc' (include_path='.;C:\php\pear') in C:\_MyWebsites\defamoghaddas\sites\all\modules\backup_migrate\includes\filters.inc on line 20