تازه‌ها

دکتر حسین اردستانی

در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی؛ میان عراق، کشورهای عربی، امریکا و کشورهای برتر اروپایی، اهدافی خاص و مشترکی جهت برانگیختن عراق برای حمله به ایران وجود داشت. برای عراق در سطح اهداف ملی، چند مسئله حائز اهمیت بود که در صدر آنها ...

58: قطع کامل تیراندازی‌ها و ایجاد آرامش نسبی در نقده/ ممنوع شدن تشکیل میتینگ با حضور افراد مسلح در نقده/ شروع درگیری ها در اطراف شهر نقده/ ترور سرلشکر قره‌نی به دست گروه فرقان/ تمایل آمریکا به گسترش روابط اقتصادی با ایران.

تهیه و تنظیم حسین عسگری

حضرت امام خمینی (ره) در دوم اردیبهشت 1358 طی فرمانی به شورای انقلاب اسلامی تاسیس  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ را اعلام کرد احکام اعضای شورای فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌در روز1358/2/4 به امضای شورای انقلاب رسید .

58: استمرار درگیری در نقده بعد از 48 ساعت/ درگیری نقده به سرتاسر شهر و روستاهای اطراف سرایت کرد/  حرکت نیروهای ارتش به‌سوی نقده و تلاش گروهک دموکرات برای جلوگیری از ورود ارتش به شهر/ بی‌توجهی دو طرف درگیر به‌‌ توافقنامه آتش‌بس و ادامه زد‌و‌خورد در نقده/ تهیه پیش‌نویس احکام اعضای شورای فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ برای تصویب در شورای انقلاب/ نگرانی محافل غربی از تاثیر انقلاب ایران بر سرنوشت حکام دیکتاتور منطقه.

58: تشدید درگیری در نقده/ شکست مذاکرات دو طرف درگیر و درخواست استاندار آذربایجان غربی مبنی بر دخالت نیروهای انتظامی‌ برای خاتمه دادن به درگیری‌ها/ هشدار وزارت کشور به دو طرف درگیر در نقده، مبنی بر دخالت ارتش در صورت ادامه درگیری‌ها تا ساعت 4 بعدازظهر دوم اردیبهشت/ سفارت آمریکا:  نظر ایرانیان درباره ایالات متحده دستخوش یک تحول منفی شده است.

58: وقوع درگیری مسلحانه در نقده و تبدیل شهربه دو منطقه کردنشین و ترک‌نشین/ لغو قرارداد ساخت شش فروند زیردریایی میان‌‌ ایران و آلمان/ 59: تجهیز پاسگاه‌های مرزی عراقی مستقر در مقابل حوزه مهران به سلاح ضد هوایی/ اوضاع غیرعادی سنندج و تعطیلی یکپارچه شهر/ انفجار بمب در تهران به وسیله مزدوران عراق / پاوه زیر خمپاره شدید ضدانقلاب/  62: شلیک 3 موشک به دزفول در ساعت اوج رفت‌وآمد مردم/ ارسال 30 فروند هواپیمای جنگی توسط اردن به عراق.

دکتر حسین اردستانی

جنگ هشت ساله عراق علیه ایران تأثیر شگرفی بر رخدادهای سیاسی ـ اجتماعی در داخل کشور و منطقه خاورمیانه داشته است، به گونه ای که تاثیر آن را بر بسیاری از وقایع سالهای اخیر می توان مشاهده نمود. اهمیت این جنگ که با فاصله اندکی از انقلاب اسلامی ایران کلید خورد و عنوان طولانی ترین جنگ قرن را به خود اختصاص داد، موجب گردید تحلیل و نظریه‌پردازی های مختلفی در خصوص علل شروع جنگ عراق علیه ایران ارائه گردد.

تهیه و تنظیم حسین عسگری

پس از شروع جنگ تحمیلی صدام علیه ایران و عزیمت نیروهای مردمی به مناطق عملیاتی ، برای پشتیبانی از این دلاور مردان احساس نیاز شد تا نهادی تأسیس شود بدین جهت ستاد کمک رسانی جبهه و جنگ  تشکیل شد و یکی از قسمت هایی که در دوران جنگ تحمیلی نقش مهمی را ایفا کرده است، ستاد پشتیبانی جنگ بود.

58: پایان تشنج در سنندج با مذاکره و توافق میان طرف‌های درگیر/ تأکید امام خمینی بر بازرسی کمیته‌ها و اصلاح آنها/ 59: انگلیس در حمایت از آمریکا، از تحویل ناو سفارشی ایران خودداری کرد/ ورود سلاح و مواد منفجره از طریق منطقه ام‌‌الرصاص عراق به خوزستان/ فعالیت عوامل عراق در مناطق عشایری خوزستان و تبلیغات در بین عشایر عرب‌زبان/ کردستان صحنه آشوب و درگیری گروه های مسلح با نیروهای دولتی/ 62:  اذعان یکی از رهبران سوسیالیست ایتالیا به حمایت تسلیحاتی از عراق/ تخلیه محموله تسلیحاتی شوروی در کویت برای ارسال به عراق/ کمک تسلیحاتی عراق به گروهک دموکرات و کومه له/ حسنی مبارک از کشورهای تامین‌کننده سلاح ایران و عراق خواست به این دو کشور سلاح ارسال نکنند!

58: با اعلام نتایج انتخابات شورای شهر سنندج، تشنج شهر را فراگرفت/ امام خمینی نسبت به خطر آمریکا هشدار داد/ 59: سوءقصد به کاردار و حسابدار سفارت ایران در بیروت/ دستگیری وسیع مخالفین حزب بعث در عراق/ حمله به کارخانه قند در اسلام آباد با خمپاره/ حمله مهاجمان مسلح  به پرسنل ارتش و آمبولانس بهداری/ درگیری در مراکز آموزش عالی/ 62: افزایش فعالیت‌های کومه له؛ شهادت 7 نفر از نیروهای نظامی/ ویران شدن ساختمان سفارت آمریکا در بیروت بر اثر انفجار بمب/ تلاش رسانه‌های غرب برای واردکردن ایران به معرکه انفجار سفارت.

صفحه‌ها

روزشمار دفاع‌مقدس03 ارديبهشت

روزشمار اسناد سازمان ملل03 ارديبهشت

آخرین نشریه:

شماره 56 نگین ایران