تازه‌ها

حسین عسگری

درابلاغیه فرمانده کل سپاه به فرمانده‌هان، ضمن تشریح برخی از نکات مهم، خطوط اساسی در تنظیم برنامه‌های آماده‌سازی و طرح‌ریزی عملیات تاکید شده  تا فرماندهان با بصیرت و تأمل کافی ضمن رعایت کامل موازین حفاظتی و استتار فعالیت‌ها، نسبت به اجرای با دقت و سرعت هرچه بیشتر اقدامات لازم را به عمل آورده و شخصاً تا آخرین رده بر حسن انجام برنامه‌ها تا حصول نتیجه قطعی و مطلوب نظارت و پیگیری نمایند.

58: سنگربندی عناصر گروهک سیاسی خلق عرب در خیابان‌های شهر خرمشهر/ آغاز درگیری مسلحانه در خرمشهر/ اعلام وضعیت فوق‌العاده در خرمشهر/ سقوط ساختمان مرکز سیاسی و کانون فرهنگی خلق عرب/ عقب‌نشینی نیروهای مهاجم در حمله به ساختمان فرمانداری و شهربانی خرمشهر/ افزایش تحرکات نظامی نیروهای عراقی در نزدیکی مرزهای مشترک با ایران همزمان با اوج‌گیری درگیری‌ها در خرمشهر.

عملیات انجام نشده کمیل، در بهار سال 1364، گرچه هیچ تاثیر مشخص و ملموسی در جغرافیای صحنه نبرد نداشت، اما در ذهن سران سیاسی و نظامی کشور، موجب شد تا گام دیگری به سمت واقع گرایی در استراتژی برداشته شود.

برنارد رایش

شروع جنگ خلیج فارس فرصتی طلایی برای اسرائیل بود که پس ‌از انقلاب ایران خود را در وضعیتی ناخوشایند حس می‌کرد و این بدان علت بود که یکی از قدرت‌های منطقه‌ای که می‌توانست به صف دشمنان این رژیم بپیوندد و برای اسرائیل خطرناک باشد درگیر جنگ شده ‌‌‌بود. جنگ به اسرائیل نه‌ تنها فرصت خنثی‌سازی این خطر بالقوه را داد، بلکه آن را به جنگ ثانویه‌ای مشغول کرد تا از جنگ بعدی با اسرائیل منحرف شود.

58: بحران در خرمشهر وارد مرحله جدیدی شد/ حمله عناصر خلق عرب به گمرک خرمشهر و به شهادت رساندن دو پاسدار انقلاب/ محاصره گمرک و نخلستان‌های اطراف شهر خرمشهر توسط نیروهای  پاسدار و ارتش به‌منظور تأمین امنیت / راهپیمایی و تظاهرات بیش از صد هزار نفر از طبقات مختلف شهر اهواز به حمایت از مدنی استاندار خوزستان/ شروع به کار مراکز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تعدادی از شهرهای کشور/ اعزام نیروهای ارتشی و پاسدار برای سرکوب اشرار و مهاجمین به روستاهای مناطق غرب کشور.

58: تحصن هواداران کانون فرهنگی خلق عرب در مخالفت با تخلیه ساختمان‌های دولتی و خلع سلاح عمومی در خرمشهر به هشتمین روز خود رسید/ احتمال افزایش تعطیلی بازار خرمشهر به مدت یک هفته/ هشدار در مورد نفوذ فکری گروه‌ها در ارتش جمهوری اسلامی/ آیت الله ربانی شیرازی: آنها که حادثه نقده را بوجود آوردند، توطئه آنها نفاق افکنی در تمام ایران است/ یک نشریه لبنانی افشا کرد: آمریکا به دنبال ایجاد کشور بلوچستان.

اسرای عراقی در خرمشهر
در عملیات آزادسازی خرمشهر

در عملیات الی بیت المقدس، که منجر به فتح خرمشهر و اسارت جمع کثیری از قوای متجاوز دشمن شد، شگفتی های بسیاری رخ داده است که از جمله نحوه ورود به شهر از شرق و غرب و محاصره دشمن در داخل شهر است. اما یکی از حوادثی که منجر به شکستن مقاومت دشمن در شهر محاصره شده و تسلیم آنان شد، در محور شرقی خرمشهر روی داده است.

58: دستور به کلیه قوای انتظامی خرمشهر برای آغاز خلع سلاح عمومی و گرفتن سلاح‌های غیرمجاز در شهر/ رئیس ستاد ارتش: تصور منطقی آن است که ارتش به طور یکپارچه در اختیار دولت باشد/ نگرانی دولت موقت از مداخله عراقی‌ها در خوزستان و فعالیت فلسطینی‌ها و لیبیایی‌ها/ تمایل اتحاد جماهیرشوروی بر تقویت روابط با ایران.

58: آغاز تحصن اعضای کانون فرهنگی- نظامی انقلابیون مسلمان خرمشهر و ستاد پاسداران انقلاب در مسجد جامع شهر تا رسیدگی به توطئه‌های تجزیه‌طلبانه/ درخواست عزالدین حسینی مبنی بر وحدت با گروه‌ها و سازمان‌های چپ (غیرمذهبی) برای رسیدن به خودمختاری کردستان/ ترور نافرجام هاشمی رفسنجانی در منزل/ تأکید حضرت امام خمینی بر حفاظت از شخصیت‌های انقلاب توسط پاسداران.

رهبر انقلاب در مراسم شب خاطره به مناسبت حماسه آزادسازی خرمشهر فرمودند؛

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از فرماندهان، رزمندگان و هنرمندان و دست‌اندرکاران برنامه‌های شب‌های خاطره‌ی دفاع مقدس، بیان خاطرات دوران هشت سال جنگ تحمیلی و استفاده از شیوه‌های هنری، ادبی و نو را برای انتقال آن‌ها به نسل جدید، کاری بسیار باارزش و مهم برشمردند.

صفحه‌ها

روزشمار دفاع‌مقدس09 خرداد

روزشمار اسناد سازمان ملل09 خرداد

آخرین نشریه:

شماره 56 نگین ایران