تازه‌ها

انا لله و انا الیه راجعون
با کمال تاسف و تاثر خبر درگذشت محقق گرانقدر، راوی و تاریخ نگار صدیق دفاع مقدس، استاد دانشگاه، دوست و همکار گرامی، دکتر حسین اردستانی، رئیس  مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس را دریافت کردیم.
پیکر آن فقید ساعت 9.30 روز چهارشنبه 9 فروردین از شهرک غرب-خیابان هرمزان شمالی-پلاک11  تشییع خواهد شد. همچنین مراسم یادبود آن مرحوم روز جمعه ساعت 15 تا 16.30 در مسجد حضرت رسول(ص)  واقع در میدان کاج برگزار می شود.

درگذشت جانسوز دکتر حسین اردستانی رئیس فقید مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، استاد دانشگاه و از پیشکسوتان برجسته و نام‌آشنای حوزه تدوین و نگارش تاریخ جنگ و 8 سال دفاع مقدس موجب حزن و اندوه فراوان گردید.

بدون تردیدنقش این برادرمومن ومجاهدومتقی درثبت وضبط وقایع مهم جنگ تحمیلی وسازماندهی وبکارگیری وهدایت راویان خطرپذیرجنگ وپژوهشگران این عرصه وهمچنین حفظ واحیاء وگویاسازی هزاران سندارزشمند وارائه تحلیل های محققانه ومستندوموثردرشناخت ابعادگوناگون دوران پرافتخار دفاع مقدس ملت بزرگ ایران نقشی بی بدیل وتاریخی است.

58: آتش‌بس در گنبدکاووس شکسته شد/ درخواست مردم گنبد از دولت برای خاتمه دادن به درگیری‌ها/ 59: دستور تجهیز کامل مخصوص خط مقدم جبهه به کلیه یگان‌های مرزی عراق/ ناکامی عوامل عراقی در نفوذ به اروندرود/ تداوم درگیری‌ها در محور اشنویه – نقده/ کشیده شدن درگیری ها به کرمانشاه/ 62: گلوله‌باران آبادان و سرپل ذهاب توسط دشمن/ افزایش همکاری رسانه‌های عراق با منافقین و دادن تریبون به آن‌ها/ کمک 230 میلیون دلاری آمریکا به عراق/ میدل ایست: هنوز 900 کیلیومتر از اراضی ایران در اشغال عراق است/ 66: آرامش در جبهه های نبرد و استمرار جنگ نفتکش ها در خلیج فارس/ یک روزنامه آمریکایی از استفاده عراق از منافقین به‌عنوان بازوی خود خبر داد/ 67: توقف عملیات بیت‌المقدس 4/ حمله منافقین با پشتیبانی آتش توپخانه‌ای و زرهی عراقی در منطقه عمومی فکه/ استمداد سازمان هلال احمر ایران از سازمان های بین المللی به منظور کمک فوری برای مداوای مجروحان بمباران شیمیایی حلبچه/ رسانه‌های کویتی از احتمال استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی در شهرهای بزرگ ایران خبر دادند.

ستاد مرکزی راهیان نور کشور عروج ناباورانه این برادر عزیز و ارجمند را به محضر یکایک برادران و خواهران ایمانی خانواده بزرگ راهیان نور به ویژه راویان عزیز دفاع مقدس و بیت شریف آن عزیز سفر کرده تسلیت عرض می‌نماید.

آنچنانکه دکتر حسین عزیز را در مدت آشنایی با وی شناختیم و از هادی عزیزمان شنیدیم او فردی کوشا ، مهربان ، ساعی و منظم بود. رفتار برادرانه و بزرگوارانه او  در طول مدت بیماری عزیزمان مرحوم دکتر هادی نخعی ستودنی و جوانمردانه بود. کیمیایی که امروزه دُرّ نایابی است‌.

خبر درگذشت آقای دکتر حسین اردستانی رئیس فقید و متعهد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس موجب تأثر و تألم فراوان گردید. بی‌تردید دکتر اردستانی از طلایه‌داران برجسته تاریخ‌نگار دفاع مقدس و از محققان، نویسندگان و راویان پرتلاش و متفکر این حوزه به شمار می‌رود.

حضور ارزشمند آن راوی صدیق در جبهه های نبرد حق علیه باطل و تلاش خالصانه و تأثیرگذار  در ثبت وقایع دفاع مقدس و بیش از دو دهه مجاهدت مستمر برای انتقال علوم و معارف دفاع مقدس که ناشی از دغدغه مندی و احساس تعهد و تکلیف ایشان بود، توشه ای است که در پیشگاه ایزد منان مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.

ناباورانه، خبر عروج پاسدار پرافتخار و راویِ پیشکسوتِ دفاع مقدس و چهره نام آشنای تاریخ جنگ، دکتر حسین اردستانی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس را دریافت کردم. تاریخ دفاع مقدس با نام حسین اردستانی، عجین است و غالب فرماندهانِ برجسته دفاع مقدس از او خاطرات فراوانی دارند.

58: وخامت اوضاع در گنبدکاووس، درگیری مسلحانه کل شهر را در برگرفت/ با توافق نمایندگان دولت و معتمدین محل، آتش‌بس در گنبد برقرار شد/ گروه های کمونیستی متهم اصلی حوادث کردستان و گنبد/ 59: احضار کاردار ایران در عراق به وزارت خارجه این کشور/ استقرار موشک‌های زمین به زمین و زمین به هوا در مقابل شهر خرمشهر توسط رژیم بعثی عراق/ انفجار مراکز اقتصادی و مجامع عمومی خوزستان توسط عناصر خلق عرب/ 62: فرار نظامیان عراقی از جبهه‌های جنگ مشکل بزرگ بعثی‌ها/ به هلاکت رسیدن 67 نفر از نیروهای ضدانقلاب مسلح در سه عملیات جداگانه/ 66: دو قرارگاه کربلا و قدس هدایت عملیات کربلای 8 را بر عهده گرفتند/ خوشحالی اعراب از حضور ناوهای آمریکایی در خلیج‌فارس/ 67: بمباران شیمیایی مواضع لشکر 33 المهدی/ اصابت 4 موشک به تهران و اصفهان و هجوم هواپیماهای عراقی به باختران و همدان/ انتقاد شدید دستگاه دیپلماسی عراق از سخنان دبیر کل سازمان در محکومیت عراق/ انتشار اسناد مربوط به استفاده عراق از سلاح های شیمیایی در نشریه آبزرور.

صفحه‌ها

روزشمار دفاع‌مقدس08 فروردين

روزشمار اسناد سازمان ملل08 فروردين

آخرین نشریه:

شماره 56 نگین ایران