مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 4 اسفند؛

 

تازه‌ها

گزیده عکس هایی از عملیات خیبر

صوت اعلام شروع عملیات خیبر

بچه‌های جهاد سازندگی تهران با زحمت زیاد توانستند آن شب، خاکریز کوچکی برای جان‌پناه رزمندگان ایجاد کنند تا لااقل از تیر تراش مستقیم در امان بمانند، اما دشمن دست‌بردار نبود، زیرا این منطقه برای او ارزش حیاتی داشت.

مصاحبه راوی مرکزاسناد دکتراردستانی با فرمانده نیروی زمینی سپاه 

از آنجا که عملیات خیبر قرار بود به عنوان نخستین عملیات "آبی، خاکی" دوران دفاع مقدس به ثبت برسد شناسایی‌ها و برنامه‌ریزی‌های زیادی برایش انجام شده بود.

عملیات خیبر یکی از بزرگ‌ترین و ابتکاری‌ترین عملیات‌های دوران جنگ هشت ساله است. این عملیات با هدف تصرف بصره، طراحی و در منطقه هورالهویزه که عراق انتظار حمله از آنجا را نداشت، انجام شد.

آر پی‌جی‌زن و تک‌تیرانداز سال‌های دهه 60 اکنون بر روی یکی از تخت‌های بیمارستان تهران نشسته و سرفه‌های خشک و سوزش ناشی از گاز خردل نفس‌های خسته‌اش را نامنظم کرده اما دیدن رشادت‌های هم‌رزم‌هایش از تلویزیون او را به دوران جنگ می‌برد...

سوم اسفندماه سالروز آغاز «عملیات خیبر» است. این عملیات در سال 1362 انجام شد و در رسانه‌های بیگانه بازتاب‌های متفاوتی داشت.

مغز متفکری که نخستین موشک را شلیک کرد روز یکم اسفند سال ۱۳۳۹ در شرق تهران، در خانواده ای دیندار و مؤمن، کودکی زاده شد که نام او را علیرضا نهادند.

30 بهمن سالروز شهادت سردار علیرضا ناهیدی است. کسی که همرزمانش وی را مایه افتخار اسلام و هم شاگردی‌هایش وی را مغز متفکر می‌دانستند.

صفحه‌ها