تازه‌ها

تهیه وتنظیم حسین عسگری

گزارش گروه پزشکی سازمان بین‌المللی صلیب سرخ بعد از عملیات خیبر: «بیشتر سربازان ایرانی که تاکنون درگذشته‌اند در معرض گاز مسموم‌کننده خردل قرارگرفته بودند ... علت مرگ قطعاً تأثیرات گاز خردل و باران زرد بوده است. اکنون ما این مسئله را بدون هیچ‌گونه تردیدی به اثبات رسانده‌ایم.»

57: تشکیل سپاه پاسداران در کشور/ سازمان مجاهدین خلق با انتشار اعلامیه‌ای خواستار انحلال ارتش شدند/ 61: آبادان همچنان زیر آتش توپخانه دشمن/ اعزام 1000 نفر نظامی از سودان و یک گروه متخصص نظامی مصری به عراق/ حمله ناموفق اعضای گروهک کومه له به مقر سپاه در اشنویه/ 65: تصرف برکه عظیم با وسعت 30 کیلومتر توسط نیروهای سپاه پاسداران/ وزیر خارجه سوئد: استفاده عراق از سلاح شیمیایی از جمله گاز خردل علیه ایرانیان، امروز دیگر معلوم و توسط متخصصین سازمان ملل امری ثابت شده است/ پرتاب گلوله‌های شیمیایی در منطقه جنوب جنب جاده شهید امانی توسط عراق.

گزارش فرماندهان سپاه به فرمانده عالی جنگ

همه شهید شدند؛ از یاران سال اول جنگ بیش از چند سردار باقی نمانده، مابقی نسل دوم و سوم فرماندهان جنگ هستند. فرمانده لشکر25 کربلا که زبانزد شجاعان و از پیشگامان خیزهای بلند در عملیات‌ها است، امروز در گوشه‌ای از سنگر به برادر محسن رضایی می ‏گفت: "آقا محسن، نمی‌شود یک مدت لشکر کربلا [استراحت و بازسازی کند] یکی دیگر بیاید؟ خدا می‌داند خسته شدیم.

57: سرلشکر قره‌نی: قصد داریم ارتش ملی-اسلامی به‌وجود آوریم/ پادگان مهاباد، سقوط کرد/ شرکت عوامل گروههای چپ  از اقصی نقاط کشور در غارت تسلیحات پادگان مهاباد/ ربودن رئیس پلیس سنندج توسط جوانان مسلح/  61: طرح عملیات کربلا11 ابلاغ شد/ موافقت عراق با پناهندگی نیروهای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به این کشور/  تغییر مواضع آمریکا نسبت به عراق با پیشروی نیروهای ایرانی/ ارسال گسترده‌ تسلیحات به رژیم عراق توسط شوروی/ 65: تک دشمن برای تصرف ارتفاع 241 در منطقه عملیاتی کربلای 6 توسط نیروهای خودی ناکام ماند/ خلبانان اسیر عراقی، دلیل حملات هوایی عراق را تحمیل صلح بر ایران اعلام کردند/ عراق ایران را به حمله هوایی به مناطق مسکونی در صورت عدم پذیرش صلح تهدید کرد/ نفت‌کش ایرانی هدف حمله هواپیماهای عراقی قرار گرفت/ سرنگونی سه فروند هواپیمای میراژ عراقی  در خلیج فارس/ عراق کارخانه دفع آفات نباتی در سامره را تبدیل به کارخانه ساخت مواد سمی شیمیایی کرد.

دلایل بکارگیری نیروی سرباز در جنگ

صرف نظر از نیروهای وظیفة با انگیزه، اساساً حضور نیروی وظیفه در جنگ نابرابر که تنها ادارة انسانی خودی، خنثی‌کننده برتری عِدِّه و عُدِّه و برتری تجهیزات و سازمانی دشمن بود، نمی‌توانست تأثیرگذار باشد. اما  سپاه معتقد بود با گزینش سرباز، می‌شود سربازان با انگیزه را به کار گرفت، ضمن آن که با آموزش, آنان را تا مرتبه کادر ثابت ارتقا داده و حتی کمبود نیروی پاسدار رسمی نیز تا حدی جبران شود.

57: کمیته انقلاب طی دو هفته آتی منحل می‌شود/ درخواست فرمانده ارتش از کارکنان نیروهای مسلح برای همکاری/ معاون نخست‌وزیر: ما استقلال کردستان را به هیچ‌وجه تأیید نمی‌کنیم/ قطع روابط ایران با اسرائیل و اخراج تمامی اتباع آن از کشور/ 61: اخاذی و سرقت اموال مردم روستاها توسط نیروهای کومه له/ خودکشی چهارنفر از عوامل گروهک منافقین در نتیجه ناکامی عملیات بمبگذاری/ قابلیت کنترل کلیه نقل و انتقالات زمینی نیروهای ایرانی تا شعاع 30 کیلومتری توسط رادارهای زمینی فرانسوی در دست عراق/ تلاش رژیم سعودی به صدمه زدن به تجارت نفتی ایران از طریق افزایش تولید و ارزان فروشی نفت.

57: انتصاب فرماندهان لایق و انقلابی در مناصب مختلف ارتش به‌منظور بازسازی و تجدید سازمان ارتش/ نگرانی مقامات آمریکایی در خصوص سلاح‌های بسیار پیشرفته موجود در ایران/ حمایت آیت الله طالقانی از جمع آوری سلاح های در دست افراد غیرمسئول/ نگرانی شدید مقام‌های بلندپایه اسرائیلی از دگرگونی‌های ایران/ 61: گلوله باران شهر آبادان/ موفقیت حمله مشترک نیروهای ارتش و ژاندارمری به مواضع دشمن/ چاه منطقه نفتی نوروز از خطر خسارت ناشی از اصابت موشک دشمن در امان ماند/ درگیری نیروهای سپاه با نیروهای مسلح قانونی در جنوب غرب سنندج/ ناکامی ترور حجت‌الاسلام واعظی طبسی توسط سازمان مجاهدین.

تحلیل وزارت خارجه ایران و بن بست مذاکرات قطعنامه 598

جمهوری اسلامی ایران طرح دبیرکل را به لحاظ انعطاف منطقی‌تری که از نظر زمان‌بندی و ترتیب بندها دارد، قابل اجرا می‌داند. اما عراق با اصرار بر اجرای متوالی سه قدم آتش‌بس، عقب‌نشینی و تبادل کل اسرا، می‌خواهد یک جا و بدون دادن امتیاز، کلیه امتیازات محوری را از طرف مقابل بگیرد.

57: انحلال گارد شاهنشاهی و گارد جاویدان/ کاهش دوره آموزش نظامی از شش ماه به چند هفته در آینده‌/ یاسر عرفات، رهبر سازمان آزادی‌بخش فلسطین وارد تهران شد/ 61: منابع غربی جزئیات فروش سلاح بین شوروی و عراق را فاش کردند/ حضور نیروهای یمنی در عراق/ ملاقات و مذاکره سرکرده گروهک دموکرات با وزرا و افسران بعثی/ نماینده ایران در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد، عراق را به نقض حقوق بشر در جنگ تحمیلی و مفقود شدن برخی از اسرا متهم کرد.

تهیه وتنظیم حسین عسگری

اسیران ایرانی در بازداشتگاه ها و زندان های مخوف عراق هدف رفتارغیر انسانی و انتقام جویی رژیم حاکم در عراق قرار داشتند.عراق با اینکه یکی از طرف های کنوانسیون سوم 1949 ژنو بود ابتدایی ترین حقوق اسیران جنگی  را رعایت نمی کرد تا آنجا که می توان گفت عراقی ها در این زمینه کلکسیونی از موارد نقض عمدۀ کنوانسیون سوم ژنو بود.

صفحه‌ها

روزشمار دفاع‌مقدس02 اسفند

روزشمار اسناد سازمان ملل02 اسفند

آخرین نشریه:

شماره 53 نگین ایران