مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مهمترین اخبار

نویسنده کتاب «نبرد امام مهدی (عج)» بابیان اینکه این کتاب، درباره وقایع سوسنگرد است گفت: با مطالعه این کتاب خواننده متوجه خواهد شد که سپاه چگونه با فعالیت در این جبهه در مسیر تحول قرار گرفت تا حدی که تلاش‌ها و فعالیت‌هایش موجب ایجاد ترس و وحشت در اردوگاه دشمن شد.

کتاب «نبرد امام مهدی (عج)» منتشر شد

عملیات نیمه گسترده عاشورا با هدف آزادسازی ارتفاعات شمالی و نیز دامنه‌های غربی میمک با طراحی و فرماندهی سپاه و مشارکت ارتش از غروب 1363/7/25 با رمز "یا اباعبدالله الحسین(ع)" آغاز شد. نبرد عاشورا علاوه بر تحقق هدف‌های دست نیافته عملیات ضربت ذوالفقار، اهداف دیگر نظیر انهدام دشمن، تحمیل پدافند در دشت حلاله به نیروهای اشغالگر و تسهیل تردد بین دو بخش شمالی و جنوبی را نیز در دستور کار داشت.

59: درگیری شدید در خونین‌شهر/ شهر موسیان و دهلران کاملاً به تصرف دشمن درآمد/ در حمله هواپیماهای ایران به پنجوین، تلفات سنگینی به قوای دشمن وارد شد/ 60: درگیری نیروهای خودی با گروه‌های مسلح غیرقانونی در شهرهای سقز، عباس‌آباد سنندج و محور سنندج ـ همدان/ 61: اجرای مرحله‌ دوم عملیات آزادسازی شهرک "ربط"/ 63: تحویل هشت فروند میراژ فرانسوی به عراق/ 65: تجاوز هوایی عراق به 8 شهرکشور/ تقویت مواضع پدافندی دشمن به‌منظور مقابله با حمله آتی ایران/ اسکله البکر هدف حمله جنگنده‌های خودی قرار گرفت/ 66: هواپیماهای عراقی عقبه یگان‌های مستقر در منطقه بانه و سردشت را بمباران کردند/ اجرای آتش توپخانه ایران روی پادگان زردمقی عراق.

کارشناس بخش یگانی گروه مطالعات نظامی مرکز خبر داد: اولین نمونه شناسنامه یگانی که مربوط به لشکر 31 عاشورا است، به اهتمام مصطفی عابدی قشلاقی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شد.

کارشناس بخش یگانی گروه مطالعات نظامی مرکز:

59: شدیدترین روزهای درگیری در خرمشهر؛  دشمن درحال پیشروی/ نیروهای عراقی به 2 کیلومتری شهر آبادان رسیدند/ 60: تپه 120 درغرب رودخانه کرخه به تصرف دشمن درآمد/ حمله گروهک دمکرات به نیروهای خودی در محور تکاب ـ صائین‌دژ و مهاباد/ 61: اجرای عملیات شهید آیت‌الله اشرفی اصفهانی در منطقه عملیاتی میمک/ 63: "جنگ آب" در جنوب شرقی شلمچه، نفوذ آب به پشت یگان‌ها در خط خودی/ 65: هواپیماهای دشمن جاده اهواز ـ خرمشهر، شهر فاو، تأسیسات صنعتی بهبهان و گچساران، سکوهای نفتی رشادت و سلمان و یک دکل دریایی ابوظبی را بمباران کردند/ 66: نیروهای عراقی به مواضع لشکر32 انصارالحسین و تیپ48 فتح در جنوب ارتفاع برده‌هوش حمله کرند.

نخستین عملیات گسترده آفندی ایران به فرماندهی فرمانده نیروی زمینی ارتش (تیمسار ظهیرنژاد) در غرب رودخانه کرخه طرح‌‌ریزی و اجرا شد. در طرح مانور عملیات پیش‌بینی شده بود که با شکستن خطوط دشمن در غرب پل نادری، در دو مرحله تک، دشمن تا مرز وادار به عقب‌نشینی می‌گردد، اما هدف‌های این عملیات تأمین نشد.

59: باوجود مقاومت سخت رزمندگان خرمشهر، کـوی طالقانی، اداره بندر، گمرک، راه‌آهـن، قسـمتی از پادگـان دژ و بخـش اعظـم جـاده کمربندی به تصرف دشمن درآمد/ شبیخون موفق نیروهای خودی در منطقه دارخوین/ هدف قرار گرفتن میگ عراقی در نبرد هوایی با جنگنده ایرانی/ 60: استفاده عراق از بمب های خوشه‌ای در حملات هوایی به شهر آبادان/ بمب گذاری منافقین در یکی از مساجد شهر اهواز/ 61: شلیک گلوله شیمیایی توسط ارتش عراق در منطقه مرزی ساوجی در شمال مریوان/ کمک 45 میلیارددلاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به عراق/ 63: حمله هوایی عراق به نفتکش ایرانی سیوند/ گسترش روابط و افزایش حمایت‌های آشکار شوروی از عراق/ 65: فرودگاه‌غیرنظامی شیراز، دو سد در حوالی اندیمشک و مسجدسلیمان و برخی از شهرهای تبریز و فاو، هدف بمباران هواپیماهای عراقی قرار گرفتند/ 66: حمله منافقین به مقر نیروهای ارتش/ حمله توپخانه‌ای موفق سپاه بر روی 4 شناور عراقی/ افزایش حمایت تسلیحاتی ابرقدرت‌ها از عراق در مقابل تشدید فشارها بر ایران.

59: تصرف یک سوم از شهرخرمشهر/ بستان بار دیگر سقوط کرد و به تصرف دشمن درآمد/ سرنگونی 6 میگ عراقی در خارک و آبادان/  60: شهر ایوان غرب در استان ایلام توسط دو فروند هواپیمای میگ عراقی بمباران شد/ حمله شبانه نیروهای گروهک دمکرات به شهر تکاب و مهاباد/ 61: تأسیسات نفتی جزیره خارک هدف اصابت دو موشک هوا به سطح عراقی قرار گرفت/ غارت و تخریب اموال عمومی و مردم روستاها در کردستان/ 62: گلوله باران توپخانه ای شهرهای آبادان و خرمشهر/ در حمله گروهک‌ها پایگاه‌های نیر، تنگی‌سر و محراب در سنندج  سقوط کردند/ 63: مقررات جدید آمریکا مبنی‌بر تحریم شدید صدور قطعات هلیکوپتر و هواپیما به ایران/ 65: بمباران مناطق مسکونی و اقتصادی هفت‌تپه 11 شهید و 65 مجروح برجای گذاشت/ هواپیماهای خودی تأسیسات جدید پالایشگاه کرکوک را به شدت بمباران کردند/ 66: تداوم تلاش یگان‌ها آمادگی عملیات در غرب ماووت/ تشدید فشارهای سیاسی تبلیغاتی آمریکا بر کشورهای دیگر برای قطع هرگونه همکاری با ایران.

خاطره از شهید حاج حسین همدانی

سردار محسن پاکیاری یکی از فرماندهان در دوران دفاع مقدس گفت: رزمندگان به خاطر معنویت مشکلات را تحمل می‌کردند، همیشه به یاد خدا بودند و مال دنیا هم برایشان ارزشی نداشت. کسی که یاد خدا برایش بزرگ شد دیگر مسائل و موارد دیگر برایش کوچک می‌شود. چقدر خوب است که نسل امروز ما این معنویت و این معرفت را پیدا کنند.

کسی که یاد خدا برایش بزرگ شد دیگر مسائل دیگر برایش کوچک می‌شود/ پرهیز از تکبر و منیت، رمز پیروزی در جبهه‌ها بود
سردار محسن پاکیاری:

صفحه‌ها