مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

آزادسازی خرمشهر و پیامدهای پس از آن(بخش دوم)

چاپلینک ثابت
شرایط ایران برای پایان دادن به جنگ پس از فتح خرمشهر

 

در بخش اول مطلب "آزادسازی خرمشهر و پیامدهای پس از آن" به پیامدهای جهانی فتح خرمشهر و مواجه شدن حامیان صدام با مشکل جدیدی تحت عنوان بقاء رژیم بعث عراق اشاره شد. در این بخش موضوع مورد بحث به شروط اصلی ایران برای پایان دادن به جنگ پس از فتح خرمشهر پرداخته می شود.

 

بخش دوم از سلسله مطالب "آزادسازی خرمشهر و پیامدهای پس از آن" به شرح زیر تقدیم می گردد:

 راهکارها و شرایط ایران برای پایان دادن به جنگ پس از فتح خرمشهر

 

پس از پایان عملیات بیت‌المقدس در سوم خرداد 1361، با اینکه عمدة سرزمین‌‌های اشغالی ایران با همت و شجاعت رزمندگان اسلام از دست متجاوزان آزاد شده بود، اما هنوز بیش از هزار کیلومتر مربع از زمین‌‌های ایران در تصرف ارتش بعثی بود؛ از جمله ارتفاعات حمرین، قلاویزان (قلعه‌آویزان) در جنوب مهران، سومار و نفت‌شهر. بنابراین چگونگی ادامة جنگ و پایان دادن به آن، از مسائل مهمی بود که باید مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گرفت.

 

در این مقطع، سه راهکار اساسی پیش روی مسئولان کشور بود:

الف) پذیرش آتش‌بس و ترک مخاصمه بدون اعلام پایان جنگ و آغاز مذاکرات سیاسی

ب) ادامة جنگ بدون ورود به خاک دشمن و تلاش برای رسیدن به اهداف مورد نظر

ج) جنگ با دشمن تا حصول نتیجه و بدون محدودیت ورود به خاک عراق

 

با فشار نظامی وارد آمده بر رژیم بعثی در عملیات بیت‌المقدس و عقب‌‌نشینی برخی واحدهای ارتش عراق از خاک ایران، صدام از اعلام آتش‌بس استقبال کرد، اما از دید مسئولان ایرانی، پذیرش آتش‌بس به مفهوم فرصت دادن به رژیم عراق به منظور دستیابی به اهداف سیاسی جنگ بود. بنابراین پس از دو جلسة شورای عالی دفاع، ایران عملاً تصمیم گرفت جنگ را تا آزاد‌سازی کامل سرزمین‌‌های خود و تا تحقق اهدافش در جنگ ادامه دهد.

 

رئیس وقت مجلس شورای اسلامی شرایط ایران برای پایان جنگ را در گفت‌وگویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی در 1361/3/5 چنین گفت:

ما از اول تجاوز نکردیم، بلکه همواره دفاع کردیم و چون جنگ بر ما تحمیل شد و حقوق ما تضییع شد، لذا ما برای کسب حقوقمان حدود آن را اعلام کردیم. یکی خروج دشمن از خاک ایران است که آنها همچنان پافشاری کردند و ماندند، ولی رزمندگان ما با توانایی کامل، قسمت زیادی از میهن اسلامی را از وجود دشمن پاک کردند. و دیگر غرامت است که باید به ما پرداخت شود. و مسئله سوم رسیدگی به جنایات حزب بعث است که به امت اسلام رواداشت که حزب بعث پس از این همه جنایت دیگر صلاحیت ماندن ندارد، ولی ما تا آن مقداری که در عرف بین‌المللی حق داریم، باید صدام را به عنوان جنایتکار جنگی دنبال کنیم. و آخرین مسئله بازگشت آوارگان عراقی به کشورشان است.(1)

 

امام خمینی نیز در پیامی به مناسبت روز میلاد حضرت امام حسین(ع) در 1361/3/6 فرمودند:

صدام خائن امروز بهتر فهمیده است که امروز از این دامی که برای او گسترده‌اند، نجات نخواهد یافت و او و حزب کافر بعث عراق، جز سرنگونی و هلاکت سرنوشتی ندارند.

 

البته امام خمینی پایان جنگ را نزدیک می‌‌دیدند و در ادامة این پیام ‌‌فرمودند:

ما بحمدالله تعالی با این ملت حاضر در جمیع صحنه‌‌ها و دولت با تمام توان و قدرت خدمتگزار به اسلام و جمهوری اسلامی و ارتش و سپاه و بسیج و دیگر فداکاران شجاع سلحشور [...] و با دل مطمئن به الطاف الهی و قدرت معنوی و سپاهیگری آنان، آخرِ جنگ را که نزدیک است، نظاره می‌‌کنیم و خدای عزوجل را بر نعمت‌‌‌های سرشار او سپاس می‌‌گزاریم.(2)

 

همچنین رئیس‌‌جمهور در خطبه‌‌های نماز جمعة 1361/3/15 بار دیگر بر شرایط جمهوری اسلامی ایران چنین تأکید ‌‌کردند:

ما هنوز هم ایستاده‌ایم که باید صدام مجازات شود و متجاوز از خاک ما بیرون رود و خسارت پرداخت شود و رانده‌شدگان عراقی نیز به وطن خود بازگردند. [...] اگر دولت جمهوری اسلامی ایران به حدود 150 میلیارد دلار خسارتی که بر این مردم وارد آمده بی‌اعتنا باشد، یقیناً وظیفه خود را انجام نداده است.(3)

 


پانوشت

1- روزنامة کیهان، 1361/3/6 ، ص18.

2- صحیفة امام، (مجموعة آثار امام خمینی)، جلد 16، تهران، مؤسسة تنظیم و نشر آثار امام خمینی، 1378، صص 264 و 269.

3- مأخذ 1، ص 18.

 

منبع

- علایی حسین، روند جنگ ایران و عراق، جلد اول، تهران، انتشارات مرز و بوم، چاپ اول 1391، صص  499-497.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
یادداشت

دیدگاه جدیدی بگذارید