مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

آشنایی با تشکیلات ستاد و اساسنامه پشتیبانی جنگ

چاپلینک ثابت
تهیه و تنظیم حسین عسگری

 

دفاع مقدس یکی از پرافتخارترین و ماندگارترین تاریخ ایران اسلامی و ملت ایران محسوب می شود، پس از شروع جنگ تحمیلی صدام علیه ایران و عزیمت نیروهای مردمی به مناطق عملیاتی، برای پشتیبانی ازاین دلاورمردان احساس نیاز شد تا نهادی تأسیس شود بدین جهت ستاد کمک رسانی جبهه و جنگ  تشکیل شد و یکی از قسمت هایی که در دوران جنگ تحمیلی نقش مهمی را ایفا کرده است، ستاد پشتیبانی جنگ بود.

 

این ستاد، در طول هشت سال دفاع مقدس، با شکل های مختلف فعالیت می کرد تا آن که در اواخر سال 1366 تصویب ساختار و وظایف آن مورد توجه شورایعالی پشتیبانی جنگ قرار گرفت و نهایتا در فروردین ماه 1367 مصوبه آن از سوی این شورا ابلاغ شد.

 

ستاد کل سپاه پاسداران در تاریخ 25 فروردین 67 باهدف آشنایی با تشکیلات "ستاد پشتیبانی جنگ" و به‌منظور هماهنگ کردن اقدامات اجرایی واحدهای گوناگون سپاه با چارچوب‌های تعیین‌شده، نسخه‌ای از اساس‌نامه‌‌ی این ستاد را که به تصویب شورای عالی پشتیبانی جنگ رسیده بود، به همه‌ی رده‌های سپاه ارسال کرد.

 

در نامه‌ای که به همین منظور تنظیم و برای نیروهای زمینی، دریایی و هوایی سپاه ارسال شده است، از فرماندهان نیروهای سه‌گانه و رده‌های گوناگون سه نیرو خواسته شده است تا برای ایجاد ارتباط با ستادهای پشتیبانی جنگ در سطح مربوطه به خود برنامه‌ریزی کرده، پیشنهادات را در موضوعات مختلف پس از بررسی از طریق بالاترین فرمانده هر رده به دفتر هماهنگی ستادهای پشتیبانی جنگ نیروها و سپس به دفتر مذکور در ستاد کل سپاه پاسداران ارسال کنند تا به شورای عالی پشتیبانی جنگ فرستاده شود.

 

در این ابلاغیه آمده است: ابلاغیه‌ها و مصوبات شورای عالی پشتیبانی جنگ حکم قانون را دارد و با توجه به مصوبه‌ی شورای عالی پشتیبانی جنگ، سپاه باید گزارش اقدامات انجام‌شده در مورد مصوبات شورای عالی را به‌طور نوبه‌ای ارسال کند. همچنین تأکید شده است این ابلاغیه به همه‌ی مناطق، نواحی، پایگاه‌ها، یگان‌ها، معاونت‌ها و دفاتر در حوزه‌ی فرماندهی و وزارت ارسال شود.

 

متن اساس‌نامه‌ی ستاد پشتیبانی جنگ

«تشکیلات پشتیبانی جنگ شامل ارکان زیر می‌باشد

الف) شورای عالی. ب)ستاد مرکزی. ج)ستاد استان. د)ستاد شهرستان. و)ستادهای مستقل "بخش".

 

اعضای شورای عالی در مرکز عبارت‌اند از:

امام‌جمعه‌ی تهران و ریاست شورای عالی دفاع [آیت‌الله خامنه‌ای]، نماینده‌ی امام در شورای عالی دفاع [آیت‌الله هاشمی رفسنجانی]، رئیس شورای عالی قضایی [آیت‌الله موسوی اردبیلی]، نخست‌وزیر [آقای سید حسین موسوی]، دبیر شورای عالی تبلیغات [آیت‌الله جنتی]، فرمانده کل سپاه پاسداران [آقای محسن رضایی]، رئیس ستاد مشترک ارتش [سرهنگ سهرابی] و  ستاد جذب و هدایت کمک‌های مردمی [آقای رحمانی]

 

ستاد مرکزی پشتیبانی جنگ در مرکز با اعضای زیر تشکیل می‌شود:

وزیر کشور، وزیر جهاد سازندگی، وزیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزیر دفاع، معاونت دفاعی نخست‌وزیر، رئیس ستاد مرکزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نماینده‌ی امام‌جمعه‌ی تهران، سرپرست ستاد تبلیغات جنگ شورای عالی دفاع، نماینده‌ی آیت‌الله منتظری در ستاد جذب و هدایت کمک‌های مردمی، رئیس کمیسیون دفاع مجلس شورای اسلامی، عضو شورای عالی قضایی به نمایندگی از طرف شورا و مدیرعامل صداوسیمای جمهوری اسلامی.

 

ستاد استان در مراکز استان‌ها با اعضای زیر تشکیل می‌گردد:

نماینده‌ی امام و امام‌جمعه‌ی مرکز استان، استاندار، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان (ناحیه)، عضو تام‌الاختیار شورای مرکزی جهاد سازندگی استان و بالاترین فرمانده ارتش در مرکز استان.

 

ستاد شهرستان در مرکز شهرستان شامل افراد زیر است:

امام‌جمعه‌ی شهرستان، فرماندار، فرمانده سپاه پایگاه، مسئول جهاد شهرستان و بالاترین فرمانده ارتش در مرکز شهرستان.

 

ستاد بخش:

ستاد بخش عنداللزوم با نظر ستاد استان در بخش‌های فعال تشکیل می‌گردد: تصویب سیاست‌ها و طرح‌ها و نظارت عالیه بر عملکرد ستاد مرکزی بر عهده‌ی شورای عالی است.

 

وظایف ستاد مرکزی پشتیبانی جنگ

ستاد مرکزی پشتیبانی جنگ وظایفی بر عهده دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

- تصویب مقررات کلی و آئین‌نامه‌ها.

- ارائه‌ی طرح‌های سراسری مهم به شورای عالی برای تصویب.

- اتخاذ تدابیر لازم به‌منظور ایفای نقش محوری فرهنگ جبهه و جنگ توسط رسانه‌های گروهی به‌خصوص صداوسیما.

- بسیج امکانات دولتی و غیردولتی و برنامه‌ریزی برای اجرای طرح‌های مصوب شورای عالی.

- تصویب طرح‌هایی جهت مشارکت فعال و همه‌جانبه‌ی امکانات سه قوه.

 

وظایف ستاد استان‌ها

ستاد استان‌ها نیز دارای وظایفی هستند که ازجمله‌ی آن‌ها:

- هماهنگی و نظارت بر فعالیت کلیه‌ی کمیته‌ها و ستادهای پشتیبانی جنگ دولتی و مردمی در سطح استان.

- شناسایی کلیه‌ی امکانات موجود استان اعم از دولتی و نیمه‌دولتی و شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی.

- فراهم نمودن امکانات آموزشی برای نیروهای داوطلب و اعزامی در تمامی زمینه‌ها اعم از رزمی، مهندسی، دفاع غیرنظامی، خدماتی، امدادی، درمانی، فرهنگی، تبلیغات و غیره.

- فراهم نمودن مقدمات و به‌کارگیری امکانات و نیروهای مردمی جهت ایجاد آمادگی‌های لازم از طریق انجام مانورها و تمرینات مورد نیاز.

- بررسی وضعیت و مشکلات رزمندگان و اتخاذ تدابیر لازم جهت رفع مشکلات آن‌ها.

- دریافت اطلاعات (به‌موقع) از وضعیت جبهه‌ها در جهت شناسایی نیازمندی‌های آن‌ها به‌منظور انجام اقدامات سریع و مؤثر در مورد تأمین این نیازمندی‌ها با استفاده از امکانات استان.

[ستاد استان‌ها] تهیه و ارائه‌ی طرح‌ها و سازمان‌دهی لازم به‌منظور مشارکت عموم اقشار و طبقات مردم در امور مربوط به پشتیبانی جنگ در جبهه و پشت جبهه به مبادی ذی‌ربط، پاره‌ای موارد دیگر را بر عهده دارد.

 

منبع:

1-سند شماره 406081 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از دفتر فرماندهی سپاه سوم قدس به کلیه یگانهای رزمی تابعه، 1367/1/25 صص1-8.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید