مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

ابراز ارادت و محبت رئیس جمهور سوریه نسبت مقام معظم رهبری

چاپلینک ثابت
مصاحبه با بشار اسد رئیس جمهور کشور سوریه

فصلنامه مطالعات سیاسی خارجی تهران، وابسته به موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی در اولین شماره منتشره نشریه، مصاحبه ای اختصاصی با دکتر بشار اسد رئیس جمهور سوریه نموده است و در این مصاحبه رئیس جمهور سوریه به تحولات منطقه بالاخص موضوع سوریه پرداخته است و در بخشی از مصاحبه، رئیس جمهور سوریه به رابطه آن کشور با مردم و دولت ایران می پردازد و دیدگاه و نظر خود را در مورد مقام معظم رهبری بیان می دارد.

 

بخش هایی از مصاحبه رئیس جمهور سوریه که در آن بشار اسد به رابطه شخصی خود با آیت الله خامنه ای (حفظه الله) اشاره نموده است و تشکر خود را از مردم و دولتمردان ایرانی ابراز می دارد به شرح زیر درج و بازنشر می شود:

 


 

سردبیر: سال‌ها است که جنابعالی و سوریه هم‌پیمان ایران هستید، مایلم سئوال کنم آیا این هم‌پیمانى از تفکر راهبردى شخص آقای بشار اسد سرچشمه می‌گیرد؟ یا آن‌که میراثى است که از سوی مرحوم حافظ اسد، رئیس‌جمهورى فقید سوریه، برای شما به ارث گذاشته شده است؟

 

بشار اسد: سئوال دقیقى است، بالاخره من در منزل فرزند ایشان بوده‌ام. تردیدی نیست انسان چیزهائی را از پدرش می‌آموزد، و حتی در دوران بزرگی تشخیص این که چه چیزی را از پدر آموخته‌ای، کار دشواری است. لزومی ندارد چیزی که فراگرفته‌اید، ایده خاصی باشد. چه بسا روش اندیشیدن را از او فراگرفته باشید. ما در منزل پدری درباره مسائل سیاسی صحبت نمی‌کردیم. من حتى براى یک بار هم از پدرم درباره مواضعش در خصوص ایران (دهه هشتاد میلادى در کنار ایران ایستاده بودیم) سئوال نکردم. در عین حال مواضع او در داخل منزل برای ما از طریق رسانه‌ها، سخنرانی‌ها و مواضع سیاسى که به عنوان رئیس‌جمهورى داشت، قابل درک بود و بیش از هر کس دیگری امکان ایجاد ارتباط میان این دو برای ما وجود داشت.

 

بنابراین اگر منظور از اثرگذارى، تأثیر در نحوه اندیشیدن و نگاه‌های راهبردی کلان باشد، بر این باورم که این امری بدیهی ‌است. البته نمی‌توانم همه ابعاد آن را به دقت ترسیم کنم ولی قدر مسلّم آن است که چنین تأثیری وجود داشته است. اما جنبه دیگر هم نیز وجود دارد که مرتبط با دیدگاه‌های راهبردى من درباره وضعیت سوریه است. نمـی‌توان درباره وضعیت سیاست در سوریه بدون توجه به تحوّلات پیرامونی سخن گفت، بویژه کشورهائى که داراى بیشترین تأثیر در سوریه هستند.

 

 

حالا در این چارچوب بخواهیم به شکل بیطرفانه صحبت کنم به نحوی که گویی بین من و ایرانی‌ها رابطه ویژه‌ای وجود نداشته باشد، سئوال می‌کنم آیا ایران بر وضعیت سوریه اثرگذار است یا خیر؟ هنگامى که درباره مسئله فلسطین، لبنان و رابطه با غرب سخن می‌گوئیم و در حالیکه سوریه از سوى غرب مورد هدف واقع شده است، آیا ایران به عنوان یک کشور می‌تواند بر تمامى این پرونده‌ها اثرگذار باشد؟ براین اساس ما در سوریه به روابط با ایران در سطح راهبردى نیازمندیم. این‌که این رابطه چگونه و تا چه سطحی باشد. اینها مربوط به جزئیات است. لیکن در مجموع می‌توان گفت ایران کشورى تأثیرگذار است؛ و بنابراین ما نیازمند رابطه با آن هستیم

 

 بحث ایران را کنار بگذاریم، چه چیزى باعث شد تا رابطه با ترکیه را در دستور کار قرار دهیم؟ (در حالی که چنین رابطه‌ای در زمان ریاست جمهورى حافظ اسد بین دو کشور وجود نداشته است) براساس همان منطق! باید ببینیم ترکیه چه تأثیری (مثبت یا منفى) در سوریه دارد؟ اگر رابطه خوبی با آن برقرار شود، سود می‌بریم و این اتفاقی که در فاصله سال‌هاى 2004-2011 رخ داد، امّا وقتی اردوغان تصمیم گرفت آن را به یک روند منفى تبدیل کند، بهاى گزافى پرداختیم. بنابراین صرف‌نظر از این که چه کسی رئیس است باید نگاه راهبردى در (برقراری مناسبات) داشته باشیم.

 

رئیس‌جمهور حافظ‌ اسد رفت. روزى فرا خواهد رسید که من هم می‌روم. باید بدانیم روابط با کشورها مبتنی بر احساسات پایه‌گذارى نمی‌شود. این مناسبات باید بر واقعیت‌ها پایه‌ریزى شود. اگر ایران کشورى تأثیرگذار است، شما به رابطه با آن نیازمندید. اگر فرض کنیم ایران خداى ناکرده یک روز مانند ترکیه نقشی منفى در سوریه ایفا کند، در این‌صورت باید با آن وارد گفتگو شویم. لیکن خوشبختانه ایران دارای نقش مثبت است. ما باید ترکیه را نیز به طرف ایفاى نقش مثبت (مشابه نقشی که ایران دارد) سوق دهیم. من مسائل را اینگونه می‌بینم.

 

سردبیر: با توجه به رویکردهای جمهوری اسلامی ایران شاهد آن هستیم که مقام معظم رهبرى (مدّظلّه) نظر و محبت ویژه‌اى نسبت به شخص جنابعالی دارند، اولاً این نظر را چگونه تفسیر می‌نمائید؟ ثانیاً : نظر شما نسبت به مقام معظم رهبرى چیست؟

 

بشار اسد: اولاً، به لحاظ شخصى ارادت و محبت بزرگى میان من و حضرت امام خامنه‌اى وجود دارد. این ارادت هیچ ارتباطى به مسائل سیاسی ندارد، بلکه ریشه در سرشت و منش شخصیتى ایشان دارد. تواضع، فروتنى و احترامى که از آن برخوردارند، باعث می‌شود که نسبت به ایشان علاقه پیدا کرده و با او روابط شخصى برقرار کنید، حتى اگر این رابطه خارج از چارچوب سیاست باشد.

 

از سوی دیگر در چارچوب معادلات سیاسى، ایشان شخصیتى وفادار هستند. ایشان وفادارى ایران نسبت به مواضع سوریه را به نمایش گذاشته‌اند. سوریه از معدود کشورهائی است که در سال‌هاى دهه هشتاد میلادى در کنار ایران ایستاده است. مردم ایران وفادارند و حضرت امام خامنه‌اى مستقیماً در موارد عدیده‌اى این وفادارى را ابراز داشته‌اند. بحران‌های جاری نیز باعث استحکام و افزایش همبستگی و این نگاه راهبردی شده است. زیرا در مشکلات، وفادارى‌ها جلوه می‌کنند.

 

 

جنبه سوم متعلق به ایشان آن است که ایشان یک شخصیت راهبردی بزرگ است. این بحران ثابت کرد که ایشان از آغاز مسائل را همان‌گونه که بود می‌دیدند، (من نیز با همان دقّت می‌دیدم) با اینکه من در داخل سوریه زندگى می‌کنم و ایشان در جایى دیگر، ایشان داده‌ها و اطلاعات خود را از ارگان‌هاى دولت به دست مى‌آورد و من اینجا در میان شهروندان زندگى می‌کنم. با این حال ایشان از هفته‌هاى آغازین بحران دقیقاً می‌دانستند که چه چیزى در حال وقوع است. اگر بخواهیم درباره ایشان صحبت کنیم (نمی‌خواهم درباره ایشان مدیحه‌سرائی کنم زیرا روحیه ستایش‌گری ندارم) باید واقعیت‌ها را بگوئیم تا در تاریخ ثبت شود، ایشان حوادث را این‌گونه به روشنی می‌دید، از نظر شخصى و از منظر راهبردى، ایشان جایگاه بزرگى در سطح تاریخ منطقه براى خود احراز کرده‌اند.

 

سردبیر: از سعه ‌صدر شما متشکرم، در صورتی که پیامى برای نخبگان و جامعه ایرانی داشته باشید از آن استقبال می‌کنیم.

 

بشار اسد: آنچه که در درجه اول براى من مهم است، مراتب درود، محبت و تشکر خود را به مردم ایران ابراز بدارم. چراکه هر تصمیم سیاسى که رهبرى یا دولت ایران، رئیس‌جمهور جناب آقای روحانى و پیش از آن، رئیس‌جمهور جناب آقای احمدى‌نژاد، در آغاز بحران اتخاذ نموده‌اند یا هر اقدامى را انجام داده‌اند، اعم از موضع‌گیرى سیاسى یا اقدام اقتصادى یا حمایت نظامى به هر نحو که باشد، برآیند توافق و اراده مردم ایران، مبنى بر حمایت از سوریه است. و این مشارکت مستقیم تمامى شهروندان ایران اعم از فقیر، متوسط و ثروتمند است که با امکانات خود به حمایت از سوریه در برابر تروریسم پرداخته‌اند. من فرصت این مصاحبه را براى ابراز سپاس و تقدیر شهروندان سورى، از این نقش‌آفرینی مردم و رهبرى ایران، مغتنم می‌شمارم.


منبع

- فصلنامه مطالعات سیاست خارجی تهران، سال اول، پاییز 1395، شماره یک، تهران.

http://tfpsq.net/?page=article&language=persian&id=3

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها
مصاحبه

دیدگاه جدیدی بگذارید