مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

ابعاد غیرنظامی جنگ در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بصورت سیستماتیک و تعریف‌شده بررسی خواهد شد

چاپلینک ثابت

حسن علایی فعال در مصاحبه با تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در خصوص گروه مطالعات غیرنظامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و ضرورت ایجاد این گروه گفت: مدیریت گروه مطالعات غیرنظامی یکی از مدیریت‌های تازه تأسیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس است که قرار است در ابعاد غیرنظامی دفاع مقدس فعالیت کند.

 

وی افزود: مردم ما جنگ و دفاع مقدس را غالبا با ابعاد نظامی می‌شناسند اما این سرفصل جدیدی که تحت عنوان مطالعات غیرنظامی مطرح‌شده، در ابتدا یک مقدار نامأنوس به ذهن می‌رسد و لازم است تبیین دقیق و متقنی صورت بگیرد تا مخاطب به‌خوبی درک کند مطالعات غیرنظامی جنگ، چه معنا و مفهومی دارد.

 

مدیریت گروه مطالعات غیرنظامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بابیان اینکه جنگ و دفاع مقدس دارای ابعاد مختلفی است، عنوان کرد: جنگ و دفاع مقدس ابعاد مختلف نظامی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی داشته، و مسئولین یک جامعه وقتی جنگی به وجود می‌آید با ابعاد نظامی آن جنگ مواجه می‌شوند و قوه قهریه است که ظهور و بروز می‌کند؛ اما جنگ رفته‌رفته ابعاد دیگری هم پیدا می‌کند که آن رفتار است که می‌تواند تعیین‌کننده باشد.

 

وی با یادآوری هشت سال دفاع مقدس و تأثیر آن در ابعاد مختلف کشور، تصریح کرد: در هشت سال دفاع مقدس نیز یک جنگ تمام‌عیار با جهالت و نادانی که رژیم بعث عراق به سرکردگی صدام داشت، به وقوع پیوست و این جنگ نیز همانند سایر جنگ‌ها ابعاد خودش را نشان داد که قسمت عمده این ابعاد مربوط به ابعاد غیرنظامی می‌شود. در ابعاد نظامی قاعدتا دستاوردهای نظامی جنگ، یا احیانا خسارت‌ها و آسیب‌هایی که دیده‌شده، آفندها، پدافندها، یگان‌هایی که در جنگ حضور داشتند چه از یگان‌های طرف متخاصم و چه یگان‌هایی که مدافع بودند، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد اما ابعاد غیرنظامی که به اعتقاد ما می‌تواند مهم‌تر باشد، بعد مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گیرد.

 

علایی فعال ادامه داد: هشت سال دفاع مقدس ما هم مشحون از این اتفاقات است، یعنی گذشته از اقدامات نظامی که چه دشمن انجام داده و چه رزمنده‌های ما برای دفاع انجام دادند، اتفاقات خیلی جالب، تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز در ابعاد غیرنظامی حاصل شده است، این ابعاد غیرنظامی هم‌زمان جنگ دنبال می‌شد و هم بعد از جنگ.

 

وی با تاکید بر اینکه دستاوردهای غیرنظامی دفاع مقدس به‌مراتب از دستاوردهای نظامی آن بالاتر بوده است، گفت: دفاع مقدس برای ما دستاوردهای زیادی داشت و می‌توان اذعان کرد که دستاوردهای غیرنظامی دفاع مقدس به‌مراتب از دستاوردهای نظامی آن بالاتر بوده و امام خمینی برکات زیادی را برای این جنگ احصا می‌کنند که غالبا در ابعاد غیرنظامی است.

 

مدیریت گروه مطالعات غیرنظامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بابیان اینکه در مرکز بنا داریم خیلی سیستماتیک و تعریف‌شده ابعاد غیرنظامی جنگ را موردمطالعه قرار دهیم، اظهار داشت: در این بعد از کار محورهای عمده‌ای را احصا کرده‌ایم ازجمله امام خمینی (ره) و دفاع مقدس؛ رهبری و دفاع مقدس؛ مردم و دفاع مقدس؛ نیروهای مسلح و دفاع مقدس؛ روحانیت و دفاع مقدس؛ فرهنگ و هنر و دفاع مقدس؛ رسانه و دفاع مقدس؛ عملیات روانی و دفاع مقدس؛ تبلیغات و دفاع مقدس تا بتوانیم از دستاوردهای دفاع مقدس در ابعاد غیرنظامی بعد از پایان جنگ به نحو مطلوب و احسن استفاده کنیم. برای تحقق این محورها برنامه‌های متعددی را برای سال‌های آتی به‌ویژه برای سال 97 در نظر گرفته‌ایم.

 

وی در خاتمه با اشاره به برخی از عناوینی گروه مطالعات غیرنظامی که به‌زودی منتشر خواهند شد، اشاره و عنوان کرد: از کارهایی که در سال 96 همکاران ما پیگیری می‌کردند، چند کار است که تقریبا تا دو ماه دیگر منتشر می‌شود، کتاب «روزهای پر التهاب»، نوشته سردار کرمی راد، در این کتاب خاطرات سردار کرمی راد در رابطه با انقلاب و دفاع مقدس مطرح‌شده است. همچنین ترجمه کتاب «جنگ؛ بازیابی ثبات» نوشته محمد درودیان به زبان عربی و کتاب «نقش شهدای محراب در دفاع مقدس» و چند عنوان دیگر در دست چاپ هستند و به نمایشگاه بین‌المللی کتاب در سال 97 خواهند رسید.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار- مرکز
مصاحبه

دیدگاه جدیدی بگذارید