مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اجرای عملیات ظفر1 در عمق خاک عراق

چاپلینک ثابت
حسین عسگری موفق

عملیات ظفر1 درعمق 200 کیلومتری خاک عراق به منظور انهدام مراکز نظامی دشمن در استان دهوک و استان سلیمانیه  در جوار مرز عراق با ترکیه آغاز شد. در این عملیات که توسط واحدهای قرارگاه رمضان با همکاری نیروهای "حزب دمکرات کردستان عراق" در دو مرحله در روز 23 و27 شهریور1366 در منطقه ای به وسعت 30 کیلومتر مربع در اطراف شهر "کانی ماسی" در استان "دهوک" اجرا گردید و شهرکانی ماسی  به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.

 

 

 

اولین مرحله این عملیات  که در مورخه 23 شهریور انجام شد، بخشداری کانی‌ماسی* و پایگاه‌های حفاظتی جاده کانی‌ماسی به "باطوفه" و "زاخو" مورد حمله قرارگرفت و مرکز گردان شهرـ تابع لشکر 38 ـ و سه مرکز گردان نیروهای محلی سقوط کردند. نیروهای عمل‌کننده پس از تصرف مراکز مهم شهر، حدود 30 کیلومتر مربع از منطقه را پاک‌سازی کردند.(1) رادیو حزب دمکرات کردستان اعلام کرد که در این عملیات، فرمانده گردان شهر "کانی‌ماسی" به‌نام سرگرد"سبیه ابوش" و دو فرمانده گردان "خفیفه" به‌ نام‌های "صادق عمر" و "محمد نظیف" به اسارت درآمدند. در این عملیات همچنین چند خودرو نظامی دشمن منهدم شد و مقادیری ادوات جنگی و چند دستگاه خودرو به غنیمت مبارزان کرد درآمد.(2)در پی این حمله، یازده تن از سربازان عراقی که مسئول حفاظت از ارتفاعات "طانی کیل" بودند، با ترک مواضع خود، از روستای "لوزوملو" وارد خاک ترکیه شدند و خود را به پاسگاه امنیتی منطقه تسلیم کردند.(3)

 

دومین مرحله عملیات ظفر با شرکت نیروهای تحت امر قرارگاه رمضان و نیروهای حزب دمکرات کردستان عراق (بارزانی‌ها) و تیپ 75 ظفر سپاه در مورخه 27 شهریورآغاز شد و در پاسخ به گلوله‌باران مناطق مسکونی کردستان عراق، یک مرکز گردان نظامی، مراکز سه گردان محلی جاش و چند پایگاه دشمن را در نزدیکی مرز ترکیه، مورد حمله قرار دادند. در این مرحله از عملیات، نیروهای عمل‌کننده به پیش‌روی خود در جاده "باطوفه" به "زاخو" ادامه دادند و با استفاده از سلا‌ح‌های به غنیمت گرفته‌شده از دشمن، به مقر"تیپ بیگاوه" از لشکر 38 ارتش عراق حمله کردند و آن‌را به محاصره خود در آوردند که با آتش سنگین آن‌ها، ساختمان‌ها و مراکز مهم این تیپ منهدم شد.

 

 در پی این حمله، ارتش عراق با تقویت و سازماند‌هی دوباره نیروهای مخصوص و جاش‌ها (نیروهای محلی) و با پشتیبانی تعداد بسیاری تانک و نفربر، برای خارج کردن تیپ بیگاوه از محاصره، از دو محور دست به حمله زد که با مقاومت پیش‌مرگان روبه‌رو شد. در این حمله دو فروند هلی‌کوپتر از نوع "پیلاتوس" و "فلاکو" هدف آتش نیروهای مبارز قرار گرفتند و سرنگون شدند.(4) 

 

حزب دمکرات اعلام کرد که در عملیات تصرف کانی‌ماسی که هزار نفر از چریک‌های این حزب شرکت داشتند، 260 کیلومتر مربع از خاک عراق در نزدیکی مرز ترکیه آزاد شد و علاوه‌بر کشته و زخمی شدن 200 سرباز عراقی، 600 تن از آنان نیز در چند روز درگیری به اسارت درآمدند.(5) 

 

از سوی دیگر، قرارگاه حمزه سیدالشهدا اعلام کرد: نیروهای مبارز کرد عراقی موفق شدند در یک تعقیب وگریز، سرگرد خلبان "جمال مسعود سلمان" را که عامل بمباران شیمیایی سردشت بود، به قتل برسانند.(6) 

 

در پی اجرای مرحله دوم عملیات ظفر، رژیم عراق پس از گذشت سه روز از تصرف کانی‌ماسی به‌طور تلویحی حملات در شمال عراق را تأیید کرد. خبرگزاری عراق به نقل از سخن‌گوی نظامی این کشور گزارش داد: رژیم ایران از وقوع نبرد در "کوت"، "سیدصادق" و "کانی‌ماسی" سخن گفته لیکن مردم و نمایندگان وسایل خبری می‌دانند که امنیت در این مناطق کاملاً برقرار است و نفوذ یک تروریست به این مناطق ـ که مانند تمامی کشورها که با همسایگان خود مناقشات مرزی دارند، رخ می‌دهد ـ به امنیت آن لطمه‌ای وارد نخواهد ساخت. آیا این مسئله به معنای وقوع نبردهای شدید است؟(7) 

 

روزنامه "ایندیپندنت" چاپ لندن، در گزارشی از مبارزات مردم مسلمان عراق، با اشاره به حملات اخیر اعلام کرد که عراق برای رویارویی با این تهدیدها، بخشی از نیروهای مخصوص خود را از جبهه مرکزی به منطقه درگیری در شمال عراق منتقل کرده است. این روزنامه به نقل از چریک‌های مبارز کرد افزود: «عراق برای انتقال این نیروها، از فرودگاهی در خاک ترکیه در نزدیکی مرز عراق استفاده کرده است.» ایندیپندنت سپس در تحلیلی از عملیات نیروهای مبارز کرد عراقی در تصرف کانی‌ماسی نوشت: موقعیت کنونی کردها برای اولین‌بار پس از چندین سال به آنان امکان خواهد داد که جاده بین‌المللی ترکیه و عراق و خط لوله صدور نفت عراق به دریای مدیترانه را به خطر اندازند. همچنین در صورت حفظ مواضع به‌دست آمده، چریک‌های کرد برای حمله به حوزه‌های نفتی کرکوک در موقعیت بهتری قرار خواهند داشت.(8) 

 

دراین عملیات نیروهای عمل کننده موفق شدند تعدا زیادی از پایگاه های ارتش عراق و مزدوران گردان های خفیفه را منهدم نمایند و حدود 100 نفر را کشته و زخمی نموده و 500 نفر را نیزاسیر کنند.همچنین در این عملیات ده ها دستگاه تانک و نفربر، تعدادی خودرو، چندین انبار مهمات عراق منهدم گردید و مقداری سلاح و تجهیزات مربوطه هم به غنیمت نیروهای عمل کننده درآمد و 60 پایگاه حفاظتی در اطراف کانی ماسی منهدم شد.(9) در پی این عملیات، عراق چند روستای کردنشین را در منطقه درگیری بمباران کرد که بر اثر آن، بسیاری از اهالی منطقه مصدوم شدند.(10) 

 

------------------------------------------------------------------------

*کانی‌ماسی در زبان کردی به معنای "چشمه ماهی" است.

 

منبع:

1ـ سند شماره 078196 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: روابط عمومی فرماندهی قرارگاه رمضان، 1366/6/27.

2ـ سند شماره 060468 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: برنامه روزانه رادیو صدای کردستا ن عراق، وابسته به حزب دمکرات، 1366/6/28.

3ـ روزنامه رسالت، 1366/6/26.، ص3، خبرگزاری جمهوری اسلامی، به نقل از روزنامه ملیت.

4ـ سند شماره 029222 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از فرمانده سپاه 15 رمضان ـ معاونت اطلاعات به فرمانده نیروی زمینی سپاه ـ معاونت اطلاعات، 1366/6/29.؛ و ـ سند شماره 102778 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: روابط عمومی قرارگاه رمضان، 1366/6/28.؛ و ـ سند شماره 060468 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: رادیو صدای کردستان عراق وابسته به حزب دمکرات (کردی)، 1366/6/28.

5ـ روزنامه اطلاعات، 1366/6/28، ص14.

6ـ سند شماره 078266 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا، به فرمانده نیروی زمینی سپاه، 1366/6/31.

7ـ خبرگزاری جمهوری اسلامی، "گزارش‌های ویژه"، نشریه شماره 183، 28/6/1366، صص13ـ12، بغداد ـ خبرگزاری عراق، 1366/6/27.

8ـ مأخذ 5.

9-اطلس راهنما 12- آذربایجان غربی در جنگ با ضد انقلاب و دفاع مقدس ، مرکز اسناد وتحقیقات دفاع مقدس،صفحه 205

10ـ روزنامه رسالت، 1366/6/28، ص2، خبرگزاری جمهوری اسلامی.

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید