مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 خرداد؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

«احمد متوسلیان هستم» به زودی چاپ می‌شود/ ارائه مدارک مستند در کتاب

چاپلینک ثابت

محمدجواد شادانلو، نویسنده دفاع مقدس از گردآوری و تدوین سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های حاج احمد متوسلیان از فرماندهان ارشد دوران دفاع مقدس خبر داد و اظهار داشت: کتاب «احمد متوسلیان هستم»، مجموعه مصاحبه‌ها و سخنرانی‌‎های حاج احمد متوسلیان فرمانده تیپ 27 محمد رسول الله(ص) است که در قالب یک کتاب جمع‌آوری شده است.

 

وی گفت: کتاب با دفاعیات ایشان در دادگاه سال 1357 پس از دستگیری در لرستان آغاز می‌شود و سپس با سخنرانی سال 1359 مسجد جامع شهر پاوه که بخشی از آن در فیلم ایستاده در غبار مورد استفاده قرار گرفته بود، ادامه پیدا می‌کند. و با چند مصاحبه ایشان با دفتر سیاسی سپاه پس از عملیات‌های فتح‌المبین و بیت‌المقدس و مصاحبه‌ای در کردستان ادامه پیدا می‌کند.

 

این نویسنده دفاع مقدس عنوان کرد: تلاش شده است این کتاب با درجه حساسیت بالا مستند باقی بماند. بارها نوارها و فایل‌های صوتی مورد استفاده گوش داده شده تا به اصل گفتار وفادار بمانیم. تغییرات ویرایشی اندکی در کتاب اعمال شده است که به بهتر خوانده شدن و روان‌خوانی کمک می‌کند چون مطالب ارائه شده به صورت محاوره‌ای، مکتوب شده است.

 

نویسنده کتاب «احمد متوسلیان هستم» ادامه داد: برای گویاسازی و فهم درست مطالب در پانویس‌ها و متن کتاب تلاش شد توضیحات تکمیلی ارائه شود تا مخاطب بتواند فضای جغرافیایی و تاریخی سخنرانی و یا مصاحبه را درک کند. گفت‌وگو با فرد مصاحبه کننده با حاج احمد متوسلیان درباره حال و هوای مصاحبه‌ها یکی دیگر از اقداماتی بود که در این کار صورت گرفت و در مقدمه فصل‌ها قید شده است.
 


شادانلو درباره سیر موضوعی این کتاب بیان کرد: کتاب بر اساس یک دسته بندی تاریخی است که همراه با حضور ایشان در منطقه و سمت‌های مختلف پیش می‌رود. فصل اول درباره دفاعیات در دادگاه، حضور در شهرهای پاوه، مریوان، مصاحبه با دفتر سیاسی سپاه و همچنین عملیات‌های فتح‌المبین، بیت‌المقدس و فتح خرمشهر و حضور در لبنان به همراه قوای محمدرسول‌الله(ص) سیری است که در کتاب طی می‌شود.

 

وی اظهار داشت: انرژی زیادی گذاشته شده تا تمام منابع موجود در این کتاب آورده شود اما همچنان منابع مختلفی وجود دارد که ما تاکنون به آن‌ها دسترسی پیدا نکرده‌ایم که امیدواریم در ویرایش‌های بعدی کتاب بتوانیم از آن‌ها بهره ببریم.

 

شادانلو گفت: کتاب «احمد متوسلیان هستم» در 423 صفحه تدوین شده است که تا پیش از سالگرد ربایش ایشان در 14 تیرماه 1361 توسط انتشارات نارگل به چاپ خواهد رسید. بخش اعظمی از مطالب کتاب، صحبت‌های منتشر نشده ایشان بوده و بخش‌های دیگری پیش از این در کتاب‌های «همپای صاعقه» و «آذرخش مهاجر» و یا نشریات پیام انقلاب، امید انقلاب و روزنامه اطلاعات آورده شده که ما در این کتاب تلاش کرده‌ایم به طور تفصیلی به آن بپردازیم.

 

نویسنده کتاب «احمد متوسلیان هستم» همچنین از ارائه اسناد مرتبط با سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های ارائه شده خبر داد و بیان کرد: ایده‌ای که در این کتاب به کارگرفته شده این بود که اسناد در کنار متن کتاب قرار داده شود. بخش‌هایی از مصاحبه‌های مکتوب به همراه عکس از شخص احمد متوسلیان و شخصیت‌هایی که از آن‌ها سخن به میان آمده است درج شده است.

 

 

منبع: دفاع پرس

دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها
اخبار- فرماندهان دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید