مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 28 بهمن؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

ارزش‌های دفاع مقدس؛ معیار داوری انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس

چاپلینک ثابت

محمد قاسم فروغی جهرمی با اشاره به آغاز فرآیند داوری این دوره از این رویداد ادبی افزود: در مورد داوری‌ها به یقین حساسیت‌ها، دغدغه‌ها و مبانی اصولی دفاع مقدس در نظر گرفته خواهد شد بنابراین تلاش می‌کنیم ضمن بهره‌مندی از روش جاری در داوری کتاب‌ها رویکردهای تازه جشنواره نیز در آن‌ها اعمال شود.

 

وی ادامه داد: تجربه‌های گران‌قیمتی در این زمینه در دبیرخانه جشنواره موجود است ولی آینده را باید آن‌طور که ضرورت دارد و لازم است بنا کرد، هدف ما حفظ اصول و مبانی و در کنار آن به روز کردن ساز و کارهاست تا در نهایت رویکردی آینده‌نگر در جایزه شکل بگیرد.

 

فروغی جهرمی افزود: مخاطبان امروز ما دیگر همان مخاطبان قدیمی نیستند، تنوع و گستره کار آن‌ها، زبان و گفتمانشان و نوع نگاهشان تغییر پیدا کرده است و توجه نکردن به این مسأله و تن‌ها تقلید از گذشتگان برای ما سودی نخواهد داشت.

 

دبیر هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس گفت: در بحث داوری‌ها باید دوستان را طوری در کنار یکدیگر قرار دهیم که از اعمال یک نگاه خاص جلوگیری شود به ویژه اینکه کارهای امروز از نظر زبان دارای تنوع ویژه‌ای هستند و سوژه‌های بکری دارند.

 

فروغی افزود: ما به هیچ وجه اصول و مبانی ارزشی و آرمان‌های دفاع مقدس را نادیده نمی‌گیریم و در این دوره اصرار داریم تا شاخص‌های ویژه‌ای به عنوان مسائل ارزشی و آرمانی دفاع مقدس در برگه‌های داوری گنجانده شود به شکلی که این معیار شاخص‌ترین مؤلفه داوری باشد.

 

وی ادامه داد: آثار برگزیده ما باید شاخص‌های فرهنگ دفاع مقدس را داشته باشد نه اینکه تن‌ها به واقعه‌ای به اسم جنگ پرداخته باشد. این آثار اگرچه در جای خود اعتبار ویژه‌ای دارند ولی با توجه به هویت این رویداد فرهنگی باید در کنار این مسئله راوی حقیقی فرهنگ دفاع مقدس باشند.

 

فروغی جهرمی گفت: در این دوره تمامی استان‌های کشور در انتخاب آثار حضور خواهند داشت و این اتفاق برای نخستین بار صورت می‌پذیرد. ما بهترین آثار استان‌ها و نیز بهترین آثار ملی را در ۱۰ موضوع شناسایی و معرفی می‌کنیم. انتخاب بهترین اثر، بهترین نوقلم، بهترین کتابخانه تخصصی، بهترین کتابدار، بهترین خبرنگار، بهترین مرکز نشر و... در همین راستا تدارک دیده شده است.

 

وی افزود: در رویکرد جاری هر استان قادر خواهد شد تا ظرفیت‌های خود را در موضوع فرهنگ دفاع مقدس شناخته و در یک بازنگری علمی و دقیق، برای آینده خود برنامه‌ریزی کند و این فعالیت منجر می‌شود که هر استان بتواند برترین آثار خود را با برترین آثار ملی مقایسه کند و بر اساس تفاوت‌ها و فاصله‌هایش مبنایی برای برنامه‌ریزی آینده خود کسب کند.

 

فروغی جهرمی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی در ۱۰ موضوع داوری حداقل بیش از ۱۰۰ نفر در هر استان امکان اظهار نظر دارند که منجر به گردآوری حداقل ۳ هزار نظر کارشناسی از سراسر کشور خواهد شد.

 

وی افزود: امسال برای نخستین بار آثار نوقلمان یعنی نویسندگانی که نخستین اثر خود در زمینه دفاع مقدس را تألیف کرده‌اند را بررسی و برترین‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 

وی همچنین درباره تازه‌ترین بخش افزوده شده به جایزه امسال گفت: قرار است تا در فراخوانی از مخاطبان عام کتاب دفاع مقدس خواسته شود بهترین کتابی که در این زمینه در سال‌های ۹۳ و ۹۴ و نیز از ابتدای جنگ تحمیلی تاکنون خوانده‌اند را معرفی کنند و با تجمیع آرا مخاطبانمان در نهایت آثاری انتخاب و در مراسم اختتامیه تجلیل خواهند شد.

 

یادآور می‌شویم، مراسم اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس نیمه دوم سال جاری برگزار می شود، شعار این دوره جایزه، پاسداشت ثروت ملی (ارزش ها و آرمان های دفاع مقدس) است.

 

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

 

دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید