مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

ارزش و اهمیت کار مردم در نهم دی، کمتر از فتح خرمشهر نبوده است

چاپلینک ثابت
رئیس ستاد بزرگداشت یوم‌الله 9 دی؛

سردار علی‌محمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مراسمی که در این مرکز به مناسبت یوم‌الله 9 دی برگزارشده بود، از نهم دی در سال 88 به‌عنوان یک تجربه موفق انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: حرکتی که در نهم دی انجام شد، یک الگوی موفق برای مواجهه با چالش‌ها است و یک حادثه درس‌آموز تاریخی با عبرت‌های بسیار فراوان است.


وی فتنه را یک تجربه تلخ نامید و در خصوص چرایی ایجاد آن تأکید کرد: قطعا فتنه به خاطر رقابت‌های انتخاباتی و چالش بین چند جناح سیاسی نبود و این‌ها هرگز نمی‌تواند آن حادثه را توصیف کند.


رئیس ستاد بزرگداشت یوم‌الله 9 دی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فتنه 88 را یک جنگ سیاسی امنیتی و براندازی نرم و کپی‌برداری از انقلاب‌های رنگین معرفی کردند، اظهار داشت: وقتی صحبت از ولایت و ولایت مداری می‌کنیم یعنی باید به اندیشه و نوع نگاهی که رهبرمان در تحلیل حوادث دارند نیز دقت کنیم.


وی با اشاره به اینکه الگویی که در فتنه 88 غربی به دنبال آن بودند همانند انقلاب‌های رنگین در سایر کشورهای دنیا بود، تصریح کرد: آن‌ها قبل از انقلاب موج رسانه‌ای ایجاد می‌کنند که انتخابات پیش رو مهندسی‌شده است و نتیجه آن مشخص است. سپس همه رسانه‌ها و سازمان رأی کاندیدا در یک جبهه متحد واحد قرار می‌گیرند و نهایت این  خواسته را باورپذیر  و تحریک و تهییج می‌کنند و یک جمعیت قابل‌توجهی را آماده می‌کنند تا روز بعد از انقلاب با استفاده از آن‌ها بتوانند اردوکشی خیابانی کنند.


سردار نائینی بابیان اینکه در رصد تحرکات جریان معترض، یک هدف ظاهری و یک هدف اصلی وجود داشت، عنوان کرد: هدف ظاهری و آشکار، ابطال نتیجه انتخابات بود. یعنی جمعیتی که در 25 خرداد در تهران به بیرون آمد، برای مقابله با نظام نیامده بود بلکه آن جمعیت احساس کرده بود که رأیش به‌حساب نیامده است و این یک چالش بسیار جدی بود.


وی افزود: بااینکه ابطال نتیجه انتخابات هدف اعتراضات معرفی شد اما یک هدف کاملا فرعی بود چون می‌دانستند با این هدف به جایی نمی‌رسند و اصلا امکان چنین چیزی وجود ندارد که کسی بتواند 10 میلیون رأی را جابه‌جا کند.


رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در خصوص هدف اصلی در فتنه 88 گفت: هدف اصلی، فقط موضوع رهبری نظام بود یعنی اصل نظام تا ابطال انتخابات. چون می‌دانستند رهبری فصل الخطاب است و جایگاه بسیج کنندگی نیروهای انقلاب را دارد و از قبل از انتخابات، توسط این گروه چالش و مانع اصلی تلقی می‌شده است.

 

حقیقت فتنه یک جنگ بسیار پیچیده و خطرناک به نام جنگ نرم بود


وی تأکید کرد: حقیقت فتنه یک جنگ بسیار پیچیده و خطرناک به نام جنگ نرم بود که هدف اصلی آن فروپاشی از درون با استفاده از فرصت انتخابات بود. جریانات در داخل با جریان بیرونی، پیوند خورده بودند و اردوگاه جریان معارض انقلاب، یکپارچه به میدان آمدند.


سردار نائینی با اشاره به طمع دشمنان خارجی برای اقدام نظامی به کشور در شرایط فتنه را از دیگر برنامه‌های دشمنان مطرح کرد و توضیح داد: دشمنان خارجی به طمع افتادند و برخی از یگان‌هایی که در عراق داشتند به مرزهای غربی ما منتقل کردند تا هم‌زمان اگر شورش خیابانی، زمینه فروپاشی داخلی را فراهم کرد به اقدام نظامی هم برسانند؛ و در این شرایط هیچ محکومیتی از جریان داخل نمی‌بینید و بعضی‌ها این مسئله را ظرفیت همراه با خود تعریف می‌کردند. 


وی به نقش بصیرت و تقوا در معیار تصمیم گیری‌ها اشاره کرد و گفت: در آن برهه شاهد موضع‌گیری‌های خیلی از مسئولین بودیم که ناشی از بی‌بصیرتی یا بی‌تقوایی بود. متاسفانه بعضی افراد علم و بصیرت داشتند اما حاضر نبودند هزینه بکنند چون ایمان نداشتند.


مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران به عاشورای 88 و هتاکی فتنه گران به مقام سالار شهیدان اشاره کرد و یادآور شد: متأسفانه سران فتنه بعدازاین واقعه، این هتاکان را مردمی خداجو معرفی کردند. در مقابل این کار، بیانیه‌ای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بیانه‌ای صادر کرد مبنی بر اینکه مردم در ساعت 15 روز نهم دی، پاسخ این هتاکان را خواهند داد.


وی ادامه داد: روز نهم دی، شاهد جمعیتی بودیم که عاشورایی آمده بودند و تمام خیابان مملو از جمعیت بود تا از انقلاب در برابر فتنه گران دفاع کنند.


سردار نائینی با تاکید بر اینکه قطعا ارزش و اهمیت کار مردم در نهم دی، کمتر از فتح خرمشهر نبوده است، تصریح کرد: فتح خرمشهر مقابله با یک دشمن خارجی برای آزادسازی سرزمینی است که دشمن اشغال کرده ولی در نهم دی و مقابله با فتنه گران، باورهای مردم اشغال‌شده است و به تعبیر مقام معظم رهبری ارزش مضاعف داشت چون در فضای جنگ نرم، حرکت انجام شد.


وی با هشدار به اینکه دشمن در جنگ نرم به دنبال این است تا افتخارات گذشته 40 ساله که ترکیبی از عزت و اقتدار و پیشرفت و استقلال سیاسی است با دو مفهوم بی‌اعتمادی و ناامیدی جابه‌جا کند، متذکر شد: این جنگ بسیار پیچیده و خطرناک با بهره‌گیری از تجربه‌های قبلی است.


رئیس ستاد بزرگداشت یوم‌الله 9 دی با اشاره به اینکه در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، دشمن دو هدف را توأمان پیگیری می‌کند، عنوان کرد: دشمن به دنبال تحقق اهداف خود در چهلمین سالگرد انقلاب است و اگر در این زمان نتوانست برای سال 98 برنامه‌ریزی کرده است.

 

سیاه نمایی و برجسته کردن مشکلات کشور؛ برنامه دشمنان نظام


وی در خصوص اهداف دشمنان گفت: در هدف اول، دشمن درصدد است دستاوردهای اصلی و ارزشمند انقلاب اسلامی را در استقلال و عزت و عدالت دیده نشود و کتمان شود و حتی برای مقایسه با رژیم گذشته و تطهیر دوران پهلوی تلاش شود. متأسفانه آن‌ها به حدی برای انقلاب و دفاع مقدس می‌نویسند تا داده‌های ما را به مردم بی‌اعتبار کنند.


سردار نائینی ادامه داد: هدف دوم، سیاه نمایی و برجسته کردن مشکلات کشور است. دشمن برای پیاده کردن از ابزار جنگ اقتصادی و جنگ روانی استفاده خواهد کرد. آن‌ها تصور می‌کنند در چنین وضعیتی یا جمهوری اسلامی فرومی‌ریزد یا با یک چالش جدی سیاسی امنیتی مواجه می‌شود و مجبور می‌شود برای بقای خودش تسلیم شود و به‌پای میز مذاکره می‌نشیند.


 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید