مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مهمترین اخبار

«...وهان‌ ای فرزندان قرآن کریم و نیروهای ارتشی، سپاهی، بسیجی، ژاندارمری، شهربانی و کمیته‌ها و عشایر و نیروهای مردمی داوطلب و ملت عزیز! هوشیار باشید که پیروزی هر چند عظیم و حیرت انگیز است، شما را از یاد خداوند که نصر و فتح در دست اوست غافل نکند و غرور فتح شما را به خود جلب نکند...»

تدبیرهای فرماندهان جنگ و ایمان رزمندگان سبب شد تا به یاری خداوند باوجود تمام سختی‌ها خرمشهر از اشغال دشمن آزاد شود.آزادسازی خرمشهر از اشغال نیرو‌های عراقی یکی از آوردگاه‌های بزرگی بود که مردم ایران عظمت بخشید و سبب شد تا ایرانیان در اوج افتخار ایستاده و به قدرت همبستگی و ولایت مداری ایمان بیشتری پیدا کنند.

 

 

رزمندگان استان فارس با حضور مؤثر خود، جزو اولین رزمنده‌هایی بودند که وارد خرمشهر شدند و عملیات آزادسازی این شهر را به سرانجام رساندند. استان فارس با داشتن ۲۰۰ هزار رزمنده، جانباز، ایثارگر و شهید، نقش مؤثر و سازنده‌ای در دوران دفاع مقدس را به خود اختصاص داده است.

58: دستور به کلیه قوای انتظامی خرمشهر برای آغاز خلع سلاح عمومی و گرفتن سلاح‌های غیرمجاز در شهر/ رئیس ستاد ارتش: تصور منطقی آن است که ارتش به طور یکپارچه در اختیار دولت باشد/ نگرانی دولت موقت از مداخله عراقی‌ها در خوزستان و فعالیت فلسطینی‌ها و لیبیایی‌ها/ تمایل اتحاد جماهیرشوروی بر تقویت روابط با ایران.

با گذشت بیش از سه دهه از پایان جنگ تحمیلی، جمهوری اسلامی ایران توانسته است به موفقیت‌های چشمگیری در عرصه‌های نظامی، اقتصادی، علمی و فناوری دست یابد که بخش عمده این پیشرفت‌ها مرهون فداکاری و جان‌فشانی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است که با الگوبرداری از اندیشه‌های آن دوران و با ایجاد بازدارندگی‌های نظامی، ایران را در کنار دیگر قدرت‌های جهانی قرار داده و با تقویت توانمندی‌های نظامی، ضمن خودکفایی در این عرصه، توانسته است تهدیدات نظامی دشمنان را خنثی کند.

بررسی مقاومت مردم دزفول در همه مقاطع جنگ در کتاب «جنگ شهرها: گزارشی از شهر مقاوم دزفول»
نویسنده کتاب «جنگ شهرها: گزارشی از شهر مقاوم دزفول» مطرح کرد؛


نویسنده کتاب «جنگ شهرها: گزارشی از شهر مقاوم دزفول» بابیان اینکه دزفول، اولین کتاب از سری کتاب‌های جنگ شهرها است که توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشرشده است، اظهار کرد: این کتاب بیشتر بر مبنای گزارش است و در این کتاب آمده‌ایم دزفول را در  پنج مقطع جنگ شهرها بیان کردیم که در هر مقطع، چه مقدار تلفات و ضربات دیده و مسئولین و دولت چه اقداماتی را انجام داده‌اند و در کنار این گزارش‌ها برای تکمیل اطلاعات، خاطراتی را مطرح کرده‌ایم.


نویسنده کتاب «جنگ شهرها؛ گزارشی از شهر مقاوم دزفول» بابیان اینکه دزفول، اولین کتاب از سری کتاب‌های جنگ شهرها است که توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشرشده است، اظهار کرد:این کتاب بیشتر بر مبنای گزارش است و در این کتاب آمده‌ایم دزفول را در  پنج مقطع جنگ شهرها بیان کردیم که در هر مقطع، چه مقدار تلفات و ضربات دیده و مسئولین و دولت چه اقداماتی را انجام داده‌اند و در کنار این گزارش‌ها برای تکمیل اطلاعات، خاطراتی را مطرح کرده‌ایم.

58: تمدید مهلت تخلیه ساختمان‌های دولتی به اعراب به مدت یک هفته در خرمشهر/تاکید استاندار خوزستان بر سرکوب شدید هرگونه اقدام تجزیه‌طلبانه/ دیدار گروهی از روحانیون و ائمه جماعت و رؤسای عشایر شهرهای بوکان، مریوان و کرمانشاه با امام خمینی/ تلاش سفارت آمریکا در تهران و برخی مقامات آن کشور برای کاهش احساسات ضدآمریکایی به وجود آمده در سراسر کشور.

58: خرمشهر در حالت انتظار و دلهره قرار گرفت/ اعلام امتناع سازمانهای حامی اغتشاش در خوزستان از تخلیه ساختمانهای دولتی و انجام خلع سلاح عمومی/ مریوان شبی به شدت ناآرام را تجربه کرد/ تأکید دادستان کل انقلاب اسلامی بر اجرای ضابطه مند بازداشت پرسنل نیروهای مسلح/ محکومیت گسترده قطعنامه سنای آمریکا توسط گروه های سیاسی ایران/ برقراری تظاهرات اعتراض‌آمیز و ضدآمریکایی در سراسر ایران/ آمریکا به دنبال استقرار نظام امنیتی جدید در خاورمیانه.

به مناسبت پنجم اردیبهشت سالروز شکست حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس گفتگویی  با «محمد علی دستکار» همرزم شهید منتظر قائم شده است. ایشان فرمودند:نفوذ؛عامل حمله نظامی آمریکا به صحرای طبس بود و دشمنان قسم خورده ملت ایران از کوچکترین فرصت برای نفوذ استفاده می کنند بنابراین مسئولان و مردم باید نسبت به مصادیق نفوذ هوشیار بوده و از حساسیت لازم برخوردار باشند.

صفحه‌ها