مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 بهمن؛

 

تازه‌ها

مغز متفکری که نخستین موشک را شلیک کرد روز یکم اسفند سال ۱۳۳۹ در شرق تهران، در خانواده ای دیندار و مؤمن، کودکی زاده شد که نام او را علیرضا نهادند.

30 بهمن سالروز شهادت سردار علیرضا ناهیدی است. کسی که همرزمانش وی را مایه افتخار اسلام و هم شاگردی‌هایش وی را مغز متفکر می‌دانستند.

حاج علی کرمی در خصوص ویژگی‌های بارز شهید شرع پسند می‌گوید: شهید شرع پسند معلم نمونه اخلاق بود، او اخلاق را تئوری آموزش نمی‌داد بلکه معلم عملی اخلاق بود و در همه عرصه‌های خطر، پیشتاز و جلودار قافله بود.

در پی انتشار خبر ورود ناوشکن «جماران» به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که به دست متخصصان ایرانی طراحی و ساخته شده است، نوع اطلاع‌رسانی رسانه‌های خارجی در این زمینه، حکایت از این داشت که این رسانه‌ها و دولت‌های متبوعشان تا اندازه‌ای پیام این اتفاق و حضور شخص رهبر انقلاب در خلیج فارس را دریافت کردند.

57: کمیته انقلاب طی دو هفته آتی منحل می‌شود/ درخواست فرمانده ارتش از کارکنان نیروهای مسلح برای همکاری/ معاون نخست‌وزیر: ما استقلال کردستان را به هیچ‌وجه تأیید نمی‌کنیم/ قطع روابط ایران با اسرائیل و اخراج تمامی اتباع آن از کشور/ 61: اخاذی و سرقت اموال مردم روستاها توسط نیروهای کومه له/ خودکشی چهارنفر از عوامل گروهک منافقین در نتیجه ناکامی عملیات بمبگذاری/ قابلیت کنترل کلیه نقل و انتقالات زمینی نیروهای ایرانی تا شعاع 30 کیلومتری توسط رادارهای زمینی فرانسوی در دست عراق/ تلاش رژیم سعودی به صدمه زدن به تجارت نفتی ایران از طریق افزایش تولید و ارزان فروشی نفت.

عملیات والفجر ۶ در شامگاه دوم اسفندماه ۶۲ در منطقه جنوب دهلران در دو روز توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت گرفت.

سردار علی‌محمد نائینی مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به همراه معاون امور استان‌های مرکز طی سفر به استان کرمان به‌منظور بررسی وضعیت مراکز فعال در حوزه دفاع مقدس این استان، با مسئولان این مراکز در خصوص هماهنگی درباره تولید محصولات استان و شیوه‌های تعامل با مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بحث و تبادل‌نظر کردند.

 

57: انتصاب فرماندهان لایق و انقلابی در مناصب مختلف ارتش به‌منظور بازسازی و تجدید سازمان ارتش/ نگرانی مقامات آمریکایی در خصوص سلاح‌های بسیار پیشرفته موجود در ایران/ حمایت آیت الله طالقانی از جمع آوری سلاح های در دست افراد غیرمسئول/ نگرانی شدید مقام‌های بلندپایه اسرائیلی از دگرگونی‌های ایران/ 61: گلوله باران شهر آبادان/ موفقیت حمله مشترک نیروهای ارتش و ژاندارمری به مواضع دشمن/ چاه منطقه نفتی نوروز از خطر خسارت ناشی از اصابت موشک دشمن در امان ماند/ درگیری نیروهای سپاه با نیروهای مسلح قانونی در جنوب غرب سنندج/ ناکامی ترور حجت‌الاسلام واعظی طبسی توسط سازمان مجاهدین.

سردار علی‌محمد نائینی جمعه‌شب در یادواره 90 شهید کوی امام رضا (ع) شهرستان گرگان گفت: اگر به تاریخ سه قرن گذشته ایران نگاه کنیم برداشتی که مردم از جنگ دارند مفهومی جز شکست و ناامیدی نبوده است؛ با انقلاب اسلامی جهاد، شهادت و پیروزی معنا پیدا کرد. دفاع مقدس از منظر مقام معظم رهبری و امام راحل (ره) فقط یک حادثه تاریخی نیست بلکه یک ثروت ملی است، دفاع مقدس برای استمرار خودآگاهی و پیشرفت یک فرمول در عرصه‌های مختلف است.

 

پنجاه و هفتمین شمارۀ «نگین ایران: فصلنامه تخصصی مطالعات دفاع مقدس» از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شد.

صفحه‌ها