مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اظهارات خلبان اسیر عراقی در عملیات کربلا 5

چاپلینک ثابت
تهیه و تنظیم حسین عسگری

 

در طول عملیات کربلای5 تعداد 40 فروند هواپیمای جنگی عراقی هدف قرار گرفته و سرنگون شده‌است. یکی از خلبانان اسیر عراقی به نام "ثائر صبحی احمد علی" جمعی پایگاه "حبانیه" در مورد  نوع هواپیماها گفت: «میگ-23 چهار فروند، سوخو-22 هشت فروند، میگ-25 یک فروند، سوخو-25 یک فروند،میراژ-F1Q4  شش فروند، میراژ-F1Q5 یک فروند، باچر-tu.16. یک فروند.»

 

 

خلبان ثائر صبحی احمد علی گفت: از سقوط 19 فروند این هواپیماها در منطقه عملیاتی کربلای‌5 و سه فروند دیگر در اصفهان، حوالی اراک و بیجار اطلاع دارد.

 

این خلبان عراقی در پاسخ به این پرسش که "آیا تاکنون هواپیماهای عراقی برای بمباران و یا عکس‌برداری اهداف خود در ایران، از مرز کشورهای شمالی و شمال‌غربی همسایه ایران استفاده کرده‌اند.؟" گفت: «بله برای عکس‌برداری و شناسایی پل قطور توسط هواپیماهای میگ-25 و هدف قرار دادن این پل پس از عکس‌برداری توسط هواپیماهای میراژ در هر دو مورد فوق هواپیماها وارد کشور ترکیه و روسیه شدند.

 

این هواپیماها در مسیر خود حدود 50 کیلومتر از درون خاک کشور ترکیه استفاده کردند و پس از عکس‌برداری از پل به علت زیاد بودن قطر دوران و سرعت زیاد این هواپیما، حدود 10 کیلومتر به درون خاک شوروی وارد شدند که خلبان سرگرد "حسن صالح" تماس گرفته و ورودش را به خاک شوروی اعلام نمود. پس از هدف قرار دادن پل توسط هواپیماهای میراژ که با عبور از خاک ترکیه صورت گرفت، مجدداً به اسکادران "میگ-R-25 شناسایی" اعلام شد که جهت عکس‌برداری از پل برای اطمینان از انهدام آن اقدام نمایند.

 

در جلسه توجیهی بحث شد که هواپیماها در این مأموریت حتماً وارد خاک روسیه می‌شوند که فرماندهی نیروی هوایی عراق اعلام کرد ورود به خاک روسیه مانعی ندارد، ولی سعی شود که عمق ورود کم باشد و سریعاً از آسمان روسیه خارج شوند. مأموریت این عکس‌برداری به عهده ستوان‌یکم خلبان "علی جاسم" بود که وی نیز وارد خاک روسیه و ترکیه شد. نظر به این‌که دفاع هوایی کشور روسیه بسیار قوی می‌باشد، عمل فوق نمی‌تواند بدون هماهنگی بین دولت عراق و روسیه انجام پذیرد.(1) 

 

لیست 20 هواپیماهای ساقط شده عراق به نقل از خلبان اسیر عراقی تا تاریخ 1365/12/15

 ثائر صبحی احمد علی خلبان اسیرشده نیروی هوایی ارتش عراق از پایگاه هوایی حبانیه، اطلاعات خود را از سقوط 20 فروند هواپیمای نظامی دشمن از شروع عملیات کربلای5 تا 15 اسفند 1365، چنین بیان کرد:

«1) هواپیماهای میگ-23 به خلبانی سروان "یاسین عبدالرحمن" اسکادران 29 پایگاه هوایی ناصریه، در منطقه عملیاتی کربلای5 سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.

2) هواپیمای سوخو-22 به خلبانی سروان "باسل یحیی فروحه" جمعی اسکادران 5 پایگاه هوایی ناصریه، در منطقه عملیاتی کربلای5 سقوط کرد و خلبان آن اسیر شد.

3) هواپیمای میگ-23 به خلبانی ستوان‌یکم "عبدالعالی محمد فهد" جمعی اسکادران 49 پایگاه هوایی ناصریه، در منطقه عملیاتی کربلای5 سقوط کرد و خلبان آن اسیر شد.

4) هواپیمای سوخو-22 به خلبانی ستوان‌یکم "یاسین احمد" جمعی اسکادران 109 پایگاه هوایی شعیبیه، در منطقه عملیاتی کربلای5 سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.

5) هواپیمای سوخو-22 به خلبانی ستوان‌یکم "غیاث" جمعی اسکادران 109 پایگاه هوایی شعیبیه، در منطقه عملیاتی کربلای5 سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.

6) هواپیمای سوخو-22 به خلبانی ستوان‌یکم "غیاث" جمعی اسکادران 106 که در بند 5 صحبت آن شد، هفت روز قبل از کشته شدن بر هور پرواز می‌کرد و به علت برخورد با پرندگان موتور وی خاموش شد و از هواپیما بیرون پرید و پس از 7 روز مجدداً پرواز نمود که هواپیمایش هدف قرار گرفت و کشته شد.

7) هواپیمای میراژ F1.Q4 به خلبانی ستوان‌یکم "جمال نجاح" جمعی اسکادران 91 پایگاه هوایی کوت، در منطقه‌ای نزدیک شهر اراک سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.

8) هواپیمای میراژ اف-1 Q4 به خلبانی ستوان‌یکم "مثنی کریم" جمعی اسکادران 79 پایگاه هوایی کوت، در منطقه کربلای5 سقوط کرد و خلبان آن اسیر شد.

9) هواپیمای میگ-23 به خلبانی ستوان‌یکم "علی رحمن غیدان" جمعی اسکادران 49 پایگاه ناصریه، در منطقه کربلای5 سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.

10) هواپیمای سوخو-22 به خلبانی ستوان‌یکم میاح جمعی اسکادران 5 پایگاه هوایی ناصریه، در منطقه عملیاتی کربلای5 سقوط کرد و خلبان آن در میدان مین نیروهای عراقی فرود آمد و بر اثر انفجار مین کشته شد.

11) هواپیمای Tu.16 با شش نفر خدمه جمعی اسکادران 10 پایگاه هوایی حبانیه، در منطقه کربلای5 سقوط کرد و خلبان‌های آن کشته شدند و فقط یک خدمه به اسارت درآمد.

12) هواپیمای سوخو-25 به خلبانی ستوان‌یکم "خیری" جمعی اسکادران 115 پایگاه هوایی جلیبه، سقوط کرد و خلبان آن در عراق فرود آمد.

13) هواپیمای میراژ اف-1 Q4 به خلبانی "زهیر محمد" جمعی اسکادران 91 پایگاه هوایی کوت، در منطقه کربلای5 سقوط کرد و خلبان آن اسیر شد.

14) هواپیمای میراژ اف-1 Q5 به خلبانی ستوان یکم "یحیی قاسم" جمعی اسکادران 81 پایگاه هوایی صدام (گیاره)، در منطقه بیجار سقوط کرد و خلبان آن اسیر شد.

15) هواپیمای میگ-23 به خلبانی ستوان یکم "محمد جاسم" جمعی اسکادران 49 پایگاه هوایی ناصریه، در منطقه عملیاتی کربلای5 هدف قرار گرفت و داخل عراق سقوط کرد و خلبان آن سالم بیرون پرید.

16) هواپیمای سوخو-22 به خلبانی ستوان یکم، جمعی اسکادران 5 پایگاه هوایی ناصریه (نام وی را گزارش دهنده نمی‌داند)، در زمان عملیات کربلای5 سقوط کرد. به علت آتش‌سوزی در هواپیما پس از کنده شدن از زمین، از هواپیما خلبان آن سالم بیرون پرید.

17) هواپیماهای میراژ اف-1 Q4 به خلبانی ستوان یکم "قصی محمد صالح الخراوی" جمعی اسکادران 91 پایگاه هوایی کوت، در منطقه کربلای5 سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.

18) هواپیمای سوخو-22 به خلبانی ستوان‌یکم "عادل محمد علی بکر" جمعی اسکادران 109 پایگاه هوایی شعیبیه، در منطقه عملیاتی کربلای5 سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.

19) هواپیمای میراژ اف-1 Q4 به خلبانی ستوان یکم "درید جبر" جمعی اسکادران 79 پایگاه هوایی کوت، در منطقه عملیاتی کربلای5 سقوط و خلبان آن کشته شد.

20) هواپیمای میگ-25 به خلبانی ستوان یکم "ثائر صبحی احمد علی" (گزارش‌دهنده) جمعی اسکادران 97 پایگاه هوایی حبانیه، در شهر اصفهان سقوط کرد و خلبان آن اسیر شد.»(2) 

 

 

منبع:

1- سند شماره 026992 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: واحد اطلاعات نظامی سپاه، اظهارات اسیران و پناهندگان، 15/12/1365، ص21.

2- پیشین، ص30.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید