مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

انتشار برخی ناگفته های جنگ در سال 64 در یک مجله چاپ لندن

چاپلینک ثابت
تهیه وتنظیم حسین عسگری

 

مجله الثوره الاسلامیه چاپ لندن در گزارشی باعنوان "ناگفته‌های جنگ" به مواردی چون: تعیین دایی صدام برای فرمانروایی بر خوزستان قبل از آغاز جنگ؛ اهداف راه‌اندازی جنگ تحمیلی؛ دیدار اسقف ارتدکس از عراق قبل از جنگ، دیدار صدام با پاپ هشت روز بعد از شروع جنگ؛ نقش اسرائیل در جنگ وعدم پیش بینی عراق برای طولانی شدن جنگ پرداخته است.

 

 

روزنامه جمهوری اسلامی در مورخه 1364/9/12 ترجمه گزارش مجله الثورة الاسلامیه  (چاپ لندن) را درباره ناگفته‌های جنگ ایران و عراق درج کرده که بخش‌های مهم آن چنین است:

 

هنوز برخی از دیپلمات‌ها و روزنامه‌نگاران که در منطقه خلیج ‌(فارس) فعالیت می‌کنند آن "فرمان" عجیب و غریب سعدون حمادی وزیر خارجه پیشین عراق را پس از 170 روز جنگ به یاد می‌آوردند. او در این "فرمان" از سفرای رژیم بعث در پایتخت‌های جهان خواست مراسمی به مناسبت گذشت شش ماه از آغاز جنگ برپا کنند و به جهانیان و کشورهای منطقه نسبت به ادامه جنگ و امکان گسترش آن به سایر مناطق تذکر دهند.

 

راشد الراشد وزیر مشاور در امور خارجی کویت که در آن زمان کفیل وزارت خارجه بود، در جشن سفارت عراق در کویت حضور یافت و درمورد هدف صدام حسین از برپایی این جشن خطاب به سفیر بحرین در کویت گفت: "جنگ برای این جماعت طولانی‌ گردید. نه آنها و نه ما تصور نمی‌کردیم که این جنگ تا امروز ادامه یابد و ضروری است که به کشورهای خلیج (فارس) و کشورهای جهان درمورد خطر ادامه جنگ تذکر داده شود و بهتر از برپایی این جشن‌ها راه دیگری وجود ندارد.

 

در جلسه‌ای که عراقی‌های مقیم لندن در آن شرکت داشتند، یک دیپلمات عراقی مطالبی درمورد روزهای قبل از اعلام جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران توسط صدام حسین بدین شرح بیان نمود:

"توافق‌ به عمل آمد که یک شخصیت عراقی به‌عنوان امیر منطقه "خوزستان" تعیین گردد: در این مذاکرات، صدام حسین، طارق عزیز، عدنان خیرالله، خیرالله طلفاح، سعدون شاکر و سعدون حمادی شرکت داشتند. سرانجام در ژوئیه 1980، خیرالله طلفاح (دایی صدام) به‌عنوان امیر عربستان [فرماندار خوزستان] تعیین گردید و ملاقات‌هایی میان او و برخی از شیوخ عرب اهواز که توسط سازمان امنیت بعث عراق در بغداد و عماره و بصره آموزش می‌دیدند، صورت گرفت."

و این امر به‌خوبی نشان می‌دهد که ازجمله علل آغاز جنگ تسلط بر مناطق نفت‌خیز ایران بود.

 

خیرالله طلفاح یکی از سران سازمان فراماسونری در عراق بود. او روابط نزدیکی با فراماسونرهای کویت و بحرین برقرار کرده بود و روابط خوبی با یوسف‌ عبدالله الغنیم نماینده شرکت امریکایی جنرال موتورز و یکی از سرمایه‌داران این کشور داشت. رژیم بعثی عراق زمانی‏ که قراردادهایی با شرکت‌های خارجی امضا می‌کرد، این قراردادها توسط یوسف الغنیم و خیرالله طلفاح دایی صدام، انجام می‌گرفت. طلفاح همچنین روابط مستحکمی با اعضای جمعیت روتاری فراماسونری بحرین برقرار کرده و عضو افتخاری این جمعیت بود. ...

 

هدف از شروع جنگ این بود که انقلاب اسلامی در منطقه سرکوب گردد. ازاین‌رو، این تنها فراماسونرها نبودند که نقش نخست را در این جنگ ایفا می‌نمودند، بلکه صلیبی‌ها نیز این جنگ را تشویق و تأیید کردند.

 

در تاریخ 14 ژوئیه 1980 (23 تیرماه 1359)؛ یعنی در سالگرد کودتای بعثی‌ها در عراق، "مارسویریوس زکاعیواص" پاترپارک سریان ارتدکس، وارد بغداد شد و با اسقف‌های عراقی ملاقات کرد و از آنها خواست که از حزب بعث پشتیبانی کنند تا این حزب در حکومت باقی بماند. وی از اینکه مبادا مسلمانان سنت‌گرا به حکومت برسند هشدار داد و گفت که این بدین معنی خواهد بود که دوران طلایی مسیحیان در عراق به پایان خواهد رسید. روزنامه‌های رژیم عراق خبر این دیدار را عمداً منتشر نکردند. زکاعیواص هنگام دیدار از عراق با طارق عزیز معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه رژیم بعث عراق و همچنین با میشل عفلق تئوریسین بعث و صدام حسین رئیس‏جمهور رژیم عراق، ملاقات کرد. وی در دیدار با صدام از دستاوردهای حزب بعث عراق در سرکوب حرکت اسلامی و مجاهدین عراقی ابراز خشنودی و رضایت کرد.

 

نقش صلیبی‌ها در تأیید جنگ تحمیلی و تشویق جنگ توسط صدام حسین، در دیدار ویژه و ناگهانی اسقف‌های عراق از واتیکان در 30 سپتامبر 1980 (8 مهر 1359)؛ یعنی 8 روز پس از آغاز جنگ و ملاقات با پاپ، نمایان می‌گردد. مطبوعات ایتالیا در آن وقت تأکید کردند که دفتر پاپ برخلاف معمول از صدور بیانیه مطبوعاتی امتناع کرد، لکن آگاهان تأیید کرده‌اند که پاپ بر ضرورت مقابله با گسترش بیداری اسلامی در عراق و پشتیبانی از حزب بعث و حمایت از این رژیم ازنظر تبلیغاتی و سیاسی و اقتصادی تأکید کرده است. هیئت مذکور برای دیدار از اروپا، واتیکان را ترک کرد و از پایتخت انگلیس عازم امریکا شد و مدت دو هفته در آنجا بود تا با مقامات مذهبی و سیاسی امریکا ملاقات نموده و پشتیبانی آنها را نسبت به رژیم عراق در این جنگ جلب نماید.

 

درمورد نقش اسرائیل در این جنگ، کافی است اشاره کنیم که سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) پرونده کاملی از قدرت نظامی ایران را دراختیار دستگاه سازمان امنیتی بعثی‌ها گذاشت و احتمال می‌رود که این پروند به‌وسیله شاه حسن دوم تحویل عراق شده باشد.

 

در بیستم اوت 1980 (29 مرداد 1359)، شخصی حامل گذرنامه اردنی، از پایتخت اردن وارد بغداد شد و میهمان طارق عزیز بود و از استان بصره دیدن کرد و از مرزهای عراق و ایران در شط‌العرب بازدید به عمل آورد. وی از مرز عراق - ایران در نقطه‌ای به‌نام "منذریه" دیدن کرد. هویت این شخص معلوم نشد، ولی زمانی‏که قصد داشت مرز عراق - کویت را در نقطه صفوان در تاریخ ششم سپتامبر 1980 ترک کند، کارمند گمرک عراق به او مشکوک شد و این زمانی بود که این شخص اشتباهاً چند لغت عبری به‌کار برد. در ابتدای امر، او را با خشونت دستگیر کردند. وقتی او با شعبه سازمان امنیت مستقر در صفوان تماس گرفت و خود را دوست طارق میخائیل عزیز معرفی کرد، با او با احتیاط رفتار کردند. مقامات بعثی جزئیات این مسئله را فاش نکردند و نگفتند که آیا او جاسوسی بوده یا یک عرب که به زبان عبری تکلم می‌کرده است.

 

روزنامه کویتی الرای العام به‌تنهایی در تاریخ 6 سپتامبر 1980، به حادثه آن مرد در شهر صفوان اشاره کرد. اگر این مسئله به‌خوبی نمی‌تواند رابطه امنیتی موجود میان رژیم بعث عراق و رژیم اشغالگر قدس را آشکار سازد، پس چرا بغداد دربرابر این مسئله سکوت اختیار کرد؟ چه رابطه‏ای‌ میان طارق عزیز و آن شخص وجود دارد؟ و آیا این شخص همان خلبان "منیر روفا" شوهرخواهر طارق عزیز است که در سال 1967 با هواپیمای میگ21 خود به تل‌آویو فرار کرد، یا اینکه شخص دیگری است؟ و چرا او از دو نقطه مرزی ایران - عراق؛ یعنی شط‌ العرب و منذریه، دیدار کرد؟

 

این شمه‌ای است از مسائل پنهانی جنگ تحمیلی رژیم عراق بر جمهوری نوپای اسلامی که تابه‌حال در مطبوعات عربی و غربی - که همواره درمورد جنگ مطلب نوشته و سعی دارند این جنگ را جنگ میان سوسیالیست عرب از یک‌سو و افراطی‌های مسلمان از سوی دیگر معرفی کنند یا اینکه جنگی میان اعراب و فارس‌ها و یا جنگی میان گرایش‌های مترقی در منطقه و گرایش‌های ارتجاعی عنوان کنند - منتشر نشده است. اما اینکه این مطبوعات درمورد حقایق این جنگ تجاوزکارانه و علل واقعی آن و نقش استکبار و دلارهای نفتی و صهیونیسم و صلیبی‌ها در شعله‌ور ساختن این جنگ، سخنی بگویند، این یک امر غیرطبیعی است و چنین انتظاری از این رسانه‌های مخالف اسلام و انقلاب اسلامی در منطقه، نمی‌رود.

 

 

منبع:

 روزنامه جمهوری اسلامی، 1364/10/12، ص8.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید