مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

انتصاب سردار سرلشکر باقری به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح

چاپلینک ثابت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی سردار سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری را به ریاست ستاد کل نیروهای مسلّح منصوب کردند. متن حکم فرمانده معظم کل قوا به این شرح است:

 

 

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سردار سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری

با توجه به انتقال سردار سرلشکر بسیجی دکتر سیّد حسن فیروزآبادی به جایگاه مشاورت عالی فرماندهی کلّ نیروهای مسلح، و نظر به خدمات شایسته و تجارب ارزنده جناب‌عالی در دوران دفاع مقدس و پس از آن به‌ویژه در مسئولیت‌های ستاد کل و قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص)، شما را به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح منصوب می‌کنم.

با تمسک و امید به عنایات الهی، ارتقاء توانمندی‌ها و آمادگی‌های دفاعی امنیتی نیروهای مسلّح و بسیج مردمی و امکان پاسخگویی به‌موقع و مؤثّر به هر سطح و نوع از تهدیدات متوجّه به نظام جمهوری اسلامی ایران با عمل انقلابی مورد انتظار است.

از تلاش‌های مخلصانه و مدبّرانه سردار سرلشکر بسیجی دکتر فیروزآبادی از ابتدا تا کنون در این مسئولیت مهم قدردانی و تشکّر می‌کنم.

دوام توفیقات همگان را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.

 

سیّد علی خامنه‌ای
۸/ تیر ماه/ 95

 

نگاهی به پیشینه و سوابق سرلشکر باقری

سرلشکر محمد حسین افشردی معروف به محمد باقری برادر سردار شهید حسن باقری، از فرماندهان ایران در دوران 8 سال دفاع مقدس و اولین مسئول اطلاعات و عملیات سپاه در همین دوره است. وی  پیش از دوران دفاع مقدس نیز در مسئولیت معاونت اطلاعات و عملیات ستادکل نیروهای مسلح و قرارگاه خاتم‌الانبیا فعالیت می‌کرد و همچنین ریاست مؤسسه شهید حسن باقری بر عهده داشت.

 

سرلشکر باقری در سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های بسیاری را در سازماندهی انقلابیون انجام داد. خود وی در این باره می‌گوید: در واقع لایه دوم لانه جاسوسی بودیم؛ چرا که سال اول دانشگاه و ناشناخته بودیم. سران دانشجویان خط امام (ره) سال آخری و دانشجویان فوق‌لیسانس بودند. از زمانی که دانشگاه ها در بهار 1359 به سبب انقلاب فرهنگی تعطیل شد، حوادث کردستان شروع شد و ما به سمت عضویت در سپاه کشیده شدیم. از تابستان سال 59 در سپاه مشغول فعالیت شدیم.

 

سرلشکر باقری در ماه اول جنگ به اهواز رفت و در جبهه خوزستان حاضر شد. برادر شهید وی در جبهه به او تذکر داده بود که نامش در جبهه برای عدم شناسایی به حسن باقری تغییر کرده است، او سعی کرد با اسم واقعی خود حرکت کند ولی به اندازه‌ای شباهت چهره‌اش زیاد بود که همه متوجه می‌شدند آنها برادر هستند؛ در نتیجه وی نیز تغییر نام داد و شد «محمد باقری» و به احترام برادر، این اسم برایش باقی ماند.

 

وی در همین ایام به عنوان اولین مسئول اطلاعات و عملیات سپاه منصوب شد و در کنار برادر شهید خود از هیچ ایثار و جوانمردی دریغ نکرد. وی در این باره می‌گوید: یک ماه از جنگ گذشته بود که به جبهه رفتم. به دلیل نوع فعالیتی که داشتم و مسئولیت‌های اطلاعاتی – عملیاتی که بر عهده‌ام بود، تقریباً می‌توان گفت عملیاتی نبود که در آن نباشم. من در عملیات ثامن‌الائمه(ع) که شکست حصر آبادان بود، حضور نداشتم و در باقی عملیات‌های مطرح دفاع مقدس حضور داشتم.

 

سرلشکر باقری از تبحّر بالایی در امور اطلاعاتی و عملیاتی برخوردار بوده و تا کنون نیز در همین مسئولیت در ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می‌کرد.

 

سرلشکر محمدحسین باقری همزمان با سرلشکر مصطفی ایزدی به درجۀ سرلشکری مفتخر شده است.

 

تصاویر سرلشکر محمدحسین باقری در دوران دفاع مقدس

تعدادی از تصاویر دفاع سرلشکر محمدحسین باقری در دوران دفاع مقدس را در زیر مشاهده می‌کنید:

 

 

 

دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها
اخبار- فرماندهان دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید