مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

انهدام‌ تأسیسات‌ صنعتی‌ شهر دوکان عراق‌ در عملیات فتح 2

چاپلینک ثابت
حسین عسگری

عملیات ایذایی فتح2، در تاریخ 4 آبان 1365 در عمق خاک عراق به اجرا درآمد. به گزارش قرارگاه رمضان، نیروهای زیر امر این قرارگاه با اجرای آتش روی نیروگاه 250 مگاواتی دوکان خسارات قابل توجهی به این نیروگاه وارد کردند.

 

 

 

 

این نیروگاه قسمت‌های وسیعی از استان اربیل، قلعه‌دیزه و سد دوکان را زیر پوشش داشت. سد دوکان‌ که‌ در نزدیکی‌ شهر «سردشت» ایران‌ است، بر بلندی‌های‌ شمال‌ شرقی‌ کردستان‌ عراق‌ و تحت‌ سیطره‌ «اتحادیه‌ میهنی‌ کردستان‌ عراق» قرار داشت. در این عملیات همچنین پایگاه‌های اطراف نیروگاه و مقرهای استقرار نیروهای جاش در اطراف دوکان، ساختمان فرمانداری شهر و چندین قبضه سلاح ضد هوایی در اطراف شهر منهدم گردید و تعدادی از نیروهای عراقی کشته شدند.(1)

 

راوی مرکز مطالعات در قرارگاه رمضان در گزارش خود از این عملیات می‌نویسد: به علت مسائلی که در جریان عملیات فتح1 در روابط جمهوری‌اسلامی ایران و اتحادیه میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی بروز کرد، مرکزیت اتحادیه اجرای هرگونه عملیات دیگر را منوط به عقد قرارداد رسمی روابط با جمهوری‌اسلامی ایران کرد، لذا عملیات فتح2 صرفاً با نیروهای اندک خودی که در داخل خاک عراق باقی بودند، انجام شد. این نیروها با دیده‌بانی روی مواضع دشمن، توسط دو قبضه خمپاره‌انداز 120 میلی‌متری، حدود 50 گلوله خمپاره روی نیروگاه دوکان و تأسیسات و پایگاه‌های اطراف آن شلیک کردند.(2)

 

رادیو بغداد در روز عملیات در بخش کردی خود، در تفسیری با حمله شدید به اتحادیه میهنی کردستان، گفت: «خیانت طالبانی به جایی رسیده‌است که به مزدور رژیم خمینی مبدل گردیده‌است و آنان را در حملات به خاک وطن رهبری و راهنمایی می‌نماید.(3)

 

منابع:

11- سند شماره 0209 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: نشریه قرارگاه رمضان، 1365/8/4؛ و- سند شماره 025557 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: قرارگاه رمضان، بولتن نوبه‌ای اطلاعاتی شماره 1، 1365/10/15، ص8.

12- سند شماره 035984 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: "کارنامه مختصر عملیات فتح2"، گزارش راوی قرارگاه رمضان (مسعود سرمدی).

13- واحد مرکزی خبر صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی ایران، بولتن "رادیوهای بیگانه"، 1365/8/6، ص9.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید