مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اهداف ایران از اجرای عملیات طریق القدس

چاپلینک ثابت

 

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همراه با ارتش جمهوری اسلامی ایران اهداف متعددی را برای اجرای عملیات طریق‌القدس یا کربلای1 در نظر گرفته بودند که مهم‌ترین آنها عبارت‌ اند از:

 

آزادسازی بخش وسیعی از خاک کشور که در اشغال ارتش عراق قرار داشت، آزادسازی شهر بستان، تصرف تنگة چزابه و رسیدن به هورالعظیم و حاشیه رودخانة نیسان و درنتیجه کاهش خطوط پدافندی، شکاف عمیق میان سپاه سوم و چهارم عراق، جلوگیری از حمله دشمن به شهر اهواز، آماده‌سازی زمین برای عملیات فتح‌المبین (کربلای2)، انهدام نیرو و امکانات دشمن در این محور، تحمیل خطوط پدافندی گسترده به ارتش عراق، مجبورکردن ارتش عراق به طی مسافت طولانی برای پشتیبانی از نیروهای مستقر در حاشیه شهر اهواز.

 

سردار علایی دراین‌باره می‌گوید: «ایران درپی آن بود که علاوه‌بر آزادسازی شهر بستان، شهر اهواز را از تهدید ارتش عراق برهاند. این تهدید ازطریق محور جادة بستان ـ سوسنگرد شکل می‌گرفت.

 

از سوی دیگر، باتوجه‌به نزدیکی شهر بستان به مرز بین‌المللی، حملة رزمندگان اسلامی در این منطقه و رسیدن آنها به کنارة هورالعظیم و ناحیة چزابه (شیب) در نوار مرزی دو کشور، می‌توانست بازتاب سیاسی مهمی به نفع ایران در جهان داشته باشد.

 

علاوه‌بر نکات فوق، چنانچه این عملیات موفق می‌شد، می‌توانست بین واحدهای سپاه سوم و چهارم و نیروهای رزمی دشمن در شمال و جنوب استان خوزستان شکاف بیندازد.

 

بنابراین، پشتیبانی متقابل نیروهای ارتش عراق در شمال این منطقه و نیز در جنوب جبهه از یکدیگر، در زمان حملة نیروهای ایران به آنها دیگر امکان‌پذیر نبود. این امر به تفکیک قوای دشمن می‌انجامید و موجب ضعف تاکتیکی آنها می‌شد.»


منبع

- حسین علایی، روند جنگ ایران و عراق، جلد اول، تهران: نشر مرز و بوم، چاپ اول1391، ص 367.

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید