مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اولین اقدام آمریکا علیه ایران در جنگ تحمیلی

چاپلینک ثابت

در اوایل جنگ، آمریکا با هیچ‌یک از دو کشور ایران و عراق روابط دیپلماتیک نداشت و به‌عنوان قدرتی که به هیچ‌یک از دو طرف درگیر کمک نظامی نمی‌داد ظاهر گردید. ولی پس‌ازآن که ایران نیروهای عراق را از سرزمین خود در سال ۱۳۶۱ بیرون راند، سیاست آمریکا در جنگ تحمیلی دگرگون گردید. با تغییر توازن قوا در جبهه‌ها، نگرانی از پیروزی احتمالی ایران، دولت ریگان را بر آن داشت که جانب عراق را بگیرد. البته بدون تردید جانبداری آمریکا از عراق از روی دوستی و مصلحت خواهی نبود، بلکه تقویت موقتی عراق برای ایستادگی در برابر ایران بود تا از پیروزی ایران جلوگیری گردد. بدیهی است تضعیف ایران و عراق همواره در کانون سیاست‌های غرب در دو دهه اخیر بوده است. از سال ۱۹۸۳ به بعد، ایالات‌متحده آمریکا اقدامات زیر را در رابطه با طرفین درگیر در پیش‌گرفته بود:


الف. تلاش فعال دیپلماتیک آمریکا برای شناسایی و متوقف ساختن صادرات تسلیحاتی به ایران.


ب. ارائه اعتبارات و ازجمله اعتبار بازرگانی به عراق برای خرید محصولات کشاورزی و سایر خریدها از آمریکا.


ج. قاچاق اسلحه به ایران به بهای گزاف - چند برابر قیمت معمولی- به‌منظور به‌زانو درآوردن ایران ازنظر اقتصادی.


د. تلاش آمریکا در پایین نگه‌داشتن قیمت نفت توسط افزایش تولید و صدور نفت عربستان سعودی و کویت به‌منظور کاهش قدرت اقتصادی ایران.


دولت آمریکا در سال ۱۹۸۳ (۱۳۶۲) در شرایطی که نشانه‌های پیروزی نظامی ایران در افق‌های جبهه‌های نبرد، نمودار گردید، به‌منظور کاستن از قدرت نظامی ایران عملیاتی را آغاز کرد که به نام «عملیات انسداد»، معروف شد این عملیات عبارت بود از برنامه دیپلماتیک آمریکا برای ممانعت از رسیدن تجهیزات نظامی به ایران و اجرای آن به عهده ریچارد مورفی معاون وزیر خارجه آمریکا گذارده شد.


در پی جانبداری آمریکا از عراق در جنگ با ایران، اولین اقلام نظامی ارسالی آمریکا به عراق هواپیماها و هلیکوپترهای نظامی بود. در سال ۱۹۸۲ و بلافاصله پس از خروج عراق از لیست سیاه، دولت آمریکا مجوز فروش شش فروند هواپیمای حمل‌ونقل CBO را که شکل غیرنظامی هواپیمای هرکوس سی ۱۳۰ – است، به عراق صادر کرد و عراق از این هواپیماها به‌عنوان نفربر نظامی در طول جنگ استفاده نمود. چهار ماه بعد وزارت بازرگانی آمریکا اجازه فروش شش فروند جت کوچک را به عراق صادر کرد که از این تعداد چهار فروند آن واقعا نظامی بودند.


در سال 1983 و پس از شکست‌های سنگین عراق در جبهه‌های جنگ، دولت آمریکا مجوز شصت فروند هلی‌کوپتر هیوز را به عراق صادر کرد که تا پایان این سال هر شصت فروند آن تحویل گردید. کویت نیز 103 فروند از این هلی‌کوپترها را به عراق تحویل داد.

 

 منابع:


سیاست آمریکا در قبال ایران طی دوره جنگ تحمیلی، تهیه و تنظیم: سید مجتبی تهامی، گل محمد بهمنی – فتح‌الله رسولی.


فرهنگ پایداری؛ پیش‌شماره اول، ص 54، به نقل از کنت تیمرمن، صص 250 – 253.
 

دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید